Антикорупційні інтригани: Чим насправді небезпечний Соломатіна-гейт

Слідом за Соломатіною, у буфонаду "Хто тут головний корупціонер" вводитимуть нових "Петрушок"

Політичний оглядач
Антикорупційні інтригани: Чим насправді…

Нардеп Мустафа Найем у себе на сторінці у Facebook анонсував нові викриття проти керівництва НАЗК. Мета зрозуміла: посилити викривальні заяви Ганни Соломатіної. До речі, кумедний момент: Найем, після того, як з'явилася подробиці про майновий стан викривачки, почав доводити, що Соломатіна, яку він учора вивів на брифінг, це не та, яка Ганна Жоржівна, а її повна тезка. Це прямо як Зорян і Шкіряк. Нагадаємо, опонентка Наталії Корчак будучи ще в березні 2017 року головним спеціалістом відділу регуляторної служби, задекларувала дохід за минулий рік на рівні 89 тис. гривень, а в її декларації виявили квартиру, куплену в столиці за 1,9 млн. Ще у пані Соломатіної у власності є будинок (173,9 кв. метра), гараж (23,59 кв. метра), літня кухня і земельну ділянку (478,7 кв. метра) в Кропивницькому, а також автомобіль Volkswagen Passat (2011), $10 тис і ще 105 тис гривень в кредит.

Не те, щоб дуже заможна, але коли ти когось викриваєш, будь готовим пояснити походження своїх статків. Те ж стосуватиметься й анонсованих Найемом нових критиків НАЗК. Правильно кажуть: невинних немає. Особливо серед нашого чиновництва. Що вчора під час брифінгу Соломатіної і доводив присутнім екс-заступник голови НАЗК Руслан Радецький. З його слів, Соломатіна неналежно виконувала свою роботу і закривала резонансні справи. За метушливою поведінкою депутатів-організаторів брифінгу під час цього можна дивитися годинами. Навіть охоронець прийшов, аби зупинити Радецького, чий спіч ламав сценарій Найема, Заліщук і Чумака.

Та, зрештою, мова не про них. Соломатіна нагадала іншого персонажа – колишнього очільника Держфінінспекції Миколу Гордієнка, через викриття якого рейтинг Яценюка та його уряду зазнав дуже болючого удару. Гордієнко звинувачував тодішній Кабмін у багатомільйонній корупції, чиновника тягали по всіх ефірах, в парламенті створили ТСК з розслідування фактів, оприлюднених ним. Багато політиків тоді добряче потопталися по рейтингу Яценюка. Згодом прізвища декого з них – Дмитра Добродомова й Борислава Берези – виявили у електронній переписці росіянки Марії Столярової, яка працювала на "Інтері" і була депортована за антиукраїнську діяльність. Гордієнка у квітні 2015-го звільнили з посади, Яценюк звернувся до Генпрокуратури, аби там перевірили звинувачення. В ГПУ підтверджень не знайшли, натомість окремі члени парламентської ТСК з антикорупційного комітету ВР ще довго піарилися на цій історії.

У Гордієнка любителі покопатися у чужому майні знайшли дорогий ресторан у центрі Києва, два автомобілі преміум-класу і… розлучення з дружиною, з якою він і далі проживає. До речі, усім тим, хто скористався Гордієнковими заявами, зараз до "правдоруба" байдуже. Коли востаннє чули про цього екс-чиновника? Щось схоже чекатиме й на Соломатіну. Тому що вона стала елементом політтехнології. Тільки тоді "мочили" уряд Яценюка, зараз підняли ставки до рівня Банкової.

Учора, нагадаємо, ЗМІ назвали прізвище "куратора НАЗК", про якого розповіла Соломатіна. Перший заступник керівника Головного департаменту стратегічного планування та оперативного забезпечення Адміністрації президента Олексій Горащенков вважається одним із головних претендентів на посаду керівника ДБР, тому інформаційну атаку на нього експерти логічно пов'язали із заключним етапом конкурсного відбору очільника Держбюро розслідувань. Того органу, якому за законом можна буде здійснювати перевірку НАБУ. Якщо ця версія правильна, тоді або Ситник не хоче призначення людини Банкової, або того замовили конкуренти. В обох випадках не йдеться про ефективність боротьби з корупцією, мова про інтриги, мишаче вовтузіння за посади, кулуарні чвари, які час від часу виносяться в медіа. Після чого середньостатистичний громадянин скаже: як ви вже всі дістали!

Та не Горащенковим єдиним. Зрозуміло, чому для інформаційних атак обрали НАЗК. Де тонко, там і рветься. Корчак не змогла організувати команду однодумців, навколо очолюваного нею Агентства не вперше виникають гучні скандали. Тобто, НАЗК за її керівництва – слабка ланка, у якої до того ж досить низький рівень довіри суспільства. Разом із тим у цьому антикорупційному органі, який займається аналізом електронних декларацій чиновників, зосередилися інтереси всіх – від дрібного державного клерка, який щось приховав у декларації, до вищих посадових осіб, які приховали більше, ніж щось.

НАЗК дуже повільно перевіряє декларації, зате там отримують великі премії, і це правда. Тому його легко звинуватити у затягуванні, фальсифікаціях і навіть у тому, що співробітники Агентства не робили. Факт, що між НАБУ й НАЗК йде війна, і ній медійно перемагає Ситник. За успіхами в викритті корупціонерів Бюро недалеко втекло від Антикорупційного агентства, але там хоча б немає внутрішніх чвар.

Масив історій з корупційним душком, які зазвичай закінчуються нічим – були викриття Гордієнка, зараз замість нього Соломатіна – це технологія створення навколо вітчизняної політичної еліти ореолу наглухо корумпованої, що ризикує погано для неї завершитися. Не сьогодні, але завтра. На жаль, у високих кабінетах у цій технології бачать лише верхівку – "відтирають" від ДБР Горащенкова, через сина Авакова тиснуть на главу МВС і так далі. Якщо влада не зрозуміє глибину проблеми і просто закриватиме пробоїни, а не мислитиме стратегічно, то вал подібних скандалів до 2019-го лише збільшуватиметься. Дійсно, в біографії чи декларації скандалістів можна легко знайти нетрудові доходи, але ці знахідки жодним чином не зупинять падіння довіри виборця до політичної еліти загалом. І ті, хто сьогодні витягає скандалістів під світло софітів, не стануть виключенням.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme