Бар’єр для "шаріїв": Чому Разумков більше не хоче монобільшості

Голова Верховної Ради вважає, що прохідний бар’єр на парламентських виборах можна скоротити до двох або трьох відсотків. В нашій історії вже було пониження планки

Бар’єр для "шаріїв": Чому Разумков більш…

Спікер в інтерв’ю "Інтерфакс-Україна" зазначив, що Виборчий кодекс, на який президент України наклав вето, вимагає змін, і народні депутати доопрацюють цей документ. "Мені здається, - зазначив Дмитро Разумков, - краще, коли все-таки прохідний бар'єр буде менше - 3% або 2%. Щоб нові політичні сили могли потрапити в Раду. Яким буде цей показник, мені складно говорити, оскільки я не беру участі безпосередньо в роботі групи (з підготовки Виборчого кодексу до розгляду)".

Нагадаємо, на останніх виборах до Верховної Ради прохідний бар’єр становив 5% (як і виборах 2012 і 2014 років). Влітку цього року його подолали 5 партій – "Слуга народу" (43,16%), "Опозиційна платформа – За життя" (13,05%), "Батьківщина" (8,18%), "Європейська солідарність" (8,10%) і "Голос" (5,82%). За п’ятіркою щасливчиків вибудувався солідний хвіст із партій, які за умови зниження прохідної планки ще цього разу могли потрапити до парламенту: "радикали" Олега Ляшка, "Сила і честь", "Опозиційний блок", "Європейська стратегія Гройсмана", партія Шарія і ВО "Свобода". Тобто, конфігурація парламенту могла б бути зовсім іншою. І турборежим тоді б не вдався,  адже доводилося б постійно з кимось торгуватися. 

На виборах 2014-го планку перестрибнули 6 партій: "Народний фронт", "Блок Петра Порошенка", "Самопоміч", "Опоблок", "Радикальна партія" і "Батьківщина", не вистачило голосів ще 5 партіям – "Свободі", комуністам, "Сильній Україні", "Громадянській позиції" і партії "Заступ". Якби бар’єр становив на той момент 2%, вони б стали депутатами.

У 2012 році переможцями стали 5 партій – "регіонали", "Батьківщина", "УДАР", комуністи і "Свобода". Окрім них ніхто не отримав навіть 2-х відсотків. А от на виборах 2006 і 2007 років прохідний бар’єр становив 3%. У 2006 році його подолали 5 партій: "регіонали", "Блок Юлії Тимошенко", Блок "Наша Україна", соціалісти і комуністи. За 2-відсоткової планки тоді могли пройти до ВР "Блок Наталії Вітренко Народна опозиція" та "Народний блок Литвина". У 2007 році знову мандати отримали 5 партій, розклади були схожі, єдине, що місце соціалістів зайняв "Блок Литвина". Партії Олександра Мороза для потрапляння в Раду не вистачило 0,14%.

Якщо згадати давніший період, то за змішаною системою вперше українці голосували в 1998 році. Тоді для потрапляння до парламенту потрібно було подолати бар’єр у 4%. Це вдалося відразу 8 партіям і блокам. Найбільше тоді набрали комуністи, вісімку замкнули об’єднані есдеки. Ще б 4 учасника могли отримати мандати за умови 2-процентного бар’єру. Серед них, до речі, і виборчий блок "Національний фронт", який склали націоналісти. Результат націоналістів у 2019 році стали гіршими за результати "Нацфронту" у 1998-му: 2,15% зараз проти 2,71% тоді. Мабуть, це свідчить не на користь сьогоднішніх "свободівців", "Нацкорпусу" та дрібніших партій з цього табору.

У 2002 році бар’єр також становив 4%. Його здолали "Наша Україна" Віктора Ющенка, який тоді виходив на рівень майбутньої надії нації, слідом ішли комуністи, прокучминська "За єдину Україну", "БЮТ", соціалісти та СДПУ (о). Партіям Наталії Вітренко, "Жінкам за майбутнє" і "Команді озимого покоління" вдалося перестрибнути 2%, але до 4-х не дострибнули.

Однак варто зауважити, що у тогочасних парламентах виникали депутатські групи, відбувалося перебігання з фракції у фракцію, таким чином погоду робили "тушки", які щоразу доводили слабкість політичних партій в Україні, їх неспроможність відповідально ставитися до добору людей у списки та на мажоритарні округи.

Ще одна важлива річ на всіх попередніх виборах, в яких брали участь політичні партії – введення владою у гру політпроектів-паразитів проти своїх головних опонентів. Вони відкушують у них проценти, і за умови 2-процентного бар’єру можуть понавідкушувати собі на фракцію. Також є ризик потрапляння до ВР проектів на кшталт партії Шарія, які просто всіх критикуватимуть, або пропонуватимуть відверто популістські речі, замотані в красиву обгортку. Не виключено – їх ідеології писатимуть за поребриком. Далеко ходити не треба – влітку на дочасних виборах популізм лився ріками.   

У підсумку в наступному парламенті, де, як відомо, буде вже 300 депутатів, можемо отримати кілька дрібних фракцій, кожна з яких боротиметься (точніше, торгуватиметься) за золоту акцію. А от монобільшості більш не буде, оскільки всі ці дрібночлени розмиватимуть проценти партій-лідерів. Тож зменшення прохідного бар’єру із нинішніх п’яти до 3-х чи навіть 2-х – погана ідея. Тому що під вибори створюватимуться проекти без ідеології, мета яких – пролізти в Раду і там вигідно продатися.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook