Акела промахнувся: Як обшуки в угорських структурах на Закарпатті зашкодять Україні

Внаслідок вчорашніх обшуків СБУ в угорських структурах на Закарпатті українці отримали декілька сумнівних картинок і дивних формулювань. Натомість Будапешт дістав змогу говорити на міжнародних майданчиках про порушення прав етнічних угорців в Україні, а в середовищі українських угорців — про "тиск Києва"
 

Журналіст відділу «Світ»
Акела промахнувся: Як обшуки в угорських…

Серія обшуків, проведена вчора СБУ в головному офісі Товариства угорської культури Закарпаття, Закарпатському угорському інституті у Берегові, інших організаціях, а також вдома в лідера "Партії угорців України", депутата Верховної Ради минулих скликань Василя Брензовича, сенсацією не стала.

Для Брензовича проблеми із українськими правоохоронцями останнім часом стають елементом повсякденного існування. Наприклад, минулого року, напередодні парламентських виборів очолюване ним Товариство угорської культури випустило свіжий номер газети "Карпаталія" із зображенням Закарпаття на тлі угорського прапору. СБУ тоді цілком виправдано порушила справу за статтею про посягання на територіальну цілісність України. Про результати якої, на жаль, дотепер невідомо.

Втім, якщо у той раз привід для справи був очевидним, то нинішня ситуація не настільки проста. Оскільки оцінити, що саме представникам СБУ вдалося знайти у офісах ТУКЗ та у Брензовича, наразі вкрай складно. Якщо прочитати відповідну новину на сайті спецслужби, відчуття виходять якісь двоякі. Бо зрозуміти, що значить "втручання у внутрішні справи нашої держави та заподіяння шкоди державній безпеці України через фейкове поширення дії законодавства Угорщини і юрисдикції її державних органів на окремі регіони нашої країни" доволі складно.

В той час як підозра у "підтримці державних органів сусідньої країни у веденні підривної діяльності на шкоду Україні" звучить трохи занадто жорстко — після такої впору відкликати послів і починати мобілізацію. В якості зображень вилучених "речдоків" СБУ пропонує кілька плакатів ТУКЗ, і якусь сувенірну продукцію з угорським прапором на тлі Угорщини — і сусідніми землями, які були територією Великої Угорщини — вже, правда, без угорського прапора. Таким був оприлюднений "улов" СБУ.

Натомість угорська сторона отримала відео, на якому до офісу культурного центру підлітає "чорний ворон", із якого вискакують браві бійці в бронежилетах та зі зброєю, і йдуть "трусити" культурні фонди. В цій ситуації виклик українського посла "на килим" до угорського МЗС — це тільки початок історії.

Належним чином розповсюджені й прокоментовані, ці кадри цілком можуть підкріпити озвучені заяви міністра закордонних справ Угорщини про те, що Україна здійснює ескалацію стосунків із сусідньою країною і "тисне" на культурні інституції закарпатських угорців. Рівно як і заяви закарпатських угорців про те, що спецслужба мала на меті "не тільки заблокувати діяльність угорських організацій, а й залякати угорців Закарпаття та їхніх керівників" на тлі подібного відеоряду виглядатимуть куди переконливіше.

Все це, без сумніву, також буде повторено представниками Угорщини як у європейських, так і в трансатлантичних структурах. Тим паче, що про намір "скаржитися в НАТО" очільник угорського МЗС Сійярто вже заявив. Звичайно, Будапешт і до цього блокував співпрацю по лінії Україна-НАТО. Але якщо дотепер подібні дії сприймалося рештою учасників організації як спроба угорців забезпечити якісь свої інтереси коштом альянсу (що, звичайно і відбувається в реальності), то після відео з "утисками угорців" позиція Будапешту виглядатиме не настільки вже й безпідставною. Що ще більше ускладнить можливості України обходити угорську "блокаду". Таким чином, Віктор Орбан потребував наочних доказів "репресій проти угорців на Закарпатті". І він їх отримав.

Звичайно, можна припустити, що внаслідок вчорашніх обшуків та вилучень українські правоохоронці справді знайдуть якісь вагомі докази фінансування Будапештом сепаратизму на Закарпатті. Оприлюднення яких стане вагомим аргументом для України на міжнародній арені. Але якщо цього не трапиться в найближчі дні, можна буде стверджувати, що вчорашня акція СБУ принесе помітно більше користі Будапешту, аніж Києву.

При тому цілком вірогідно, що канали угорського фінансування сепаратистських настроїв на Закарпатті і справді існують. Просто українським спецслужбам, щоб знайти і знешкодити ці канали, слід належно виконувати свою роботу — а не бігти веселим натовпом у камуфляжі і зі зброєю в усі будівлі, де на вивісці є угорський прапор.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme