226 голосів за звільнення суддів: Чи зможе Зеленський протягнути закон про відставку КСУ

Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законодавчу пропозицію припинити повноваження суддів Конституційного суду і визнати його рішення щодо е-декларування юридично нікчемним. Але для прийняття законопроєкту необхідно 226 голосів "за". Стільки в монобільшості нема, навіть якщо допоможуть "ЄС" та "Голос"

226 голосів за звільнення суддів: Чи змо…

Depo.ua спитав в експертів, чи зможе Зеленський, на їхню думку, назбирати необхідні 226 голосів під час голосування в Раді і як вони оцінюють нову законодавчу ініціативу президента.

Текст президентської ініціативи під №4288 уже з’явився на сайті парламенту під назвою "Проект Закону про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства". Законопроєкт дуже лаконічний, складається він лише з двох статей, які за назвами справді більше нагадують політичну декларацію, аніж правовий акт: "Неправосудність рішення, прийнятого у власних інтересах" і "Відновлення конституційного судочинства".

Перша стаття пропонує визнати рішення КС від 27 жовтня ц.р. "нікчемним (таким, що не створює правових наслідків) як таке, що прийнято суддями Конституційного Суду України в умовах реального конфлікту інтересів" та повернути редакції закону "Про запобігання корупції" і Кримінального кодексу, що діяли до рішення КС.

Друга припиняє повноваження того складу Конституційного суду, який діяв на момент ухвалення згаданого рішення, та приписує почати відбір нових суддів.

Наразі проєкт потрапив на розгляд до комітету Ради з питань правової політики: рішення членів комітету очікується наступного тижня. При цьому Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності вже назвав законопроект про звільнення суддів КСУ "незаконним і антиконституційним рішенням", а в "Слузі народу" заявили, що не всі "слуги" готові голосувати за законопроект.

В коментарях Depo.ua політичні експерти вельми скептично поставилися до президентської ініціативи та її шансів бути реалізованою на практиці.

Євген Магда, директор Інституту світової політики:

Ігри з Конституцією не несуть нічого позитивного в будь-якому разі. А ініціатива президента суперечить і Основному закону, і закону про Конституційний суд. Відомо, що КС має унікальний характер у вітчизняній судовій системі, і тому числі з питань призначення/звільнення його суддів.

На мою думку, ініціатива Зеленського на 99 відсотків політична і дай Боже щоб на 1 відсоток правова. Рішення КС щодо декларування, зрозуміло, було дуже контраверсійним і точно не могло викликати позитивних емоцій. Та водночас мене лякає прагнення демонтувати інституцію, функціонування якої закріплене в Конституції та власне має цю Конституцію тлумачити.

Щодо ж перспектив цієї затії наголошу, що Зеленський підставився із внесеним законопроєктом під торги всередині Верховної Ради. Бо більшості в парламенті немає, а фракція "ОПЗЖ", яка часто підтримувала "Слугу народу" при голосуваннях, зараз точно голосувати не буде. Адже саме її члени і є суб’єктами конституційного подання щодо законодавства про декларування.

Невідомі й перспективи достатньо швидкого формування нового складу Конституційного суду за "формулою Зеленського". Виникає питання: а що буде, коли КС не буде переформатований як повноцінна інституція за рік чи півтора? У нас в історії вже був період, коли КС не мав кворуму та не міг ухвалювати рішення, і це точно не мало позитивного впливу на політичний і правовий клімат у державі.

Не секрет, що рішення КС щодо антикорупційного законодавства захопило Банкову зненацька, і президентові доведеться шукати більш виважені рішення, бо запропоноване на цей момент не відповідає інтересам України, а змушує говорити про можливу узурпацію влади.

Читайте також: Суто ритуальні дії: Чому Зеленський безсилий проти КСУ

Олексій Голобуцький, політолог, політтехнолог:

Внесення президентом цього законопроєкту – дія абсолютно неконституційна. В майбутньому, звичайно, це підстава для кримінальної справи проти президента за спробу узурпації влади. Але просто зараз у умовах політичного хаосу в країні ця затія може закінчитися чим завгодно. Сподіваюся, народним депутатам вистачить розуму не голосувати за такий проєкт. Та прогнозувати щось після 2019 року (перемоги чинного президента і його партії "Слуга народу" на виборах – Ред.) я не беруся. Для того, щоб давати прогнози, повинна бути якась сталість процесів у державі. А прийшли люди, які виходять з логіки "з якої ноги встав".

Таке враження, що у Зеленського просто загралися на хайпах і живуть за принципом "один день протягнути, а далі хай що завгодно діється". Вчора було "опитування", сьогодні – законопроєкт щодо розпуску КС… Один провал слідує за іншим. Та це, мабуть, нормально для людей, яких без фахових знань посадили за штурвал літака. Чи варто чекати, що цей літак не рухатиметься до землі? При цьому зазначу, що хаос, який зараз відбувається у цілому світі з коронавірусом, з одного боку, показує всю некомпетентність Зеленського і його команди, а з іншого – дає їм шанс затриматися біля влади.

Олександр Палій, політолог, політичний консультант:

Якщо Володимир Зеленський справді щирий у задекларованому ним в останні дні бажанні зруйнувати суддівську мафію, то він повинен без затримок подати нових кандидатів до КС від президента. Так само швидко має діяти і парламент, щоб запропонувати своїх шість кандидатів до цього суду. Тільки тоді можна буде зрозуміти, кого на кого нам пропонують змінити. Тобто має бути розуміння, що ми не ліквідовуємо Конституційний суд як такий, не стаємо свідками його рейдерського захоплення, а робимо цю інституцію більш незалежною і ефективною.

Поза сумнівом, є питання до змістової частини проєкту закону, що його вніс президент. Але варто враховувати і інший бік медалі: судді, покликані бути гарантами додержання Конституції, ухвалюють рішення, які за фактом покривають системну корупцію в нашій державі. Можливо, реакція й має бути іншою, але залишати цей виклик без відповіді влада не може.

Чи має шанс законопроєкт щодо перезавантаження суду бути позитивно сприйнятим більшістю народних депутатів? Якщо Зеленському вдасться довести проєвропейським силам у парламенті, що він справді не збирається узурпувати владу чи руйнувати КС, а має намір лише виправити ситуацію, створену руками суддів цього суду, - за таких умов відкривається можливість для позитивного голосування. Втім, складно назвати такий розвиток подій найбільш вірогідним.

Читайте також - Зеленський побоявся підняти ставки: Турборежим перейшов в жорстку турбулентність

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"