"Українська російська мова" Мендель: Як здувся "патріотичний розворот" Зеленського

Заява про "українську російську мову", озвучена прессекретаркою президента України, може мати метою не лише зондування суспільних настроїв на предмет ставлення до відмови ЗЕ!команди від надто радикального, як могло комусь здатися, розвороту в бік українського націоналізму

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Українська російська мова" Мендель: Як…

Українська російська і "дух ненависті". Про що розповіла Мендель жителям ОРДЛО

Прессекретарка президента Зеленського Юлія Мендель в ефірі телеканалу "Дім", що фінансується з державного бюджету України і мовить у напрямку окупованої частини Донецької і Луганської областей, сказала, що в Україні є свій варіант російської мови, а Росія не має монополії на російську мову. "…Російська, точніше, українська російська, — це частина культурного розмаїття нашої країни", — заявила прессекретарка. При цьому "Росія не є монополістом на російську мову. І нам пора давно самим демонополізувати російську мову. І голосно заявити, що в Україні є українська російська мова".

Щоби було більш зрозуміло, про що і про кого йдеться, співробітниця президентського офісу тут же згадала "окремих політиків", які питання мови "відверто використовують для організації своїх спекуляцій і конфліктів".

Далі Мендель узагалі безапеляційно вказала пальцем на "винних". "Від прийнятого у розпал передвиборчих перегонів 2019 року закону про мову вся країна так і не заговорила українською, - сказала вона. – Зате політичні улюбленці регіонів, в яких переважно звучить російська мова, по всіх кутках почали розповідати про насильницьке насадження державної української мови". "У боротьбі за мову деякі українці перетворилися в ангелів з піною на губах, які вступають в бій за праву справу. І вони породжують вічний дух ненависті, і зло на землі не має кінця", – заявила Мендель. За її словами, українська мова достатньо захищена, але з недавніх пір стала інструментом розділення, що "сумно і неправильно". Зрештою, прессекретарка резюмувала, що Україні давно час піднятися над проблемою мови до діалогу про те, як суспільству об’єднатися і прийняти одне одного.

Відразу зауважимо: доти, доки хтось із політиків не починає спекулювати на темі мови, ця тема мало цікавить переважну більшість громадян. Закон про державну мову працює, десь зміни йдуть швидше, десь повільніше. Але, схоже, комусь на Банковій дуже хочеться штучно ввести мовну проблему до порядку денного. Тож чи не свідчить усе це про наявність у влади плану, спрямованого на відкочування з позицій захисту (принаймні, декларативного) національних інтересів України і українців, де мовне питання посідає одне із чільних місць?

Націоналістичний розворот: від Медведчука до Мендель

Нагадаємо, про розворот Банкової у бік націонал-патріотичної ідеології заговорили з початку лютого цього року, після несподіваного запровадження санкцій проти телеканалів і політиків проросійського спрямування. І це було підтримано значною частиною суспільства. Та припущення про довготривалість цього розвороту, схоже, виявилися надмірно оптимістичними.

Читайте більше: АрМоВір від Зеленського: Чи повірять виборці у нову ідеологію "слуг"

За санкціями проти Медведчука і Козака пішли наступні рішення, проте як до їхнього змісту, так і до виконання відразу виникло багато запитань. Скажімо, конфузом має всі підстави обернутися ініціатива покарати нардепів, які 2010 року проголосували за ратифікацію "Харківських угод". "Зрада" вийшла зі стін Міністерства закордонних справ нашої держави: речник МЗС пояснив, що денонсація цих угод є недоцільною, бо порушення їх Росією дає Україні додаткові аргументи для притягнення РФ до відповідальності і компенсації збитків за окупацію Криму.

Далі з’явилося рішення Радбезу про перевірку законності видачі дозволів на експлуатацію надр. Останнє ж за часом рішення РНБОУ про санкції проти групи "контрабандистів" цікаве, по-перше, тим, що запроваджувати санкції проти громадян України, які не є причетними до російської агресії, держава, згідно із законодавством, не має права. По-друге, Рада нацбезпеки, і це вже очевидно, стоїть перед загрозою перетворення на ручний каральний орган Банкової. Якщо ситуацію не повернути в русло закону, тоді санкції вводитимуть проти всіх, хто не сподобається Зеленському, главі його офісу чи, скажімо, комусь із радників чи прессекретарці.

І тут повертаємося до висловлювань Мендель про "українську російську" і закон про державну мову як привід для конфронтації в суспільстві. Її процитовані вище слова, абсурдні за сенсом, можуть побічно свідчити, що патріотичного ентузіазму владі вистачило ненадовго. З одного боку, ця хвиля ще якийсь час триватиме. Свідченням чому є законодавчі ініціативи "слуг", у т.ч. найбільш свіжа – внесений до парламенту двома депутатами від фракції Олегом Дундою і Олександром Аліксійчуком законопроєкт №5258 про засудження ідеології "русского мира". Завданням якого є заборона пропаганди ідеології "русского мира", що супроводжує політику Росії зі "збирання земель". Між іншим, саме ця пара нардепів у іншому проєкті закону пропонує денонсувати "Харківські угоди" - чому ця ідея неприйнятна, аналізував Depo.ua.

І наостанок. Коли метою висловлювання речниці Зеленського було роздратувати усіх, – цієї мети досягнуто. Вона обурила й українських патріотів, і протилежний табір. Але там навпаки – в словах Мендель побачили подвійні стандарти: представниця влади каже одне, але влада, мовляв, і не збирається захищати російськомовних. Лише в російській Думі прессекретарка президента України знайшла підтримку, і то від колаборанта з Криму Руслана Бальбека. Він так і сказав: "Це реверанс у наш бік, нехай розвивають російську мову". 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme