Епідемія кнопкодавства: Як Разумков і Зеленський рятуватимуть імідж "Слуги народу"

"Слуги", яких упіймали на кнопкодавстві, вибачилися і пообіцяли більше ніколи так не робити. Але чомусь ситуація нагадує історію двох мишок-хуліганок з мультика про кота Леопольда, які казали: "Вибачте нас, роги"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Епідемія кнопкодавства: Як Разумков і Зе…

У Раді нового скликання з’явилися перші кнопкодави. Під час голосування за законопроект про імпічмент президента на ранковому засіданні Ради 10 вересня Громадський рух "Чесно" зняв відео, на якому мажоритарник від округу №51 на Донеччині, самовисуванець Олександр Ковальов натиснув кнопку "за" замість ще одного позафракційного мажоритарника з тієї ж області Максима Єфімова.

Депутат спочатку спростовував факт кнопкодавства, але після перегляду відео фактично визнав, що порушив Конституцію. А коли оприлюднили новину про кнопкодавство, у кулуарах Ради Ковальов, як повідомляють у "Чесно", намагався залякати їхнього журналіста.

Далі – більше: кнопки "за того хлопця" тиснуть уже ті, хто клявся покінчити з цим ганебним явищем. Як з’ясувалося, насправді першим випадком кнопкодавства у новій Раді слід вважати той, що потрапив на очі журналістам 3 вересня, – у перший день роботи другої сесії парламенту. Конституцію тоді порушив мажоритарник з округу №156 на Рівненщині, член фракції "Слуги народу" Сергій Литвиненко. Він "виручив" іншого мажоритарника від "зеленої" фракції, Олександра Скічка (округ №197, Черкащина). Факт порушення Конституції, який виявили у запису трансляції "Радіо Свобода", мав місце під час голосування за включення до порядку денного змін до статей 85 і 101 Конституції (щодо уповноважених ВР) та його направлення до Конституційного суду.

На Фейсбук-сторінці депутата вихваляння щодо ухвалюваних монобільшістю законопроектів і випади в сторону "корумпованих попередників". Але коментарі під постами депутата не дають йому забути про "грішок":

Буквально тут же у Раді з’явився третій за два тижні роботи порушник – і знов із панівної фракції. На цей раз рух "Чесно" схопив за руку під час кнопкодавства нардепку Олену Копанчук – переможницю від "Слуги народу" виборів по округу №189 на Хмельниччині. Під час голосування за зміни до закону "Про будівельні норми" (№1052) вона натиснула кнопку сусіда – мажоритарника від "Слуги народу" з Волині В'ячеслава Рубльова. Обидва нардепи голосували "за".

 

Сама порушниця – можливо, після наганяя від старших товаришів – вибачилася у Фейсбук:

Цікаво зауважити, що за руку поки ловили лише мажоритарників. Але якщо далі піде такими ж темпами, то в об’єктиви камер потраплять і обрані за партійними списками.

Проблема кнопкодавства може завдати суттєвого удару по іміджу команди нової влади через наочний для суспільства дисонанс з обіцянками публічних осіб зі "Слуги народу" припинити практику неособистого голосування. Нагадаємо, кандидати в нардепи від "Слуги" підписували меморандум з обіцянкою не кнопкодавити:

Гарантом чесності голосувань в Раді виявив бажання стати президент Володимир Зеленський. Він вніс у парламент проект змін до ст. 81 Конституції України щодо додаткових підстав дострокового припинення повноважень народного депутата України, у тому числі, за кнопкодавство. Цей документ, що має номер 1027, 3 вересня було направлено на висновок до Конституційного суду.

Щоб пом’якшити удар по іміджу всієї нинішньої влади, публічні особи вийшли в інформаційний простір із вибаченнями та обіцянками покарати винних. Впливовий депутат від "Слуги народу" Михайло Радуцький у сьогоднішньому телеінтерв’ю вельми жорстко висловився про кнопкодавство, сказавши, що "йому, як і всій країні, соромно за те, що відбулося з колегами". І повідомив цікаву новину: сьогодні в перерві пленарного засідання мають відбутися збори фракції "слуг", де обговорюватиметься це питання. "Будемо спілкуватися з людьми, почуємо, чому вони так зробили", – сказав він. Також йтиметься про необхідність ухвалення закону про імперативний мандат. За словами Радуцького, керівництво партії і Верховної Ради сьогодні робитиме подання в Регламентний комітет парламенту. А від себе запропонував, не чекаючи рішення комітету, "зробити три речі: люди мають публічно вибачитися, отримати за вчорашній день офіційний прогул і перерахувати свою зарплатню за місяць або на фонд "Таблеточки", або на оборону".

У хід пішов й інформаційний "спецназ" монобільшості – нардепи Дубінський і Куницький, які ганьбили колег-кнопкодавів. Тож з тону оприлюднених коментарів зрозуміло, що порушників не виправдовуватимуть, про "машинальні помилки" не говоритимуть – це викликало б іще більше роздратування суспільства. Швидше пообіцяють системно карати кнопкодавів, навіть позбавляти їх мандату. Але тільки після того, як ухвалять відповідне законодавство. Поки ж помахають перед їхніми носами пальчиком і змусять перерахувати кудись гроші. А от представниця уряду у ВР Ірина Верещук каже, що закони, прийняті шляхом кнопкодавства, треба переголосовувати. Таким чином зникне потреба тиснути кнопку за себе і відсутнього сусіда. Це правильно. Але на ситуацію варто дивитися масштабніше.

Хто підбирав усіх цих людей і вів їх у депутати? Безпосередньо за кастинг відповідав нинішній спікер Дмитро Разумков. Точно не обійшлося і без узгодження на Банковій. Та навряд чи суспільство дочекається вибачень від тих, хто, по суті, проклав шлях у законодавчий орган і цим двом кнопкодавам, і "фахівцю" з "кадрово-анальних призначень", і багатьом тим, хто ще просто не встиг потрапити в гучний скандал.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme