Більшість населення України може стати клієнтами "Нафтогазу", – експерт

Рішення уряду щодо зниження граничної ціни на природний газ для населення до 6, 99 гривень за кубометр може призвести до того, що більшість або все населення України стане клієнтами "Нафтогазу", що означатиме монополію на ринку роздрібного газу

Таку думку висловив експерт програми "Енергетика" Українського Інституту Майбутнього Андріан Прокіп, пише Depo.ua із посиланням на сторінку УІМ у Facebook.

"1 липня Україна запустила вільний ринок газу для населення і це означає, що ціна визначається лише ринковими умовами, а своєю чергою держава повинна забезпечити прозорість цих ринків і конкуренцію. Фактично склалася ситуація, коли ринок є поділеним: у кожній області є великий газопостачальник – компанія, яка раніше працювала у режимі ПСО і обслуговує більшість споживачів. Також, з’явилися деякі малі газопостачальники і газопостачальник від "Нафтогазу" – компанія "Нафтогаз України", – сказав він.

Прокіп додав, що ситуація є такою, що "Нафтогаз" відає компанією "Укргазвидобування", яка відповідає за 75% національного видобутку, і, використовуючи цей ресурс, "Нафтогаз" намагається захоплювати нових і нових клієнтів.

"Зі свого боку інші газопостачальні компанії купують газ або в інших українських виробників, або імпортують чи імпортували влітку, складали газ у сховища і продають його сьогодні. Така схема роботи газопостачальних компаній визначає порівняно високу їхню ціну. Сьогодні багато компаній пропонують ціну на газ на рівні 8-10 і більше грн. Рішення про обмеження ціни на рівні 6 грн 99 коп. означає, що ці компанії або повинні продавати газ собі у збиток, або відмовитися від клієнтів, які автоматично стануть клієнтами постачальника "останньої надії", яким дійсно є "Нафтогаз", – повідомив експерт.

Прокіп додає, що таке рішення може призвести до того, що більшість або все населення України стане клієнтами "Нафтогазу", що означатиме монополію на ринку роздрібного газу, а це не має нічого спільного з нормальним функціонуванням ринку природного газу.

На його думку, найкраще рішення у даній ситуації запропонував Юрій Вітренко, в.о. міністра енергетики України.

"Як на мене, більш правильною була пропозиція в. о. міністра Вітренка, щоб державна компанія "Укргазвидобування" вийшла на ринок, продавала газ усім іншим постачальникам на конкурентних умовах, а також контроль за маржею і прибутковістю газопостачальних компаній", – зазначив Прокіп.

В УІМ нагадали, що наприкінці року уряд ухвалив рішення про підвищення тарифу на електроенергію для населення на рівні 1 грн 68 коп. без будь-яких градацій для різних категорій споживачів і без пільгового тарифу до 100 кВт*год. зі збереженням часових тарифних зон для дво- та тризонних лічильників.

Своєю чергою Прокіп розповів, що ціна, яка була на електроенергію не відповідала економічним реаліям і лише завдавала таким ключовим компаніям як "Енергоатом" збитків.

"Ситуація є такою, що за минулий рік 99% розміру тарифу – це були витрати на передачу, розподіл та постачання, а ціна самої електроенергії була фактично нульовою. Оскільки електроенергію віддають дві компанії – "Енергоатом" та "Гідроенерго", то така схема призвела до того, що "Енергоатом" зазнав втрат і за 9 місяців 2020 року він мав збитки у розмірі 5, 4 млрд грн", – зазначив він.

Проте, на думку експерта, підвищення тарифу на електроенергію не врятує "Енергоатом" від збитків.

"Водночас підвищення тарифу для населення, яке сталося наприкінці минулого року і підвищення ціни відпуску "Енергоатому" покращує ситуацію, але не вирішує її. Адже ціна на електроенергію для населення однаково буде залишатися на вкрай низькому рівні – близько 8 коп., а "Енергоатом" продовжить зазнавати збитків. Тож потрібно буде і надалі переглядати підходи до встановлення тарифів на електроенергію для населення. Головне – забезпечити такі механізми, щоб всі державні компанії працювали з прибутком, сплачували податки і дивіденди в бюджет, які стануть ресурсом для фінансування субсидій для тих споживачів, для яких цей тариф буде непідйомним", – вважає він.

Нагадаємо, під час засідання Кабінету міністрів 13 січня прем'єр Денис Шмигаль заявив, що в Україні у зв'язку з карантином через пандемію коронавірусу таки буде знижено ціну на газ

За його словами, на період карантину, а також до завершення опалювального сезону 2021 року буде встановлено ціну на постачання газу на рівні 6,99 гривні за метр кубічний для всіх побутових споживачів. Прем'єр зауважив, що зменшення ціни на газ пропонується майже на 30%. Також Шмигаль додав, що вже дав доручення низці міністрів увести це рішення у дію. 

Своєю чергою президент Володимир Зеленський під час чергової "тарифної" наради порадив українцям не сподіватися, що знижені тарифи діятимуть й після карантину. За його словами, таке рішення влади – "це ідеологія лише карантинних заходів".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme