Місія - очолити облради: Як "слуги" досі намагаються перемогти на місцевих виборах

Обрана у жовтні місцева влада завершує форматування. У цьому процесі партія влади намагається отримати керівні крісла у радах. Вдається це "Слузі народу" зі змінним успіхом – все залежить від специфіки політичних розкладів у регіонах
 

Місія - очолити облради: Як "слуги" досі…

За результатами місцевих виборів-2020 "Слуга народу" взяла найбільшу серед партій кількість депутатських мандатів і забезпечила собі присутність у всіх місцевих радах. Що в партії й подали як буцімто перемогу, а не програш на виборах. Але насправді присутність зовсім не є синонімом перемоги: за результатами більшості локальних виборчих кампаній партія влади не здобула, вибачте за тавтологію, більшості в радах. Та й жодного крісла мера обласного центру чи бодай великого міста в активі "слуг" так і не виявилося.

Свою невдачу команда президента Зеленського за допомогою домовленостей та інтриг намагається конвертувати в "правильний" розподіл портфелів у керівництві міст і областей, щоб отримати впливи на бюджетні потоки та контролювати ситуацію в регіонах. Традиційні місцеві групи вплив на ці спроби реагують дуже по-різному – залежно від сили самих еліт і необхідності ділитися з "тимчасовиками", якими багато хто сьогодні бачить "слуг".

Поглянемо, як "слуги" виконують настанову нового куратора регіонів від влади, заступника керівника Офісу президента Кирила Тимошенка. А він у інтерв’ю поставив дуже конкретне завдання: більшість голів облрад мають узяти кандидати від "зелених". Скажімо, у Київській області з цим заданням справилися, але з величезним напруженням сил. 

"Я легітимний": Як "слуга" з величезним трудом перемогла в Київській облраді (але це ще не точно)

У процесі обрання президії цієї облради склалася неформальна коаліція (формалізовані об’єднання фракцій на місцевому рівні не передбачені законодавством України) "Слуги народу" (другий результат на виборах, 22 мандати), "Батьківщини" (14 депутатів) і "Опозиційної платформи – За життя" (остання за кількістю депутатів, 9 мандатів). Ці троє і поділили між собою не лише керівні посади в раді столичної області, але й керівництво комісіями. Головою ради обрали "слугу", екс-першого заступника голови облдержадміністрації Олександра Склярова, його першою заступницею – Марину Сапожко з "Батьківщини" (між іншим, дружину мера Броварів), заступником – Валерія Ксьонзенка від "ОПЗЖ". Натомість переможниця виборів "Європейська солідарність" (25 депутатських мандатів) і "За майбутнє" (14) участі в голосуванні не брали і перейшли в опозицію. Суперник Склярова, впливовий в області депутат облради від "За майбутнє" Ярослав Москаленко, пообіцяв оскаржити результати виборів у суді. Для обрання керівництва довелося провести аж три пленарні засідання, які відбулися на тлі низки скандалів і навіть штовханини між депутатами.

Нині ж ситуація в Київській облраді стала ше більш напруженою: депутати фракцій "За майбутнє" та "Європейська солідарність" відмовились отримати депутатські посвідчення, підписані головою облради Скляровим, оскільки вважають його нелегітимним. Тобто, ця обласна рада стає проблемною для нинішнього президента. Як проблемною вона була для його попередника. Тільки тоді фрондерами виступали інші політичні сили.

Харківська облрада: Чи вдасться переможцям виборів відбитися від апетитів "слуг"

Не менш цікавий розклад і в оновленій Харківській обласній раді. Перша сесія якої ще не відбулася (запланована на 11 грудня), але переможці кампанії "під килимом" ведуть активні торги. Найкращі позиції, на перший погляд, має безумовний переможець виборів, "Блок Кернеса – Успішний Харків" (46 мандатів із загальної кількості депутатів у цій раді 120). Проти них грає незрозуміла ситуація зі станом здоров’я харківського міського голови, який перебуває в німецькій клініці та начебто має повернутися до кінця року (сьогодні Кернеса без його фізичної присутності на сесії було оголошено міським головою Харкова). Спостерігачі відзначають активність у перемовинах за посади "ОПЗЖ" (29 депутатів) і її керівника в Харкові Ігоря Райніна.

Позиції "Слуги народу" в цьому місті (17 депутатів облради) видаються не найпотужнішими, проте не рахуватися з президентською силою поки що не вийде. Тому "слуги", схоже, і тут увійдуть до коаліції. Хочуть у цій третій за кількістю мандатів партії отримати й крісло першого заступника голови Харківської ОДА. А за іншою інформацією - навіть крісло голови обладміністрації. "Блок Кернеса – Успішний Харків" висуватиме кандидатуру Сергія Чернова на голову обласної ради (він головує вже дві поспіль каденції ради). Натомість "слуги", за чутками, хочуть поставити на цю посаду Єгорову-Луценко або Артура Товмасяна. 

Має свого кандидата і "ОПЗЖ": це нинішній заступник голови облради Володимир Скоробагач. Ця кадрова колода ще може бути перетасована в процесі перемовин, активну участь у яких беруть "слуги".

Десь у "засідці" чекають на свій зоряний час дві інші партії, які будуть представлені у обласній раді Харківщини: Блок Світличної (17 депутатів) і "Європейська солідарність" (11 депутатів). Якщо великі гравці не домовляться "на трьох", то хтось із менших може вдало "продати" свою "золоту акцію", необхідну для формування стійкої більшості і упевнених голосувань із ключових, цікавих для гравців, що діють на бізнес-політичному полі цієї області питань.

Західна Україна: "Свободу" - "слугам" або дивний союз із непередбачуваними наслідками

Не менш характерними з точки зору дій партії влади та її боротьби за керівні висоти є розклади в обласних радах Західної України. Тільки на Львівщині склад президії облради відповідає результату голосування виборців. Чого не скажеш про Івано-Франківськ, Тернопіль і Хмельницький.

Вже у перший день роботи нової облради в Івано-Франківську склалася неочікувана коаліція: популярна в регіоні партія "Свобода" взяла до спілки "Батьківщину", "За майбутнє", "Платформу громад" і аутсайдера кампанії "Слугу народу". Вони ж проголосували і за президію ради. "Слуг" там не буде, але їхня допомога новій коаліції дає підстави сподіватися на певні "дивіденди".

Другій за чисельністю мандатів (17, тоді як у "Свободи" 18) "Європейській солідарності" залишилося тільки заявити про перехід в опозицію до більшості, "яка суперечить ціннісним засадам і волевиявленню людей". І нагадати, що за партією "За майбутнє" "стоїть одіозний проросійський олігарх Ігор Коломойський, який у травні 2019 року у інтерв’ю Financial Times висловився за дефолт України".

Схожі проблеми спіткали "Євросолідарність" і в Тернопільській обласній раді. І тут її виштовхали в опозицію, а голоси за кандидатуру голови облради "свободівця" Михайла Головка знайшли у фракцій "Слуги народу", "За майбутнє" і "Довіри". Понад те, в Тернополі "слуги" отримали третій з кінця результат на виборах, але мають свого заступника голови облради – колишнього голову Тернопільської ОДА Ігоря Сопеля.

Хмельницька облрада: Партія Зеленського програла партії Коломойського

У Хмельницькому "зелені" стали третіми за числом депутатських місць в облраді. Здавалося, це гарантує посади і впливи. Але трапився конфуз: цього понеділка головою ради в цій області несподівано була обрана 34-річна Віолетта Лабазюк, дружина нардепа – мажоритарника від парламентської групи "Партія "За майбутнє" Сергія Лабазюка. В кулуарній інтризі її кандидатура переважила кандидатку від "Слуги народу", головну лікарку Хмельницького обласного шпиталю ветеранів війни Оксану Бочкарьову. Остання заявила про фальсифікації, але потяг уже пішов. Так група Лабазюка під прапорами "За майбутнє" об’єдналася з партією мера обласного центру "Команда Симчишина" і разом з нею зробила "слуг", забравши посади голови облради і першого заступника. І гол в роздягальню - посаду "просто" заступника віддали "Європейській солідарності".

Інтрига в Дніпрі, перемога на Житомирщині і Сумщині

Наступний раунд поєдинку за впливи між Банковою і "За майбутнє" Коломойського розгорнеться в Дніпрі. Там днями пройде сесія облради. "Слуги" як переможці претендуватимуть на пост голови ради. Чи вдасться? Особливо це цікаво на тлі призначення головою ОДА Валентина Резніченка, який ішов до облради від партії мера Дніпра "Пропозиція, і зміщення з посади Бондаренка, якого відносять до сфери впливу Коломойського.

У низці регіонів ситуація більш сприятлива для "слуг". Другий результат, який партія влади показала на виборах до облради в Полтаві, дала їй підстави увійти в коаліцію з найбільшою фракцією "Довіра" (на рівні парламенту у цих двох політсил налагодилося не менш тісне співробітництво) і забезпечити обрання директора Полтавського юридичного інституту Олександра Лемешка заступником голови Полтавської облради. Головою ж обрано представника "Довіри".

У Житомирській області "Слуга народу" перемогла, але до облради пройшли аж дев’ять партій, тому постійної більшості тут немає суто арифметично, і владі довелося добряче попрацювати, щоб закріпити свою першість. У результаті головою обласної ради 53 голосами з 64 обрано представника "слуг" Володимира Федоренка, недавнього першого заступника голови Житомирської ОДА.

Перемогли "слуги" і на виборах до обласної ради Сумщини, взявши чверть від загальної кількості мандатів. Щоб взяти фактичну владу в регіоні, президентська партія тут вдалася до злиття з колишніми регіоналами – можливо, за прикладом Київської області. Ще одна аналогія: як і на Київщині, в Сумах "ЄС" і "За майбутнє" опинилися в меншості. Головою облради тут обраний 72-річний місцевий забудовник Віктор Федорченко.

"Слуги" для місцевих "баронів"

Загальна картина виходить такою, що лише в лічених областях президентська партія може похвалитися кадровими успіхами – переважно там, де "слуга" стала першою. Таких областей - чотири, і не факт, що всі з них очолять саме "слуги".

Тим часом місцеві впливові групи і осередки партій, підтримка яких у конкретному регіоні є значною, уже відверто не бажають поступатися впливами "новим обличчям", перспективи яких як цілісної політичної сили на загальнодержавному рівні огортає дедалі сильніший туман. Де елітам потрібні "слуги" як підручна сила для формування коаліцій, там перспективи президентської партії трохи кращі. Але переважно, за ліченими винятками, "Слуга народу" є другорядним чи запасним гравцем. Якого можна й кинути за нагоди… Це, вочевидь, зовсім не той рівень впливовості, про який говорили і про який мріяли на вулиці Банковій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"