Без голів Мінфіну, Мінздоров’я та коронавірусного бюджету: Що ухвалила і провалила сьогоднішня позачергова Рада

Позачергова "коронавірусна" сесія Верховної Рада мала вирішити низку надважливих питань для країни, зачиненої на карантин. Замість того, депутати звільнили міністрів фінансів та охорони здоров’я, не ухвалили кандидатури нових, та ще й провалили новий Держбюджет зі змінами для стабілізації ситуації в Україні у зв’язку з коронавірусом

Без голів Мінфіну, Мінздоров’я та корона…

Depo.ua розповідає про найважливіші рішення (чи то їхню відсутність) на сьогоднішній сесії, яку в мережі вже називають "маски-шоу"  - народні депутати прийшли на засідання в масках, дехто – навіть в захисних костюмах, а спікер Разумков – кашляв у лікоть.

Звільнення і призначення міністрів

Верховна Рада схвалила проект постанови про звільнення Ігоря Уманського з посади міністра фінансів України, за проголосували 249 народних депутатів.

Читайте також: Марченко замінить Уманського на посаді міністра фінансів: Хто він такий

Також нардепи відправили у відставку міністра охорони здоров'я Іллю Ємця, 271 голосом за. Власне, якщо про Уманського стало відомо вчора, то про відставку Ємця почали говорити ще 23 березня, коли низка неофіційних джерел повідомили, що він оголосить про свою відставку у зв'язку з відмовою запровадити у країні надзвичайний стан.

Читайте також - Чиновник з медичною освітою: Хто такий можливий міністр охорони здоров’я Максим Степанов

При цьому Рада провалила призначення міністрів замість Уманського і Ємця. Проектом постанови №3282 пропонувалося призначити Сергія Марченка міністром фінансів, однак народні депутати віддали лише 223 голоси.

У проекті постанови №3284 пропонувалося призначити Максима Степанова міністром охорони здоров'я, але за це рішення віддали голоси лише 217 народних депутатів. Голосування за призначення Ольги Богуславець міністром енергетики з порядку денного просто зняли за письмовим проханням президента.

Читайте також: Хто така Ольга Буславець, потенційний міністр енергетики

 

Коронавірусний бюджет

Проект закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" презентував особисто глава уряду Денис Шмигаль. З короткого резюме стало відомо, що:

- пропонується скоротити до суми, що не перевищує 10 мінімальних зарплат, зарплати усіх чиновників;

- створити фонд 97 млрд грн. для боротьби з коронавірусом;

- ухвалити закон про підтримку бізнесу;

- роздати пенсіонерам, які отримують менше 5 тис. грн пенсії по одній тисячі гривень;

- пришвидшити механізм отримання допомоги по безробіттю.

Доходи державного бюджету України на 2020 рік, відповідно до проекту закону, пропонується зменшити на 122,9 млрд грн, в тому числі по загальному фонду на 121,77 млрд грн.

Читайте також: фінальну версію "карантинних" змін до бюджету, яку сьогодні оприлюднив нардеп від "Європейської Солідарності" Олексій Гончаренко. 

Верховна Рада проект цього закону не підтримала, за проголосували 223 нардепів, ще 52 – проти, 46 – утримались, 20 – не голосували. Після цього законопроект передали на доопрацювання комітету, але при цьому підтримали скорочення термінів для підготовки до першого читання та подачі альтернативних законопроектів.

 

Прискорили розгляд "антиколомойського" закону про банки

Верховна Рада підтримала проект Закону Про скорочення терміну подачі альтернативних законопроектів до проекту Закону "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності" (реєстраційний №3260), за проголосував 271 народний депутат.

Читайте також: Коронавірусна сесія Ради: Бюджет, нові міністри та битва за МВФ проти Коломойського

 

Змінили законодавство задля забезпечення лікування коронавірусу

Рада схвалила за основу та в цілому проект закону №3268 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення лікування коронавірусної хвороби (COVID-19).

Згідно з пояснювальною запискою, проектом закону пропонується створення правого підґрунтя для оперативного здійснення державою комплексу невідкладних заходів для попередження та лікування коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема:

– можливість застосування для лікування особи, хворої на коронавірусну хворобу (COVID-19), підтверджену за результатами лабораторного тестування незареєстрованих лікарських засобів, що рекомендовані офіційним органом США, країн-членів Європейського Союзу, Великої Британії, Швейцарської Конфедерації, Японії, Австралії, Канади, Китайської народної республіки, Держави Ізраїль для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) у відповідній країні, а також зареєстрованих лікарських засобів за показаннями, незазначеними в інструкції для медичного застосування за умови наявності доведеної ефективності щодо лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) та/або рекомендовані офіційним органом США, країн-членів ЄС, Британії,  Швейцарської Конфедерації, Японії, Австралії, Канади, КНР, Держави Ізраїль для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) у відповідній країні (порядок призначення та застосування таких лікарських засобів у тижневий строк має встановити Міністерство охорони здоров'я України);

– затвердження протоколів клінічних досліджень лікарських засобів, для лікування коронавірусної хвороби COVID-19 та суттєвих поправок до останніх у термін до п'яти календарних днів;

– проведення експертизи реєстраційних матеріалів та матеріалів щодо внесення змін до реєстраційних матеріалів лікарських засобів для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19), за умови подання реєстраційних матеріалів та матеріалів щодо внесення змін до реєстраційних матеріалів, викладених українською чи англійською мовою, у строк до п'яти календарних днів;

– ухвалення рішень про державну реєстрацію або про відмову у державній реєстрації таких лікарських засобів у строк, що не перевищує двох робочих днів із дати надходження до Міністерства охорони здоров’я України висновків щодо якості, безпеки та ефективності лікарських засобів, складених Державним підприємством "Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України" за результатами експертизи реєстраційних матеріалів (реєстраційного досьє); 

– проведення експертизи матеріалів клінічних випробувань лікарських засобів для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19), та  суттєвих поправок до них, у строк до 5  календарних днів;

– здійснення  Міністерством охорони здоров’я України невідкладного та постійного оновлення протоколів надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) лікарських засобів для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) та моніторингу безпеки та ефективності лікарських засобів, для лікування коронавірусної хвороби COVID-19.

Наголошується, що схвалення проекту закону дозволить оперативно реагувати на виклики, пов’язані з виникненням та поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) серед населення України, а запропоновані заходи сприятимуть скороченню темпів поширення цієї особливо небезпечної інфекційної хвороби.

Прийняли закон про додаткові соцгарантії у зв'язку з коронавірусом

Рада прийняла в цілому законопроект №3275 про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)

Законопроект №3275 має на меті актуалізацію, вдосконалення правових відносин у багатьох сферах життєдіяльності, які зазнали змін у зв’язку із поширенням коронавірусу COVID-19.

До основних положень законопроекту можна віднести:

запровадження підтримки для працівників та роботодавців в умовах поширення коронавірусу COVID-19;

розширення підстав для продовження процесуальних строків встановлених судом або законом;

забезпечення виконання судових рішень;

запровадження відповідальності за вчинення суспільно-небезпечних діянь в умовах поширення коронавірусу COVID-19;

тимчасового спрощення виробництва продукції необхідної для протидії поширенню коронавірусу COVID-19 та спрощення процедури їх закупівлі;

забезпечення здійснення виплати соціальної допомоги, продовження строку звернення за соціальною допомогою та строків виплат соціальної допомоги;

відтермінування подання звітів, статистичної інформації до контролюючих органів;

За словами речниці "Слуг" Євгенії Кравчук, закон № 3275 – це фактично антикризовий пакет, спрямований на порятунок економіки і забезпечення країни всім необхідним для боротьби із коронавірусом. Цей пакет спрямований на захист підприємців та працівників, недопущення спекуляцій та неконтрольованого зростання цін, забезпечення населення і медиків необхідними протиепідемічними товарами.

Зокрема він:

- посилює покарання за необґрунтоване підвищення цін і спекуляцію на продажу та перепродажу протиепідемічних та соціально значущих товарів.

- знімає бар’єри для виробництва дезінфікуючих засобів.

- захищає людей, які працюють на дому або дистанційно, тимчасово переміщених осіб. А головне – лікарів, які зараз першими приймають на себе удар епідемії.

- захищає ФОПів та інших підприємців, які змушені призупинити або взагалі закрити бізнес на час карантину. Наприклад, підвищуємо ліміти. Для першої групи – до 1 млн, другої - до 5 млн, третьої – до 7 млн.

- спрощує порядок отримання соціальних виплат. А також запроваджуємо автоматичне подовження деяких виплат.

 

Дозволили засідання комітетів у режимі відеоконференції

Рада схвалила за основу та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками проект закону №3277 про внесення змін до ЗУ "Про комітети Верховної Ради України. За відповідне рішення проголосували 319 народних депутатів.

Згідно з пояснювальною запискою, документ передбачає особливості організації роботи органів Верховної Ради в умовах карантину шляхом проведення засідань парламентських комітетів у режимі відеоконференції.

Зазначається, що законопроект спрямовано на встановлення законодавчої основи забезпечення безперервного функціонування комітетів Ради в умовах встановлення карантину.

 

Врегулювали судові провадження на період карантину

Рада підтримала проект Закону про внесення зміни до розділу XI "Перехідні положення" Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та розгляду окремих питань під час судового провадження на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)"

Законопроект передбачає врегулювання особливостей судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та розгляду окремих питань під час судового провадження на період карантину.

Посилили відповідальність за контрабанду медзасобів

Ухвалено за основу закон №3271 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо криміналізації вивезення пересилання через митний кордон України товарів епідеміологічного призначення"

Проєктом закону №3271 пропонувалося доповнити Кримінальний кодекс України статтею 2012 та передбачити кримінальну відповідальність за вивезення (пересилання) у значному розмірі через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів протиепідемічного призначення, експорт яких підлягає ліцензуванню, або вивезення (пересилання) яких громадянами за межі митної території України не допускається.

Змінами до абзацу першого частини другої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України пропонується здійснення досудового розслідування злочину, передбаченого статтею 2012 КК в редакції проекту закону, віднести до компетенції слідчих органів безпеки.

 

І ухвалили законопроект про безперервне харчування в армії

Закривши перше позачергове засідання, Разумков одразу ж оголосив розгляд питання про харчування військовослужбовців. Проект закону №3254 "Про внесення зміни до закону "Про державний бюджет України на 2020 рік" щодо безперервного забезпечення харчування військовослужбовців" Рада ухвалила за основу та в цілому

За відповідне рішення проголосували 302 народних депутати. Згідно з пояснювальною запискою, метою проекту закону є безперервне забезпечення харчуванням військовослужбовців складових сил безпеки та оборони.

Так, документом пропонується доповнити ЗУ "Про Державний бюджет України на 2020 рік" статтею 17-1, відповідно до якої для Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України буде передбачена можливість продовження у 2020 році дії договорів, укладених у 2019 році із суб’єктами господарювання, з метою недопущення зриву харчування військовослужбовців ЗСУ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme