"Бумеранг" Москаля. Чим всіх переполохав глава ГУР Василь Бурба

З призначенням мало кому відомого до недавнього часу кадрового СБУшника полковника Василя Бурби начальником Головного управління розвідки Міністерства оборони в повітрі українського політикуму знову запахло "зрадою"
"Бумеранг" Москаля. Чим всіх переполохав глава ГУР Василь Бурба
"Бумеранг" Москаля. Чим всіх переполохав глава ГУР Василь Бурба

Новоспеченого головного розвідника Збройних сил звинувачують в, ні багато ні мало, активній участі в розгоні Майдану, стеженнях за майданівцями, підпалах автомобілів Автомайдану, а на додачу до всього цього йдуть звинувачення в кришуванні наркотрафіку та контрабанді.

Ланцюжок кадрових перестановок, що потягнув Бурбу в крісло начальника ГУР Міноборони, стартонув минулого літа, коли, катаючись на водному мотоциклі по Дніпру, трагічно загинув заступник голови Адміністрації президента Андрій Таранов. Його місце в адміністрації зайняв Валерій Кондратюк, звільнивши крісло начальника ГУР МО, в яке президент Порошенко і посадив СБУшника.

Оприлюднення президентського указу збудило у громадськості жвавий інтерес до персони нового головного розвідника Міноборони і в біографії Бурби відразу ж спливли малоприємні подробиці. В результаті народний депутат від "Самопомочі" Єгор Соболєв навіть написав депутатський запит на ім'я президента і міністра оборони Степана Півторака, з проханням "публічно пояснити це призначення". Що ж у персоні полковника Бурби так насторожило громадськість?

Перше і головне, що пред'являють Василю Васильовичу - це робота в СБУ під час президентства Януковича і активну участь в придушенні Майдану. Базуються ці звинувачення в першу чергу на так званому плані "Бумеранг", оприлюдненому відразу ж після перемоги Майдану тоді ще нардепом, а нині закарпатським губернатором Геннадієм Москалем.

За словами Москаля, цей план був покроковою інструкцією з силового розгону Майдану, з зазначенням конкретних відповідальних за реалізацію кожного з пунктів плану. Є в цьому документі і ім'я Бурби, який на той час займав посаду начальника другого управління Главку «К» СБУ.

Зокрема, за планом, Бурба відповідав за блокування автомобільних доріг на в'їздах до Києва і забезпечення безперебійного пересування центральними вулицями столиці спецтранспорту силовиків. Також Бурба повинен був забезпечити необхідну кількість нарядів Держслужби з питань надзвичайних ситуацій в місцях проведення АТО (мова йде, зрозуміло, про "антитерористичну операцію" по зачистці Майдану).

Крім плану "Бумеранг" ім'я Бурби фігурувало і в інших публікаціях часів Майдану. Зокрема в кінці 2013 року (ще до перших смертей на Майдані) інтернет-видання ОРД нинішнього радника Арсена Авакова, а на початку 2000-х помічника Олександра Турчинова Станіслава Речинського, опублікувало матеріал під заголовком "Хто і як готує чергову" зачистку "Майдану? ", де Бурбі відводилася одна з ролей (далеко не сама головна) в цій самій" зачистці ". У цій статті Бурбу називають "довіреною особою керівника главку" К "Валерія Балахонова" по "роботі" з бізнесом. Самого ж Балахонова називають "донецьким швидше здирником і бізнесменом, ніж спецслужбістом".

Що ж стосується звинувачень в кришуванні наркотрафіку та контрабанди, то вони на адресу Бурби досить давно пролунали з вуст журналіста Володимира Бойка, який вже давно і активно веде інформаційну війну (в тому числі і з використанням ненормативної лексики) з СБУ, а за компанію і з іншими правоохоронцями. Так що в Україні ніхто особливо на звинувачення з вуст Бойко уваги не звернув. Правда, проросійські ЗМІ пасаж про причетність Бурби до наркотрафіку передрукували і в контексті його останнього призначення.

Таким чином, що ми маємо в сухому залишку? По-перше, Бурба за часів режиму Януковича працював в СБУ керівником середньої ланки - начальником управління Главку «К». Саме не надто високе положення в ієрархії, судячи з усього, і вберегло його від проблем з люстрацією. Як відомо, закон про очищення влади передбачає, що під люстрацію потрапляють керівники "самостійних структурних підрозділів центрального органу" СБУ. Друге управління Головного управління самостійним підрозділом центрального органу очевидно не є.

По-друге, в планах по розгону Майдану, оприлюднених Москалем, (документи ці, до речі, так і не отримали якогось офіційного статусу) Бурба фігурує в якості одного з виконавців, знову таки, середньої ланки. Ось, власне, і все.

Загалом питань щодо ролі Бурби в розгоні Майдану поки набагато більше, ніж відповідей. З одного боку, насторожує вже сам факт роботи Бурби в повністю зданому росіянам СБУ Олександра Якименка, з іншого - реальні докази проти Бурби поки на "розстрільну статтю" не тягнуть.

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада