ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Amnesty International знову заявляє про "таємні тюрми" та тиск на активістів в Україні

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International оприлюднила нову доповідь про стан прав людини в 159 країнах світу, в тому числі в Україні, протягом 2017 року

Depo.Влада
22 лютого 2018 10:57
ФОТО: depo.ua

За інформацією дослідників, результати аналізу свідчать про безперестанну боротьбу багатьох людей з урядами за свої права, передає Depo.ua з посиланням на "Радіо Свобода".

Зокрема, в Україні правозахисники звертають особливу увагу на так звані "таємні тюрми" українських спецслужб, а також неправомірне утримання людей з боку правоохоронних органів. Також йдеться про ситуацію з правами людей в анексованому Росією Криму та на підконтрольній російським гібридним силам частині Донбасу.

У звіті під назвою "Ситуація з правами людей у світі" йдеться, що розслідування щодо "таємних тюрем" українських спецслужб не досягло жодного прогресу, тоді як представники правоохоронних органів продовжували використовувати тортури та інші неправомірні дїі щодо людей.

Представники підкомітету ООН з недопущення катувань після візиту до України повідомляли, що СБУ надали їм доступ не до всіх місць позбавлення волі й утримання, зокрема, мова йшла про об'єкти в Харкові. Коли правозахисники приїхали вдруге, експерти звітували про те, що в них склалося враження, що приміщення спеціально очистили, щоб приховати сліди тортур, йдеться у доповіді. На момент перевірки затриманих перевезли до інших місць.

Тим часом до місць позбавлення волі на нині непідконтрольних Києву територіях на сході України експертів не допустили представники угруповань "ДНР" і "ЛНР". Вони, тим часом, продовжували затримувати критиків свої дій та людей із проукраїнською позицією.

У звіті також згадують історію затримання Дар'ї Мастікашевої – громадянки України, яка приїхала з Росії відвідати свою матір та сина в Україні. 15 серпня СБУ затримала її на два дні без жодного зв'язку із зовнішнім світом. Згодом Мастікашеву звинуватили у державній зраді та незаконному зберіганні зброї. На фотографіях, представлених її адвокатом, було видно ознаки тортур, а суд у Дніпрі зрештою вирішив помістити її під арешт.

Також у звіті йдеться про те, що активісти та члени неурядових організацій, які висвітлюють корупцію в Україні, стикаються із тиском та навіть насиллям. Такі випадки не розслідують повністю, а "членів уряду, включно із представниками спецслужб в деяких випадках, підозрюють у підбурюванні".

Правозахисники звертають увагу і на те, що Верховна Рада України все ще не ратифікувала Стамбульську конвенцію – комплексний міжнародний документ, метою якого є протидія насильству стосовно жінок та щодо домашнього насильства.

При цьому, посилаючись на дані Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, експерти зауважують, що у випадках сексуального насильства, пов'язаного із конфліктом, українська система правосуддя була не здатна належним чином захистити жертв, серед яких як жінки так і чоловіки. Більшістю із них були люди, яких утримували бійці або ж урядові сили, йдеться в звіті.

У звіті згадали про Крим, де тривають утиски свободи слова, переслідування зібрань. Місцева влада (влада окупованого Росією півострова – ред.), при цьому, усіляко придушувала права кримських татар. Також залишається під забороною Меджліс кримськотатарського народу.

Російські спецслужби обшукували домівки десятків кримських татар, що є частиною ширшої кампанії залякування. При цьому мало хто з адвокатів може наважитися на захист прав критиків Росії, адже вони також стають об'єктом переслідувань.

Так, наприклад, адвоката Еміля Курбедінова заарештували та засудили до десяти діб через розміщення ним його ж доповіді в соціальній мережі.

Нагадаємо, у серпні 2016 року Amnesty International повідомила про звільнення 13 в'язнів "секретної тюрми" СБУ.

Згодом спостерігачі ООН задокументували сотні випадків тортур в Україні як з боку сепаратистів, так і з боку СБУ.

Проте голова СБУ Василь Грицак заперечив існування секретних тюрем.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада