Афера, "гачок" для Зеленського чи помста: Хто "замовив" Єрмака

Єрмакгейт обростає новими подробицями і новими дійовими особами. Однак досі ні ДБР, ні СБУ не дали відповіді на питання, хто ж організував цю "війнушку" у коридорах влади

Політичний оглядач
Афера, "гачок" для Зеленського чи помста…

Дмитро Штанько і Сергій Шумський, які присутні на "плівках Єрмака" разом із братом очільника ОП Денисом, заявили, що написали заяви в НАБУ і вже дали покази. Вони повідомили: в їхніх заявах викладені "факти шахрайства та ознаки корупції" і стосуються вони Андрія та Дениса Єрмаків. Фігуранти розмов, зокрема, розповіли, що передали молодшому брату голови ОП до сотні тисяч доларів, цими грошима той начебто ділився зі старшим братом.

В оповіді Штанька і Шумського є ще багато цікавого. Наприклад, перший із них заперечив, що вів записи. За його словами, він не знає, звідки взялись ці відео. Ще один цікавий момент - ніхто з тих людей, з якими контактували фігуранти, не був призначений на посаду. Виходить, посередники "кинули" претендентів на посади, бо "кинули" їх?

Новий гравець і тінь СБУ

Окрім вище згаданого інтерв’ю Bihus.info є ще одна розповідь. Журналіст Дмитро Тузов поспілкувався з головою ГО "Сармат" Тарасом Костанчуком, який переповів про те, як зустрічався зі Штаньком та Шумським. І показав відео цього спілкування. Мова йшла про окремі деталі їх перемовин з Єрмаком-молодшим, зокрема, про начебто висловлену братом нинішнього глави ОП думку, що "патріотів треба загнати під плінтус". Костанчук, посилаючись на слова Шумського, каже: у Єрмака-старшого до зустрічей із росіянами не було взагалі грошей "по життю" - були борги, "Тойота Кемрі", і тут враз борги зникають і з’являється "Мерседес". Після цих слів Костанчука демонструють фрагмент "плівок Єрмака", на яких молодший брат переповідає про розмову Зеленського з Путіним, під час якої хазяїн Кремля нібито каже: Єрмак – хороше російське прізвище. Також співрозмовник Тузова, посилаючись на фігурантів, уточнює, що ті не мають стосунку до Коломойського.

Спочатку нагадаємо, хто такий Тарас Костанчук. Він має багату біографію. У шостому скликанні парламенту був помічником нардепа Юрія Кармазіна. На дочасних президентських виборах 2014 року - довіреною особою Юрія Бойка. У пізніших коментарях щодо цього факту пояснював: спілкуватися з Бойком, який двічі на рік організовував перепоховання бійців Другої світової війни. Уасник АТО у складі батальйону "Донбас" під позивним "Бішут", помічник скандально відомого депутата Семена Семенченка, з яким посварився. У 2014-му заснував і очолив ГО "Військово-патріотичне громадське об’єднання учасників АТО "Справедливість", був членом політради партії "Справедливість", однак його співпраця з цією політсилою також довго не протривала.

На парламентських виборах 2014 року балотувався до ВР як самовисуванець по 114 округу Луганщини, але програв. За два роки Костанчук спробував свої сили на дочасних виборах у Чернігові, де зійшлися Сергій Березенко від "БПП" та "укропівець" Геннадій Корбан. На думку експертів, на тих виборах він грав роль технічного кандидата першого із двох ключових кандидатів. Депутатом Костанчук таки став, але не парламенту, а міськради Вишневого. Від "БПП". Однак згодом склав повноваження. Востаннє про нього було чутно трохи більше року тому, коли його затримали нібито на хабарі тодішньому нардепу Юрію Тимошенку за відмову від балотування в президенти. На суді стверджував, що є оперативним співробітником СБУ. Оцінки тієї історії з хабаром були різними, але більшість сходилася на думці, що це - постановка.

На чиєму боці зараз грає Костанчук, хто ввів його у гру і кого введуть наступним?  

Ребус для Зеленського: кому вигідно обезголовити його Офіс

Версій вимальовується кілька. Перша – переведення уваги. На Банковій і в політичних колах підозрюють, що злив відео з братом Єрмака і подальша кампанія в медіа може бути помстою попередника нинішнього голови ОП Андрія Богдана. Або навіть спецоперацією групи Коломойського, аби тиснути на Зеленського компроматом на його близького соратника. Тому, мовляв, відставка Богдана була сприйнята в цих колах дуже спокійно. А ще до неї в ЗМІ запустили т (д)езу про нібито конфлікт екс-глави ОП з Коломойським.

Не виключено, що ті, кому треба, мали компрометуючі відео на руках вже давно, просто чекали зручної нагоди їх оприлюднити. Така нагода трапилася завдяки скандалу з намірами створити "координаційну раду" з представниками ОРДЛО. Домовленості про це запротоколювали 11 березня.

Ситуація нині виглядає наступним чином: Єрмак-гейт із корупційним душком серйозно б’є по іміджу Зеленського, проте усунути керівника своєї канцелярії він не може, оскільки той знайшов спільну мову з путінським переговорником Дмитром Козаком, і на російському напрямку хоч якось щось почало рухатися. Прибрати Єрмака зараз, означає поставити крапку на контактах з Козаком. А не прибрати – підставлятися під хвилі інформаційних атак. З ризиком стрімкого падіння рейтингу.

Штанько, Шумський, а за ними й Костанчук переконують: до Коломойського це стосунку немає. Тим самим прямо ставлять під сумнів зацікавленість олігарха в роздмухуванні Єрмакгейту. Хто ж тоді за ним стоїть?

Версія друга – голову Офісу президента хочуть прибрати ті сили, які бачать у ньому загрозу реалізації кремлівського сценарію щодо Донбасу. Корупційним скандалом вони делегітимізують фігуру Єрмака як переговорника. І у нас, і в Москві, і на Заході. Недарма акцент робиться на зустрічі з росіянами, на придбаному "Мерседесі", на нібито тенденційному ставленні Єрмака до ветеранів АТО. Що це за сили?

Аби дати відповідь на це питання, треба зрозуміти, хто записував розмови Єрмака-молодшого. Якщо, звісно, Штанько із Шумським не обманюють щодо своєї непричетності до відеозаписів та їх передачі Гео Леросу. Той також не уточнює, від кого до нього потрапили відео. Справу розслідує ДБР, свій інтерес у ній і в СБУ. Якщо у вищих керівників є зацікавленість у встановленні істини, ці органи землю ритимуть, щоб знайти організаторів і виконавців. А ними можуть виявитися, приміром, як діючі, так і колишні співробітники спецслужб, - подібний компромат дуже цінний товар. Або просто особисті вороги Єрмаків.

Утім, імовірний, авторів чи замовників записів вже знають і просто не хочуть називати їх імена з політичних міркувань. Бо це – свої. Тому оберуть інший шлях: негативну інформаційну хвилю перебиватимуть позитивом про діяльність Єрмака. До речі, і це добре помітно, на провідних телеканалах Єрмакгейт не є топ-новиною.

І, останнє. Здається, від цієї історії віддає якоюсь аферою. Зрозуміло, чому фігуранти звернулися в НАБУ. Цю структуру пов’язують із Заходом, тобто, розрахунок робиться на те, що західні партнери не дозволять так просто "злити" цю справу. Також зрозуміло, навіщо Штанько і Шумський поспілкувалися з Bihus.info – відома програма журналістських розслідувань. Інтерв’ю їй - своєрідний запобіжник від переслідувань. Але навіщо вони все розповідали Костанчуку? Бо він гарантує їм персональну охорону? Якщо вони дійсно бояться за своє життя, то звернулися б за захистом до когось із впливових людей в нашій країні. Або до МВС. Але цього не роблять. Це наштовхує на припущення, що у них вже є міцний "дах".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme