Правозахисник Едуард Багіров: Суд над російськими ГРУшниками будуть транслювати через YouTube

Правозахисник Едуард Багіров розповів, як відбуватиметься суд над ГРУшниками, чи опиниться начальник Генштабу Росії в українській в'язниці і чи буде трибунал над Путіним
Depo.Влада
26 серпня 2015 18:20
ФОТО: depo.ua
Правозахисник Едуард Багіров: Суд над російськими ГРУшниками будуть транслювати через YouTube
Правозахисник Едуард Багіров: Суд над російськими ГРУшниками будуть транслювати через YouTube

Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос анонсував відкритий суд над російськими ГРУшниками Євгеном Єрофеєвим і Олександром Александровим. Їх будуть судити у звичайному суді чи, можливо, для цього буде створено окремий суд? Як це регламентує українське законодавство?

Це буде звичайний суд, можливо навіть один з київських районних судів, можливо навіть Печерський суд.

Затримали громадян України, Росії, не важливо, за скоєний кримінальний злочин. До суду можна передати за місцем їх затримання в Донецькій чи Луганської областях в містах, де працюють суди і діє закон України. Або це може бути у Києві, принципового значення воно не має.

Я думаю, що, скоріше за все, це буде Печерський райсуд і, можливо,  до проведення судового засідання, воно буде відкритим. Будуть залучені ЗМІ, які будуть працювати онлайн чи можна увімкнути канал в YouTube і демонструвати відкритість судового процесу. Щоб показати, що підозрювані дають свідчення в суді не через погрози, не через тортури, насильство і залякування. Що вони кажуть правду і ця правда через ЗМІ набуває гласності не тільки для українського народу, а й для народів Європи, для урядів, президентів, канцлерів країн Євросоюзу. Таким чином ми ще раз донесемо докази того, що військовослужбовці Російської Федерації перебувають на території України, воюють проти ЗСУ, і відкритий судовий процес став доказом того, що треба зупинити війну, зупинити агресора. Це буде позитивний інформаційний плюс для України. Я думаю, що після цього судового процесу, багато громадян ЄС, багато лідерів країн світу зрозуміють, що Україні треба допомогти у боротьбі з агресором за свою незалежність.

Частина вироків російським військовим, в тому числі начальникові Генштабу Росії, будуть виголошені заочно. Що означає заочний вирок? Опиниться Герасимов на нарах?

Якщо начальник Генштабу Росії Герасимов не з'явиться на судове засідання, а він не з'явиться, він отримає заочне рішення суду. Українське законодавство дозволяє суддям виносити рішення в рамках кримінальної справи. Підсудного засудити заочним рішенням і потім вже подати його у розшук по лінії Інтерполу і чекати того моменту, коли він буде доступним для арешту.

Скільки всього нас чекає судів проти російських військових?

Щодо судів... ми бачимо перші суди, які будуть відбуватися над загарбниками і поплічниками загарбників РФ. Я написав листа на ім'я генпрокурора, МВС і СБУ від своєї організації за своїм підписом, де пропоную створити міжвідомчу слідчу групу у кількості 1000 і більше слідчих, які будуть розслідувати кримінальні злочини які здійснювалися на Донбасі протягом 2014-2015 років. Далі протягом 10-15 років слідчі МВС, прокурори, СБУ будуть розслідувати кожен факт і арештованих ГРУшників у нас будуть не десятки, не сотні, а десятки тисяч, починаючи з Луганська, Донецька, закінчуючи Кримом. Тому треба сьогодні готуватися до того, що будуть такі судові процеси і кримінальні справи. Перші справи будуть дивувати, а коли будуть соті, двохсоті суди ви не будете готувати матеріали щодо них. Вони будуть однакові, бо склад злочину в рамках бандформувань і терористичних організацій буде однаковий і статті будуть однакові. Кожен терорист отримає власну кримінальну справу,  і слідчі будуть розслідувати його дії з першого дня перебування в бандформуваннях, що він робив, хто віддавав накази,  кого вбивали, де бомбили,  де завдали збитків, що "віджали", кого кинули у підвал, кого катували... На кожен факт буде окрема кримінальна справа. І буде окремий судовий вирок, і вони будуть сидіти в українських в'язницях. В тому числі і начальник Генштабу Росії.

Коли Герасимов опиниться в українській в'язниці?

Як тільки в Росії поміняється президент, це має статися найближчим часом. Тому що проблему треба вирішити. З кризи економічної і політичної Росія має вийти. Та зі старим Путіним це не пройде. Його вважають вбивцею-агресором. Тому новий президент скоріше всього віддасть на відкуп дрібних слідчих, суддів, прокурорів, які брали участь в різних актах проти громадян України. І в тому числі начальника Генштабу. Уже зараз в архівах Генштабу Росії є накази підписані його рукою пов'язані з містами Луганської, Донецької областей України. Докази є, і я вас запевняю, що ще історики будуть шукати і знаходити багато цікавих наказів, документів, які підтвердять участь тих чи інших військ Росії і в тому числі бандформувань на Донбасі в захоплення території України.

Чи можливий трибунал над Росією як агресором?

Безумовно трибунал буде! Перша спроба воєнного трибуналу була в ООН, і Росія наклала вето на резолюцію Радбезу і не дозволила їй набути юридичної сили. Об'єднання країн, громадяни яких постраждали від катастрофи Боїнга створять трибунал. До них приєднаються інші країни, Польща, США, Велика Британія та інші країни, їх буде більше ста. Цей трибунал і представники цих країн винесуть вирок, вивчивши усі матеріали, як є. Запевняю вас, уже є докази у п'яти країн Євросоюзу, які проводили розслідування щодо Боїнга що є вина російських військових які використовували військову техніку і за наказом Москви, військового керівництва Генштабу Росії.  Це вже є. З часом документи будуть знайдені і будуть свідчення російських військових на воєнному трибуналі.

Коли в ООН запропонували створити трибунал, а Росія наклала вето, країни, які хочуть трибуналу ставлять за мету знайти винного. А винен Путін. І трибунал означає, що він буде персоною нон-грата в цілому світі. Його визнає трибунал вбивцею чи людиною яка віддала наказ він вийде за правове поле, за межі законів. І він сам це розуміє.

Як подолати вето Росії в ООН?

Статут прийнятий в 50-х роках ХХ ст. передбачає неможливість подолання вето постійних членів Радбезу. Але Генеральна асамблея, коли в ній беруть участь всі країни ООН,  вони можуть більшістю ухвалити рішення, дозволити створити міжнародну місію під егідою ООН - воєнний трибунал для розслідування різних воєнних злочинів. В кінці цього місяця збирається Генасамблея ООН, де має бути Путін. Побачите, що він став більшим вигнанцем, ніж в Австралії.

Інші новини політики читайте на Влада.depo.ua