АрМоВір від Зеленського: Чи повірять виборці у нову ідеологію "слуг"

В ЗМІ і анонімних телеграм-каналах вчора пішли чутки, що президентська партія "Слуга народу" буцімто планує ще раз змінити ідеологію. Якщо це відбудеться, то суспільство отримає черговий доказ, що реальної ідеологічної основи у цієї партії не було, нема і не буде. Бо "куди вітер віє" - це не ідеологія

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
АрМоВір від Зеленського: Чи повірять виб…

Цього місяця "слуги народу" зберуться на свій форум навіть двічі. Спершу відбудеться закритий для зовнішнього ока "технічний" з'їзд, де партія влади займеться тактичними питаннями: назве кандидатів на довиборах до парламенту по двох виборчих округах (Івано-Франківщина і Донеччина), а також, зі значною вірогідністю, вижене зі своїх лав і позбавить статусу голови Київської обласної парторганізації "слуг" підсанкційного нардепа Олександра Дубінського. А на кінець місяця голова партії влади і перший заступник керівника фракції "СН" у Раді Олександр Корнієнко анонсував "великий з'їзд", де команда Володимира Зеленського ухвалюватиме вже стратегічні рішення. І це значно більш цікаво, аніж доля Дубінського чи двох депутатських мандатів, тим паче що майбутні депутати навряд чи будуть "слугами", судячи з нинішніх політичних уподобань виборців Франківщини і Донеччини.

"Слуга народу" і "зелений націоналізм"

Джерела Depo.ua підтверджують інформацію деяких ЗМІ, що на "стратегічному" з’їзді лідери "Слуги народу" озвучать назву нової ідеологічної "обгортки", яку вони запропонують затвердити партійцям. А от далі, з варіантами цієї ідеології, є розбіжності. Дехто з посвячених у кулуарні таємниці подейкує, буцімто несподіване протистояння господаря Банкової з проросійськими політичними середовищами в Україні, яке поки вилилося в закриття трьох телеканалів з "пулу Медведчука", може призвести навіть до переходу "слуг" на рейки поміркованого націоналізму (можливо, під менш дражливою для виборця південного сходу країни назвою).

Читайте також: Закриття "каналів Медведчука": На якого виборця тепер орієнтується Зеленський

Як формально назвуть цей "зелений націоналізм" - неважливо. Важливо, яку "начинку" для електорату покладуть у цю упаковку. Щоправда, скептики бачать у ситуації довкола каналів лише політтехнологію і не чекають аж таких разючих змін у світоглядних орієнтирах партії, лідерові і багатьом нардепам від якої ще вчора було "какая разніца" на все, що на хліб не намастиш.

Реалісти нагадують, що "слуги" вже не раз перевдягалися на повному ходу, міняючи ідеологічне "вбрання". Почали з лібертаріанства, про що іще на зорі своєї карколомної кар’єри, у травні 2019-го, гордо повідомили країні, здивувавши нечисленних фахівців. Країна про лібертаріанство знала відверто небагато, але кредит довіри на парламентських виборах молодій партії сміливо дала. І не тому що полюбила лібералізм і одну з його ідеологічних течій. Як не раз уже йшлося, кожен виборець наливав у стерильно чисті міхи ЗЕкоманди своє розуміння справедливого і щасливого майбутнього.

Утім, партійні лідери "слуг" відверто визнавали, що основна їхня місія – "зламати систему". А для цього будь-яка ідеологічна основа згодиться. Краще навіть та, що є простішою для сприйняття громадянами, а останні вже за півроку після виборів почали з подивом відчувати: лібертаріанство не працює. Точніше, справа не в ідеології, а у рівні виконавців. Не Карузо поганий співак, а у провінційного крамаря, який наспівав його пісню товаришу, із музичними даними щось не те.

Обирали серед варіантів недовго. Уже восени того ж 2019 року щойно обраний головою "Слуги народу" Олександр Корнієнко у кулуарах партз’їзду заявив, що ідеологія лібертаріанства буде змінена його колегами на іншу, причому іншу радикально. "Це буде щось між ліберальними і соціалістичними поглядами", — вдруге вразив фахівців молодий політик.

Читайте також: Корнієнко, місцеві вибори та нова ідеологія: Як "Слуга народу" зупинятиме свій розвал

Чому "слуги" відмовилися від лібертаріанства

А відмовилися, крім страшенної відстані між цим поняттям і настроями більшості виборців, ще й тому, що дії "зелених" урядів (тоді – Олексія Гончарука, потім - Дениса Шмигаля) і фракції в парламенті зазвичай суперечать цій філософії. Тоді Depo.ua зауважував: для лібертаріанця закон про касові апарати є наступом на права бізнесу, а уряд, зобов’язаний забезпечити надходження до бюджету, щоб фінансувати пенсії та інші видатки, хотів би трохи притиснути частину підприємців, які хитрують з податками чи вдаються до схем ухилення від них. До речі, це протиріччя, закладене початково хибним принципом рекрутування до команди "слуг" із дуже різношерстих середовищ, від лібералів до консерваторів, від прозахідних громадських активістів до "ватників", так і не ліквідоване. Конфлікт з ФОПами, що триває досі, є тому свідченням. А можна було давно позбутися цієї непотрібної лінії напруження в країні, якби командою Зеленського була обрана хоч якась ідеологія, усвідомлена як напрям руху.

Ще однією причиною зміни ідеологічного вбрання могла стати спроба "слуг" увійти до клубу лівих популістів. Саме напівсоціалістичні ідеї залишаються найбільш популярними у нашому суспільстві. Щоб отримати підтримку, виборцю достатньо сказати, що будуєш для нього якесь абстрактне справедливе суспільство. Та на цьому полі "Слуга народу" не самотня: і "Опозиційна платформа – За життя", і "Батьківщина", і інші їхні колеги давно працюють зі своїм електоратом через відповідні гасла. Більше того, лівий відтінок простежується і в тезах, які декларують деякі українські націоналісти.

Партія без ідеології

На марші від лібертаріанства до соціалізму "слуги" продовжили втрачати свій рейтинг, тож не варто дивуватися, що пошуки себе продовжилися. Рік тому, в лютому 2020-го згаданий Олександр Корнієнко знов-таки на партійному з’їзді озвучив напрям нового розвороту "слуг": "партія нових облич" дійшла висновку, що "жодна ідеологія не спрацювала". Ось його розлога цитата, з якої кожен може взяти те, що йому ближче: "Ми повинні піти третім шляхом. Ми можемо стати тією партією, яка буде вільною від ідеологічних забобонів минулого… Ми патріоти і навіть націоналісти, коли йдеться про захист нашої держави. Але ми гуманісти, коли йдеться про захист прав людини жити в той спосіб, який вона обрала. Ми лібертаріанці, коли відкриваємо ринки землі, бурштину, грального бізнесу. Але при цьому ми державники, коли вимагаємо дотримуватися податкову дисципліну, коли ліквідуємо корупційні схеми. Ми ліберали, коли захищаємо економічну свободу людини. При цьому ми соціалісти, коли мова йде про захист малозабезпечених, пенсіонерів".

Читайте також: КПРС із діджиталізацією: Як "слуги" захоплюватимуть всю країну

Звідси можна нарешті перекинути місток до припущення про намір партії "Слуга народу" цього разу стати націоналістами – не радикальними, але такими, трохи соціалістичними. Чому б "третьому шляху" не завести партію влади саме сюди, праворуч політичним спектром, де є свій сталий виборець? Та не все так просто.

Чому "Слуги" беруть трохи вправо

На перший погляд, така зміна ідеології вкладається в контекст як вже реалізованих дій Зеленського проти Медведчука і ko, так і майбутніх, про які можна лише здогадуватися. Не виключено, що в цьому запалі Банкова спробує перетягнути на себе і легендарну тріаду попередника ""Армія, Мова, Віра" (скорочено - АрМоВір), з якою ЗЕкоманда так боролася і яку знецінювала на президентських виборах. Принаймні, відповідні жаханки вже поширюють проросійські сайти в Україні. Пишуть про "атаку на УПЦ" (в цьому контексті йдеться про філіал Російської православної церкви в Україні), яку влада начебто готує другим тактом після закриття трьох каналів. Нібито Банкова готує повернення до ідеології закону № 2662 від 20 грудня 2018 року, ухваленого за часів Петра Порошенка, який мав на меті зобов'язати УПЦ МП змінити свою назву і відобразити в ньому приналежність до держави-агресора. Ось що, мовляв, задумали у Зеленського. Втім, подібні "пророцтва" поки більше нагадують фейки.

Однак версії про поправіння ідеології "слуг" сприймаються трохи в іншому світлі, якщо припустити, що зараз починає реалізовуватися сценарій підготовки до позачергових виборів Верховної Ради і, можливо, переобрання президента Зеленського на новий термін з новою Конституцією, яку народ має підтримати на референдумі. Тоді все логічно. Український виборець знов повернувся до стану поляризації на умовно проукраїнську і проросійську частини. Виграти вибори в цих умовах можна або на проросійських гаслах, але команда Зеленського цього зробити вже не зможе, або на прозахідній риториці з вкрапленнями націоналізму. Простіше кажучи, чому б не спробувати забрати собі голоси виборців "Європейської солідарності" та подібних за ідеологією політсил?

Та чи щирим буде "зелений націоналізм"? Попередня історія розвитку цієї владної команди дає підстави для сумніву. Політтехнологи "слуг" не зовсім розуміють, що національна ідея – не іграшка, а річ, вистраждана поколіннями. Рано чи пізно вони вткнуться у набір символів, які до кінця не розуміють. І чи не станемо ми свідками повернення після можливих виборів назад, до "какая разніца"? 

Більш органічний вигляд на "зелених плечах" матиме щось химерніше. Наприклад, як припускали сьогодні деякі анонімні телеграм-канали - меритократія, вона ж "влада достойних". На основі меритократичних ідей фракція зможе нарешті оновлювати свої лави, адже керівні пости матимуть право займати найбільш здібні, незалежно від їхнього соціального походження і фінансового достатку.

Насправді меритократія на українському ґрунті – підміна реального політичного життя черговим фантомом. У нас уже є ціла Меритократична партія, яку 2010 року створив Ігор Шевченко. Та й для пересічних виборців це не менша екзотика, ніж лібертаріанство. Хіба що образяться, що кожному з нас обіцяли, що він тепер – президент, а керувати знов буде якась каста "достойних"...

У наших реаліях маємо живописний вінегрет у головах як владоможців, так і простих громадян, мікс ідей соціальної справедливості, капіталістичних принципів розподілу економічних благ і "ліберального" невтручання в діяльність монополій. Це означає фактичну відсутність ідеологічної основи у значної частини суспільства, невід’ємною складовою якого є політичний клас. Але розмови про зміну ідеологій приховують просту істину: єдиною реальною ідеологією для "слуг народу" був і поки залишається рейтинг Володимира Зеленського. На збереження і експлуатацію якого (рейтингу) і намагаютьсч працювати політтехнологічні "кулібіни" з Банкової.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"