Розслідування справи вагнерівців: Чи покладе ТСК початок імпічменту Зеленського

Після того, як Володимир Зеленський в інтерв’ю "плюсам" зізнався, хто і як зірвав спецоперацію із доставки в Київ з Мінська бойовиків ПВК "Вагнера", суттєво зріс інтерес до парламентської ТСК з розслідування дій посадовців проти суверенітету України

Політичний оглядач
Розслідування справи вагнерівців:  Чи по…
Getty

Ця тимчасова слідча комісія з’явилася під тиском обставин. З одного боку націонал-патріотична опозиція наполягала на створенні ТСК конкретно по "вагнерівцях", але Банкова і "слуги" категорично відмовлялися, натомість запропонувавши комісію, яка мала розслідувати всі факти дій посадових осіб проти суверенітету.

Читайте більше: ТСК з усіх зрад: Чому владі все одно доведеться розслідувати "вагнерівців"

Автором постанови про створення ТСК був голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. У пояснювальній записці до проекту постанови було сказано, що: "Головним завданням Тимчасової слідчої комісії є вивчення та розслідування фактів щодо можливого надання представниками державної влади України та іншими особами державі-агресору допомоги в протиправній діяльності проти України, а також виявлення та запобігання загрозам суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній економічній чи інформаційній безпеці України".  Вже тоді можна було припустити, що завданням ТСК, головою якої стала "слуга" Мар’яна Безугла і в складі якої переважають представники монобільшості, могло бути спускання на гальмах скандалу з "вагнерівцями". Утім сама голова ТСК запевняла: "справа вагнерівців" - пріоритетна. А перше засідання комісії анонсоване на 2 липня. Та чи буде воно і подальші засідання плідними?

Від самого початку в слідчій комісії почалися чвари через те, що за квотою ОПЗЖ заступником Безуглої став Ренат Кузьмін. Арахамія попросив його замінити, однак в "Опоплатформі" відмовили. Заперечення щодо Кузьміна виникли через надання доступу до державної таємниці. Як повідомила Безугла, вона звернулася з цим питанням до СБУ. У відповідь Кузьмін звинуватив голову комісії у саботажі: "На жаль, Мар'яна Безугла замість розслідування "справи вагнерівців" нібито формує склад комісії зі зручних "підлеглих". Як думаєте, з якою метою їй потрібен "інший" заступник? Вона дійсно збирається розслідувати справу про зраду на Банковій і зрив спецоперації із затримання найманців? А може, цю комісію створили спеціально для того, щоб "відмазати" зрадників Батьківщини, що злили спецоперацію ворогові?". Ось так самі "слуги" дають можливість Кузьміну піаритися. 

Тут зробимо кілька зауважень. Зауваження перше: до складу будь-якої парламентської ТСК входитиме представник ОПЗЖ. Спочатку планувалося, що членом слідчої комісії стане Нестор Шуфрич, але став Кузьмін. Будь-кому з представників ОПЗЖ – членів ТСК довелося б надавати доступ до державної таємниці. Ініціатори створення слідчої комісії про це не знали? Тепер замість роботи, у ТСК триватиме внутрішня колотнеча. Тобто, якби Кузьміна не було в складі комісії, то його треба було би придумати…

Друге зауваження стосується часу, коли стартує слідча комісія. Після інтерв’ю Зеленського каналу "1+1", в якому він розповів про свою роль у зриві спецоперації із доставки російських бойовиків з Білорусі до України, Безугла та інші "слуги" - члени комісії стали заручниками обставин – будь-які їхні дії і висновки гратимуть проти влади. Якщо гальмуватимуть розслідування, суспільство побачить, що від нього приховують правду. І, навпаки, якщо парламентські слідчі-"слуги" визнають, що операцію злили, з цього може розпочатися процедура імпічменту. Але такий сценарій для них стане політичним суїцидом, на що вони ніколи не підуть.

Зараз бачимо, як рупори влади намагаються створити альтернативну версію подій: ніякої української спецоперації із затримання "вагнерівців" не було, профіт від цієї історії отримала Росія, бо вона все й спланувала. Виглядає, м’яко кажучи, натягнуто. Адже, по-перше, з різних заяв відомо, що це була спільна спецоперація за участю американських, турецьких та українських спецслужб, а, по-друге, Росія дійсно отримала профіт, але інший – її бойовики замість сидіти у в’язниці в Україні благополучно повернулися додому.

Тобто, влада продовжує творити навколо "справи вагнерівців" альтернативну реальність, в яку, очевидно, повірить частина виборців, однак біда Банкової в тому, що правду знають і наші західні партнери, і Росія. Загальмувати розслідування у ТСК можна і це вже робиться, але ця "зрада" все одно висітиме над головою Зеленського якщо не загрозою імпічменту. який за діючим законом провести не можна, то постійним нагадуванням про цю дуже темну історію. І це робитиме президента дипломатично слабким на зовнішній арені та ослаблюватиме політично всередині країни.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme