Аваков, жінки і відносини з АП: політологи про «гарячі точки» нового Кабміну

ДеПо вирішив дізнатися думку експертів стосовно того, з якими головними проблемами зіткнеться другий уряд Арсенія Яценюка на шляху до анонсованих реформ

Аваков, жінки і відносини з АП: політоло…

ВІКТОР НЕБОЖЕНКО, політолог: слід очікувати найгостріший конфлікт між новим міністром фінансів Наталією Яресько та Гонтаревою


Варто відзначити, що велика кількість іноземців, що з'явилися в уряді, створює загрозу для олігархів. Нові члени Кабміну створюють великі проблеми для корумпування і лобіювання. Я не зовсім уявляю, як олігархи будуть підкуповувати міністра фінансів Наталю Яресько із США.

Головна ж загроза для уряду - це відношення між Адміністрацією Президента і урядом. Проведення головою Верховної Ради Володимиром Гройсманом першого голосування за пакетний складу вчора і 229 голосів за дане рішення - це серйозний удар по престижу уряду. Цим Порошенко показав, що якщо він захоче, то поставить голосування по законопроектах Кабміну в дуже незручне становище. В цілому, Адміністрація Президента не повинна так рано показувати свою агресію. Тільки взаємодія АП та Кабміну дозволяє отримати переконливу більшість у парламенті.

Основні конфлікти будуть через дві фігури в Кабміні. По-перше, «Народному Фронту» все-таки вдалося переконати залишити на чолі МВС Арсена Авакова, хоча Порошенко намагався зробити зв'язку Генпрокуратура-МВС під своїм контролем. Також слід очікувати надзвичайно гострого конфлікту між новим міністром фінансів Наталією Яресько та головою Нацбанку Валерією Гонтаревою. Серйозна чоловіча розмова між цими двома жінками неминуча: Гонтарева залишає Мінфін без будь-яких фінансових підтримок. В результаті комусь доведеться піти - чи то американці, чи то подрузі Порошенко. Цей конфлікт почнеться вже в найближчий час.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО, політолог: деякі міністри або самі підуть, або їх приберуть


Головна загроза може бути пов'язана з тим, що уряду не вдасться здійснити швидкі реформи. В результаті це викличе розчарування і втрату підтримки. Очікування зараз високі. Тому уряду потрібно продемонструвати вміння швидко проводити реформи. Не вдасться це продемонструвати - у них будуть великі проблеми.

Ще один ризик пов'язаний з тим, що початок реформ неминуче викличе протиріччя як всередині коаліції, так і всередині суспільства. Буде дуже багато критики і незадоволених. І це буде дуже серйозне випробування. Втрати будуть неминучі - деякі міністри або самі підуть, або їх приберуть.

Третій ризик пов'язаний з тим, що поодинці міністри провести реформи не в змозі. Їм потрібно зараз формувати команду реформаторів. Якщо це вдасться зробити, буде шанс для швидких реформ. Не вдасться - тоді буде провал...

ОЛЕКСІЙ ГАРАНЬ, політолог, професор НАУКМА: головною загрозою для уряду є питання взаємовідносин партій президента і прем'єр-міністра


Позитивом є те, що даний уряд спирається на широку коаліцію. Як відомо, минулий уряд Арсенія Яценюка спирався на ситуативну більшість, що робило його роботу вкрай складною. Тут же є великий запас.

Також в цьому уряді ми бачимо дуже велику кількість технократів. Хоча вони і висувалися партіями, але дані особи не є політиками. Ці люди можуть приймати непопулярні рішення, на що не пішли б політики. Також я б відзначив швидкість формування уряду: на це знадобилося п'ять днів після створення коаліції, тобто, незважаючи на складнощі в переговорному процесі, все було зроблено вчасно.

Головною загрозою для уряду є питання взаємовідносин двох основних політичних гравців, які формували Кабмін - партій президента і прем'єр-міністра. Ефективне функціонування уряду передбачає взаємодію цих двох суб'єктів. Хоча той факт, що в коаліцію входять п'ять гравців, деякою мірою знижує цю потенційну напругу: навіть у разі відмови однієї з політсил підтримувати те чи інше рішення, у коаліції залишається серйозний запас. Тим не менше, саме взаємодія команд президента і прем'єр-міністра - це ключова умова для стабільного функціонування уряду.

Фото: Уніан

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme