"Ніч на Банковій": Чому топ-політики не прийшли пікетувати Порошенка

Організатори заходу знали, що президент знаходиться у США на сесії Генасамблеї ООН. Тому нічна акція була або для "галочки", або щоб змазати візит Порошенка за океан

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Ніч на Банковій": Чому топ-політики не…

Представники громадських організацій, активісти і окремі політики вчора пізно ввечері мітингували під Адміністрацією президента, вимагаючи від влади розкрити 55 злочинів проти активістів. Заяву про намір провести пікет підписали понад півсотні громадських організацій і представники деяких політичних партій, зокрема "Батьківщина", "Демальянс"... На Банкову ж прийшли до півтисячі осіб. Серед них депутати Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, Юрій Левченко, очільник "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко, екс-міністр фінансів Олександр Данилюк. А також ті, на чию підтримку вона була організована, наприклад, одеський активіст Михайло Кузаконь, на якого влітку було скоєно замах. Виступили жертви нападів – Віталій Устименко і Сергій Стерненко. А от жодного з топ-політиків не було. Натомість на чільних ролях опинилися представники радикального середовища: Нацкорпусу та С14.

Штучність акції була помітна в усьому: захід, який анонсувався як "Ніч на Банковій" (планувалося до 3 ночі) під порожньою президентською канцелярією, завершився до 12 години. Учасники розгорнули плакати, розмістили банер "Хто замовив Катю Гандзюк?", намалювали графіті на асфальті, на екрані транслювався опубліковане напередодні відеозвернення херсонської чиновниці, яку облили кислотою, Катерини Гандзюк. Тим часом, частина пікетників активно займалася веб-серфінгом на своїх смартфонах.

Після того, як кричати гасла на нічній Банковій стало нецікаво, частина мітингувальників, здебільшого представники громадської організації "Автомайдан" і С14, поїхали до помешкання Авакова, де обмалювали паркан написами "Покарайте вбивць", "Хто замовив Катю Гандзюк?", "Авакова у відставку". Робити це їм ніхто не заважав. До речі, люди з "Нацкорпусу" до міністра не поїхали. Це вкотре продемонструвало, що праві організації орієнтуються на різні силові структури – хтось на МВС, хтось на СБУ.

Варто нагадати, що Порошенко розділив стурбованість співгромадян у зв'язку з нападами на активістів. Аваков та Юрій Луценко отримали відповідні доручення. За силовиків можна замовити слово. Поліція досить оперативно встановила і затримала підозрюваних у замаху на одеського активіста Олега Михайлика. Їм обрали запобіжний захід – 60 діб за гратами. В Одесі працює посилена група Генпрокуратури і МВС, які ведуть слідство щодо обставин нападів на активістів. Крім того, підозрюваний у вбивстві "Сармата", активіста з Бердянська і екс-бійця АТО Віталія Олешка, зізнався і розповів про замовника злочину.

Тим часом, вимоги, озвучені під час заходу на Банковій, ще раз переконують в політизації ситуації, вони неспроможні вплинути на швидкість розслідування злочинів. Підписанти вимагали реакції керівництва держави – але ж президент і без того відреагував. Хочуть скликання позачергового засідання Ради нацбезпеки, створення у Верховній Раді тимчасової слідчої комісії щодо нападів на активістів. Давно відомо, що ТСК є вкрай неефективним інструментом розслідування резонансних злочинів. Жодна слідча комісія за весь час існування парламенту не була результативною через відсутність у депутатів відповідних інструментів. Єдина мета створення депутатських слідчих комісій – політичний PR перед виборами.

Вчорашня акція показала, що частина політиків та ангажованих ними громадських організацій знаходяться у пошуку передвиборчих технологій. Одна з них – захист активістів. Приватизувати цю технологію хочуть і політики на кшталт Гриценка, і "єврооптимісти", і націоналісти. Саме останні під час походу до Авакова малювали через трафарети "Хто замовив Катю Гандзюк?". Можна не сумніватися, що протягом вихідних і наступного тижня тема ще житиме в телеефірах, потім до неї за кожної зручної нагоди повертатимуться. Але потрібно пам'ятати: будь-які заяви чи події у передвиборчий період слід сприймати виключно через призму піару.

Варто окремо додати, що подібний "двіж" може бути вигідний і Москві, яка сьогодні виступає за будь-які коливання. Бо це і в інтересах Кремля так само. Як і пошук так званого "Гонгадзе-2", щоправда увага до Гандзюк нагадує швидше технологію Павліченків. І тут потрібно бути дуже обережним зі сприйняттям. З одного боку, ми бачимо акцію, яку підтримує емоційно великий прошарок суспільства і справді ідейних людей. З іншого, завжди є політичні сили, котрі використовують такі речі у власних інтересах.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme