Бензинові "пряники": На що Путін натякнув Зеленському "Роснефтью"

РФ обмежила експорт бензину до України, але головна нафтова компанія країни "Роснафта" вже отримала дозвіл на такі поставки нафтопродуктів

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Бензинові "пряники": На що Путін натякну…

Прогнозовану інформацію повідомив директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн. 

Нагадаємо, в квітні прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв заявив, що з 1 червня 2019 року російський уряд забороняє експорт в Україну російської нафти і нафтопродуктів без спеціального дозволу. Ціни на бензин і дизпаливо вже зросли, хоча на думку більшості експертів – це виключно спекулятивні дії гравців ринку. Насправді дефіциту пального немає, разом із тим аби позбутися ще однієї підстави шантажу з боку Росії, нафтової, потрібен певний час, щоб перебудувати систему поставок пального. За цей час спекулянти встигли б накрутити ціни і знизити рейтинг новообраного президента.

Як зауважив пан Куюн, "ніякого ембарго на поставки російського палива з 1 червня не буде ... "Роснафта" вже отримала дозвіл на поставки нафтопродуктів в Україну з 1 червня в колишньому обсязі. На черзі – "Лукойл". Для росіян це, перш за все, хороший бізнес, тим більше що вони розуміють: при бажанні можемо обійтися й без них». Що видно з наведеного нижче графіку.

Однак, схоже, Росія, традиційно для себе, вирішила скористатися нагодою і запропонувати команді новообраного президента вигідну (у першу чергу для Москви) енергетичну пропозицію – ембарго не буде, але тепер очікуємо на кроки у відповідь. Враховуючи, що нафта і газ завжди були геополітичною зброєю Росії, кроки у відповідь очікуються такими, що влаштовують Кремль. Якщо цього не буде, то заборону експорту завжди можна ввести по-новому. Приміром, під парламентські вибори.

Цікавим є ще один факт, який дещо проясняє ситуацію. Польський сайт "Енергетика 24", коментуючи ситуацію із забороною експорту російських нафтопродуктів в Україну, написав, кому це вигідно. Цю статтю передрукував сайт телеканалу "112", який вважається близьким до Віктора Медведчука. Отже, пишуть поляки, "Роснефть" Ігоря Сечіна є основним експортером палива з Росії в Україну, і Медведчук відіграє важливу роль у цих угодах. Водночас Ігор Коломойський, який зміцнів після виборів і контролює єдиний робочий український НПЗ в Кременчуці, понад рік тому лобіював запровадження додаткових мит на імпорт нафтопродуктів. Таке рішення підвищило би його значущість на ринку, вказує "Енергетика 24".

Тому, вважають автори статті, заборона на експорт палива з Росії до України буде подарунком для Коломойського і сигналом ключовим олігархам із оточення Зеленського, що в Москві готові стимулювати його до переговорів "з широкого кола питань, що виходять за рамки паливних питань". Однак "не зовсім зрозуміло, наскільки далеко готовий піти Віктор Медведчук, щоб "віддати" ринок Коломойському. Польські експерти вибудовують свою логіку наступним чином: з одного боку, паливна криза стане ознакою неефективності Зеленського, який обіцяв вирішити багато питань у відносинах з Росією, і в підсумку посилить "Опоплатформу- За життя", а з іншого – ембарго має привести нового президента до переговорів з Росією щодо "делікатних тем".

Тепер, якщо у Кремлі відмовилися від заборони експорт в Україну російської нафти і нафтопродуктів, то ця схема виглядає з точністю до навпаки. Паливну кризу (хоча, повторимося, розмови про неї гіпертрофовані) провокувати Москва не хоче, натомість підсовує команді Зеленського пряника. Як свідчать сотні років "добросусідських" відносин з Росією, пряники ці завжди спечені з тіста, замішаного лише за кремлівськими рецептами. Простіше кажучи, у Кремлі, схоже, прагнуть вирішити три власних інтереси: перший – збільшити свою долю на українському ринку пального, другий – показати Зеленському, що за умови поступок з боку Києва у питаннях Криму і Донбасу Москва може запропонувати ще багато різних пряників, третій – що переговори бажано вести за посередництва Медведчука.

То ж, скидається на те, що заяву Коломойського про "громадянський конфлікт" в Україні у Путіна не зарахували і не вважають, що вплив цього олігарха на Зеленського сприятиме зміні риторики української влади щодо Росії. Тому вирішили діяти за старою перевіреною тактикою: батогом і пряником. Дивись, щось із цього спрацює.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme