Американський урок Зеленському: Як має діяти з “деркачами” нормальна влада

Влада США таки покарала українського політика Андрія Деркача за спробу втручання у виборчі процеси в цій державі. Саме так повинна б діяти і Україна. Але не діє

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Американський урок Зеленському: Як має д…
Фото: Андрій Деркач/Фейсбук

10 вересня Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів Сполучених Штатів (OFAC) офіційно назвало чотирьох пов'язаних з Росією осіб, причетних до спроб вплинути на президентські вибори в США. Серед них – троє громадян Росії та позафракційний народний депутат України Андрій Деркач.

 Щодо цих осіб запроваджені персональні санкції.

Скрін про запроваждення санкцій

 

Крім самого факту покарання, у повідомленні Мінфіну США є не менш важлива пряма вказівка на організацію, яка стоїть за спиною українського "викривача корупції". Без натяків і недомовок влада США повідомляє: "Деркач, депутат українського парламенту, понад десять років був активним російським агентом, підтримуючи тісні зв'язки з російськими спецслужбами. Деркач прямо або побічно брав участь, спонсорував, приховував або іншим чином причетний до іноземного втручання у намаганні підірвати майбутні президентські вибори в США 2020 року".

Санкція щодо Деркача спрямована"на викриття зловмисного впливу російських кампаній і на захист наших майбутніх виборів від іноземного втручання. Ця акція є чітким сигналом для Москви і її довірених осіб про неприпустимість подібної діяльності". Далі у повідомленні процитовано міністра фінансів США Стівена Мнучіна (Steven T. Mnuchin): "Андрій Деркач та інші російські агенти застосовують маніпуляції та обман для спроби вплинути на вибори в США та в інших регіонах світу… Сполучені Штати будуть і надалі використовувати всі доступні інструменти для протидії цим російським дезінформаційним кампаніям та підтримувати цілісність нашої виборчої системи".

Що ж, дуже ясно і чітко, як вміє діяти в подібних випадках американська державна машина.

Нагадаємо, з чого все почалося. 19 травня Андрій Деркач оприлюднив аудіозаписи, що начебто свідчать про вплив колишнього віцепрезидента США Джозефа Байдена на президента України Петра Порошенка. Ці плівки депутат нібито отримав від анонімних розслідувачів, а запис розмов "робив сам Порошенко". В оточенні п’ятого президента України цей скандал назвали спробою вплинути на ставлення США до України, а у штабі Байдена – попросту "діркою від бублика". При цьому газета TheWashingtonPost натякає на можливу причетність до скандалу оточення президента Сполучених Штатів Дональда Трампа, пишучи, що особистий повірений Трампа Рудольф Джуліані бачився наприкінці 2019 року в Києві… з Андрієм Деркачем.

23 червня Деркач провів другу пресконференцію, де оприлюднив нову порцію "плівок".

Для влади США тема іноземного втручання у їхні політичні процеси стала особливо дражливою після того, як під час президентських виборів 2016 року співробітники російської спецслужби зламали й опублікували електронні листи керівника виборчої кампанії кандидата від Демократичної партії Гіларі Клінтон і офіційних осіб Демпартії.

Не обійшлося і без України. У штабі кандидата від Республіканської партії Трампа заявляли, що Україна втрутилася в ті вибори на боці Клінтон, завдавши удару по керівнику виборчої кампанії Трампа Полу Манафорту – колишньому політичному раднику президента України Віктора Януковича. У травні 2016 року було опубліковано записи з "чорної" бухгалтерської книги, де нібито містяться дані про $12 млн виплат Манафорту від Партії регіонів під час його роботи політконсультантом в Україні – чим автори публікації необачно фактично підтримали одного з двох акторів американської політики, ще й того, який у результаті вибори-2016 програв. Манафорт тоді заявляв, що документ несправжній, але зрештою змушений був у середині 2016 року піти з оточення Трампа.

Та повернемося до нинішніх подій. Відповідь Деркача на дії Мінфіну США не забарилася. Вчора пізно ввечері депутат виклав на свою сторінку у фейсбуці повідомлення російською та англійською мовами. Член українського парламенту обіцяє на початку наступного тижня провести нову пресконференцію, на якій оприлюднить "нові шокуючі факти викриття корупції" (або як він її своєрідно називає - "демкорапшн").

Санкції, щодо яких Деркач обіцяє звернутися до суду, він називає помстою "представників Демкорапшн в обличчі Байдена, Кента і Квін… проти українських розслідувачів, журналістів, експертів, які розкривають все нові й нові схеми міжнародної корупції". Пише, що "це рішення було складене на аркуші паперу декількома конгресменами Демократичної партії США і натхненне представниками Держдепу. Вони прикрили крадіжку і нецільове використання міжнародної технічної допомоги Україні".

Дивуватися такій знущальній реакції, мабуть, не варто: за нинішньої влади (та й за усіх попередніх, слід визнати, теж) Деркач дуже впевнено почувається в Україні. Раз-по-раз виграє вибори на "своєму" окрузі на Сумщині. Можливо, індульгенцію на "вольності" поновив йому президент Володимир Зеленський, коли у травні цього року, на своїй пресконференції, у відповідь на прохання прокоментувати появу "плівок Байдена-Порошенка" почав озвучувати щось незрозуміле на кшталт "це не останній дзвіночок, який побачать українці". І перевів стрілки на тему "вироку Порошенку", який, мовляв, попереду.

Але головною помилкою українського президента стало його тодішнє публічне звернення до силовиків розслідувати витік аудіозаписів, які "можуть бути кваліфіковані як державна зрада". Ці слова, якими Зеленський за фактом визнає автентичність плівок,у США розцінили як включення української влади у політичні процеси у своїй державі, а такого за океаном украй не люблять. Зокрема, про це прямо писала TheWashingtonPost.

А вже у серпні пролунав новий дзвінок, але не той, про який говорив Зеленський: голова контррозвідки США Вільям Еваніна прямо заявив, що "проросійський український депутат" Андрій Деркач в інтересах Росії намагається очорнити Джо Байдена як конкурента Дональда Трампа на президентських виборах.

Тим часом не залишився непочутим заклик Зеленського до силовиків. У Офісі генерального прокурора відреагували, відкривши відносно Порошенка чергові справи – на цей раз за ч.1 ст.111 ("державна зрада") і ч.2 ст.364 ("зловживання владою або службовим становищем") Кримінального кодексу.  Паралельно почало слідство і Держбюро розслідувань – щоправда, з іншого боку, за ч.3 ст.359 ККУ (незаконне використання технічних засобів отримання інформації могло заподіяти шкоду державним інтересам). У свою чергу, народні депутати від "Слуги народу" вимагали створення слідчої комісії парламенту щодо "плівок Деркача". Ця ідея досі мусується в Раді та може бути використана в кампанії проти Порошенка і його партії "Європейська солідарність" під час нинішніх місцевих виборів.

Зі свого боку, українські правоохоронці досі не завершили розслідування за згаданими провадженнями за мотивами "плівок Деркача". І це чомусь не дивує, хоча б з огляду на незавершеність слідства за фактом появи попередніх записів – тих же "плівок Гончарука" (оприлюднених у січні 2020 року аудіозаписів, де тодішній глава уряду України Олексій Гончарук обговорює з керівництвом Мінфіну і Нацбанку, як пояснити президенту, чому курс гривні зміцнюється, а в економіці виникають проблеми). Адже щодо можливості "писати" перших осіб української влади давно час навести лад, бо це питання державної безпеки. І насамперед потрібно усунути саму можливість записати розмову глави держави з високопоставленими іноземцями. Такі речі – це рівень країн третього світу, жирна пляма на спроможності нашої держави загалом. І відсутність результатів у відповідних розслідуваннях наштовхують на підозру щодо можливої зацікавленості певних осіб у верхах української влади у таких зливах "компромату". 

Приклад, як треба діяти з новітніми "майорами мельниченками" яскраво показала вчора американська влада. Та чи спроможна на щось подібне вітчизняна державна машина, яка підозріло кашляє і чхає – питання великою мірою риторичне. Значить, наших перших осіб і далі "слухатимуть" і писатимуть. Вчора – Порошенка, сьогодні – Зеленського…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme