"Я - український". 388 днів губернатора Коломойського

Ігор Коломойський пробув губернатором Дніпропетровської області рівно рік і 23 дні. З його відставкою для Дніпропетровщини завершилася певна епоха. Отже настав час підбити підсумки та згадати, що команда олігарха встигла зробити для своєї області та й держави загалом

"Я - український". 388 днів губернатора…

Коломойський і Майдан

Час правління Януковича був не найкращим для Ігоря Валерійовича. Подейкують, що "сім'я" мала певні плани на віджим певних активів Коломойського, а сам олігарх в ті часи проживав переважно у Швейцарії. Тому з початком Майдану у Києві команда Коломойського активно підтримала акції протесту. В січні 2014 року після скандалу з торговим центром "Пассаж", де замість реклами транслювалися новини з київського Майдану (це настільки не сподобалося очільникам області від Януковича, що "Пассаж" відключили від електропостачання) соратники Коломойського Геннадій Корбан та Борис Філатов були змушені виїхати до Ізраїлю, але й звідти продовжували допомагати Майдану. Після перемоги Майдану Корбан і Філатов повернулися в Україну. В Ізраїлі Філатов запам'ятався постом "Мої жидобандерівці". 


Призначення губернатором

Коломойський був призначений на посаду губернатора Дніпропетровщини 2 березня 2014 року виконуючим обов'язки президента Олександром Турчиновим. При чому Коломойський сам попросив для себе цю посаду. Це був надзвичайно складний час. Росія тільки починала розпалювати сепаратизм на Донбасі, розраховуючи,  що війна запалає по всьому Південному сходу України. Разом з Коломойським губернаторством хотіли наділити і інших українських олігархів. Зокрема називалися прізвища Ахметова як губернатора Донеччини та Ярославського як губернатора Харківщини. Але, посади отримали лише Коломойський та Сергій Тарута на Донеччині. Останній, на відміну від Коломойського, так і не зміг нічого вдіяти з сепаратизмом і в жовтні був замінений на Олександра Кіхтенка. Отже Коломойського можна вважати найуспішнішим олігархом-губернатором. 


Придушення сепаратизму на Дніпропетровщині

Не секрет, що Путін розглядав Дніпропетровський регіон як одну з областей так званої "Новоросії" та сподівався на події за зразком Донецька та Луганська, але багато в чому завдяки зусиллям Коломойського та його команди Дніпропетровськ став символом українського патріотизму та організованого опору агресору. Боротьбу з сепаратизмом команда Коломойського почала ще до призначення олігарха на посаду губернатора. В березні 2014 року в Дніпропетровську відбулися нечисельні проросійські мітинги, за допомогою яких пробували розхитати ситуацію, але місцева самооборона, яку активно підтримувала команда олігарха, дуже швидко поставила ватну публіку на місце і друга "ДНР" так і залишилася лише у мріях Путіна. Про ті часи сьогодні згадав радник Авакова Антон Геращенко: "Кажуть, що у Дніпропетровську не було штурмів адміністрації на відміну від Донецька, Луганська, Харкова тому, що низка російських агентів, визначених ГРУ на роль дніпропетровських губарєвих, болотових і безлерів, одразу після призначення Коломойського були вивезені на прогулянку до лісу, де з ними була проведена роз'яснювальна робота щодо того, як треба любити Україну. І загрозу сепаратизму в Придніпров'ї як рукою зняло".


Виплата премій за сепаратистів

Майже одразу після призначення на посаду губернатора - в квітні 2014 року - Коломойський ініціював нестандартний підхід до боротьби з сепаратизмом. Було оголошено про виплату грошової винагороди за кожного захопленого "зеленого чоловічка" та кожну захоплену одиницю зброї.

"Наши русскоязычные братья с Донбасса. Запутавшиеся. Потерявшие ориентиры. Купившиеся на сладкие посулы негодяев. У нас есть предложение. За каждый возвращенный ствол - выплачивается вознаграждение за автомат 1000 долларов США, пулемет - 1500 долларов США, гранатомет - 2000 долларов США. За каждого переданного "зеленого человечка", он же наемник, ступивший на нашу общую землю и пытающийся столкнуть нас в братоубийственной войне - вознаграждение 10 000 долларов США. За каждое освобожденное здание, переданной МЕСТНОЙ власти и под охрану спецроты "Донбасс" батальона "Днепр" - вознаграждение 200 000 долларов США", - розповів розцінки заступник Коломойського Борис Філатов.

Таке грошове заохочення також посприяло приходу охочих до добровольчих батальйонів, створення яких також багато в чому завдячує Коломойському.


Організація добровольчих батальйонів

 Після захоплення російськими диверсантами на чолі з Ігорем Гіркіним Слов'янська та оголошенням активної фази АТО, стало очевидно що ані збройні сили ані спецпідрозділи міліції та внутрішніх військ поки не можуть ефективно протистояти терористам. Проте в наявності була велика кількість добровольців, що воліли захищати державу зі зброєю в руках. Вони і стали першими бійцями добровольчих батальйонів, які згодом влилися у Національну гвардію МВС та Збройні сили.

Першими були створені батальйони "Дніпро" та "Донбас", і в обох випадках за активної підтримки дніпропетровського губернатора.

Так, комбат "Донбасу" Семен Семенченко писав у квітні 2014-го, що керівництво Донецької області не підтримало ініціативу створення добровольчого батальйону. "Ми зіткнулися з серйозною протидією в нашій області. Губернатор, погоджуючись на словах, нічого не зробив. Тільки в сусідній області ми змогли сформуватися, завдяки Коломойському і його заступникам, Філатову і Корбану". У підсумку "Донбас" сформувався зі статусом структурного підрозділу полку територіального захисту Дніпропетровської області "Дніпро-1", який і надав колегам казарми і харчування.

Загалом, як нещодавно відзначив Юрій Луценко, завдяки активності команди Коломойського Дніпропетровськ став справжнім логістичним центром війни на Донбасі. Саме там формувалися та навчалися батальйони, там лікувалися у шпиталях поранені, з Дніпропетровська вирушали на фронт колони з пальним та харчами. Також зусиллями Коломойського було створено Центр звільнення полонених, який витягнув з полону терористів сотні українських бійців.


Антисепаратистський референдум

В день проведення сепаратистами так званого "референдуму" про відокремлення "ДНР" та "ЛНР" від України - 11 травня 2014 року. Коломойський та його команда організували власний "референдум" про приєднання деяких районів Донецької та Луганської областей до Дніпропетровщини. Загалом цей референдум виглядав як тролінг сепаратистів, і його ніхто не розглядав як реальне волевиявлення. Проте, окрім чисто пропагандистського ефекту, "референдум" від Коломойського продемонстрував, що сепаратистські ідеї без "залізних аргументів" у вигляді озброєних російських найманців не мають підтримки більшості на території Донбасу.

Кримінальна справа в Росії

Активність Коломойського у боротьбі з сепаратизмом зробила його другою страшилкою в Росії, після лідера "Правого сектору" Дмитра Яроша, якого до речі також активно підтримує дніпропетровський олігарх.  За великим рахунком Коломойський зусиллями пропагандистських російських ЗМІ став одним із головних "каратєлєй восставшего Донбаса". Як результат - кримінальні справи від Слідчого комітету Російської Федерації та рішення суду про заочний арешт.

Більше того, персоні Коломойського особливу увагу приділив і сам "фюрер" російського народу Володимир Путін, який обізвав олігарха "уникальным проходимцем".  "Он даже нашего олигарха Абрамовича надул два года назад", - бідкався Путін.

Цікаво, що росіянам, які чудово поєднують в собі "антифашизм" та "антисемітизм", не дає спокою єврейське походження Коломойського. Спочатку в Росії Коломойського представляли "сіоністом, що наживається на дурних слов'янах", але після конфлікту Коломойського з Порошенком Дмітрій Кисельов раптом зрозумів, що це "фашистська хунта" в особі Коломойського переслідує нещасних ївреїв.

Сам же Коломойський з приводу "єврейського питання" заявляв: "Можливо, що саме українське єврейство і стане тим локомотивом, який приведе Україну в Європейську спільноту".

Одеса

Якщо в Дніпропетроську роздмухування сепаратизму було задавлене одразу і "на корню", то в сусідній Одесі, де Коломойський мав свої бізнес-інтереси, ситуація була значно складнішою. 2 травня 2014 року мирний проукраїнський мітинг намагалися розігнати озброєні сепаратисти, але отримали дуже серйозну відсіч від самооборони Майдану, яку знову ж таки активно підтримував Коломойський. Протистояння в Одесі, хоч і закінчилося трагедією та призвело  до загибелі в палаючому Будинку профспілок більше 30 людей, на довгий час поставило крапку з питанням одеського сепаратизму.

Цьому вочевидь посприяло і те, що одразу ж після трагічних подій - 6 травня Турчинов призначив головою Одеської облдержадміністрації партнера Коломойського Ігоря Палицю, який в стилі Коломойського жорстко присік усі прояви сепаратизму.

Харків

Мав відношення Коломойський і до ситуації у Харкові, який Путін розглядав в якості чи не головного центру сепаратистського руху. Одразу ж після втечі Януковича з Києва у Харкові відбувся сепаратистський з'їзд під орудою мера міста Геннадія Кернеса та тоді ще губернатора Михайла Добкіна.

На з'їзд одразу ж відреагував Коломойський, звернувшись до Кернеса, з яким мав давні стосунки. "Геннадію Адольфовичу, відкриття саме вами "Українського фронту" я вважаю непорозумінням. Командувати фронтом і вести його в бій ви отримаєте моральне право, коли перш за все самі займетеся своєю бойовою підготовкою, а не велоспортом, і коли почнете ризикувати самим собою або своїми близькими. А сепаратистські заяви вам варто робити тільки в тому випадку, якщо ви свого сина будете відправляти на екскурсію не на Мальдіви, а в Дагестан або на вокзал у Волгограді - нехай подивиться і поділиться враженнями. Може, це протверезить вашу дуже гарячу голову", - заявив Коломойський.

В результаті з'їзд видав досить помірковану резолюцію, а Кернес з Добкіним  одразу ж вирушили до Москви. При цьому Кернес залетів ще й в Женеву до Коломойського.

До того ж в ці дні в мережі розповсюджували начебто повідомлення від Коломойського до Кернеса, в якому олігарх пророкує меру не надто приємну долю у зв'язку з призначенням Арсена Авакова главою МВС.


Проект відгородження від Росії стіною

Ідея проекту побудови "стіни" на кордоні з Росією, на якому зараз активно піариться прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, також належить саме Коломойському. В червні минулого року він запропонував президенту побудувати укріплену лінію вздовж кордону з Росією на території Донецької, Луганської та Харківської областей.

Більше того, Дніпропетровська ОДА надіслала главі держави інженерний проект та техніко-економічне обгрунтування проекту.

"Мирну Фінляндію від Сталіна врятувала "лінія Маннергейма... "стіна на кордоні Ізраїлю дозволяє ефективно відбивати атаки терористів", - нагадував Коломойський.

Проект передбачав установку протягом 5-6 місяців суцільного металевого паркану з високоміцної сталі з колючим дротом. Підходи до загородження повинні перегороджувати ровами і колючим дротом як з російського, так і з українського боку, щоб виключити доступ до загородження мирних жителів і тварин. Ширина ровів і глибина повинні забезпечити їх недоступність для автотранспорту і бронетехніки. Простір між ровами і парканами повинно бути повністю заміноване сигнальними і протипіхотними мінами. По металевому паркану може бути пропущений електричний струм.


Відправка "на фронт" голови Держкомзему Рудика

Неприємний інцидент стався у Дніпропетровську з головою Держкомзему, свободівецем Сергієм Рудиком. В серпніминулого року він приїхав на вотчину Коломойського з новопризначеним головою обласного управління земельних ресурсів Вадимом Чувпилом, якого пов'язували з регіоналами Олександром Вілкулом та Рінатом Ахметовим, і якого дуже не хотів бачити в області Коломойський. Але раптово Рудик і Чувпило зникли. За деякий час заступник Коломойського Корбан пояснив, що Рудику був відправлений в зону АТО рядовим бійцем.

"Глава Держкомзему Сергій Рудик зарахований до складу однієї з частин української армії рядовим бійцем. Рудик прийнятий на постачання, отримав засоби індивідуального захисту, повну екіпіровку, і в складі екіпажу патрульної машини три години тому відбув у супроводі військовослужбовців у зону антитерористичної операції. Для повсякденного носіння йому залишений його робочий дизайнерський костюм від "Corneliani", - заявив Корбан.

За кілька днів Рудик з'явився у Києві і навіть дав прес-конференцію, на якій поскаржився, що люди Коломойського його викрали і він знаходився у полоні. "Я як чоловік пережив не найкращі хвилини в житті і вони пов'язані не з фізичним болем, а з гідністю. Коли у тебе зашкалює тиск, тобі приносять таблетку, а таблетка має сечогінний ефект, а потім тебе не виводять в туалет. І сидиш в мішку, в кайданках і думаєш, вони тебе за 40 хвилин чи годину не виведуть в туалет, а потім з камерою прийдуть і знімуть, що ти обісцяний. От тільки про це я переживав, щоб мене «свободівця» Рудика не показали обісцяним і сказали, що це я, блін, пересрав..." - розказував Рудик.

Зрозуміло, що призначення Чувпила головою обласного управління Держкомзему так і не відбулося.

Звинувачення у зловживаннях

З персоною Коломойського пов'язані не лише успіхи у боротьбі з сепаратизмом, але й скандали, пов'язані перш за все з зловживаннями навколо тендерних процедур при закупівлі палива для збройних сил. Так, лише в березні ми минулого року структури Коломойського виграли тендери на постачання палива в зону АТО на 369 млн. гривень. При цьому Коломойському нагадували його заяви, про те, що він заправляє бійців за власний кошт.

Крім того, ГПУ часів Віталія Яреми навіть порушувалися кримінальні справи стосовно керівництва компанії "Укртранснафта" за "недотримання тендерних процедур при викачуванні технічної нафти".

Але найбільший скандал був навколо управління найбільшою нафтовидобувною компанією України "Укрнафта" та її "дочкою" "Укртранснафтою". Як відомо, контрольним пакетом "Укрнафти" володіє державна НАК "Нафтогаз", а Коломойському належить 42% акцій. При цьому менеджмент компанії складали люди Коломойського, які могли заблокувати будь яке рішення, просто не прийшовши на збори акціонерів.


Скандальний законопроект про внесення змін в закон "Про акціонерні товариства", який одразу ж після відставки Коломойського підписав президент Порошенко, знижував кворум для акціонерних товариств, що дозволяє фактичному власнику контрольного пакету керувати підприємством та змінювати менеджмент.

Відставка

Ситуація навколо "Укрнафти" та "Укртранснафти" загострила протиріччя між Коломойським і Порошенко. Справа дійшла до справжньої "війни". 23 березня глава МВС Арсен Аваков та глава СБУ Валентин Наливайченко висловили вимогу роззброєння охорони Коломойського протягом 24 годин. До того ж Наливайченко публічно звинуватив найближче оточення олігарха в причетності до найтяжчого кримінального злочину - вбивства.

У відповідь чотири нардепи з кола Коломойського вийшли з фракції БПП та запланували провести в Дніпропетровську свій "Майдан". Але згодом "Майдан" перенесли на суботу, а в ніч на 25 березня відбулася зустріч Порошенка з Коломойським, після якої олігарх сам подав у відставку, а Порошенко цю відставку задовольнив.


Під ранок Борис Філатов написав на "Фейсбуку", що відставка відбулася максимально коректно:"Не хотел писать, но все же. Дабы всякая шваль не злорадствовала.

1. Председатель ДнепрОГА подал прошение об отставке, Президент удовлетворил.
2. Увольнение прошло максимально корректно.
3. Все дела будут переданы Валентину Резниченко в максимально комфортном режиме.
4. В субботу состоится митинг-концерт "За Единую Украину". На митинге будет заслушан годовой отчет команды Коломойского. Будут присутствовать народные депутаты, лидеры общественного мнения, добровольцы, волонтеры, новый губернатор. Приглашаем всех наших симпатиков. Со всей Украины. Давайте перестанем пить валерианку и покажем всему миру, что мы можем быть цивилизованными людьми для которых наша страна выше амбиций. Не давайте поводов для радости нашим врагам, как внутренним, так и внешним"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme