Зустрічайте ринок. Як "Нафтогаз" продасть газ для населення за європейськими "маяками"

Уряд втратив право регулювати ціну газу для населення – тепер вона визначатиметься балансом попиту та пропозиції. І НАК "Нафтогаз України" оприлюднила нові умови продажу газу. Але чим це обернеться для побутових споживачів?

Зустрічайте ринок. Як "Нафтогаз" продаст…

З 1 серпня офіційно стартував ринок газу для поставок побутовим споживачам. Зумовлене це закінченням терміну дії постанови Кабміну, за якою кілька разів поспіль для "Нафтогаз України" продовжувалася дія спеціальних зобовʼязань з постачання природного газу для населення. За попередньою схемою,  НАК мав продавати газ компаніям, що спеціалізуються на його збуті. А вже вони, в свою чергу, продавали ресурс населенню.

Кабмін продовжував дію цього режиму, бо спершу прагнув зберегти контроль за ціною газу для своїх споживачів, а в останній раз – оскільки не встиг провести конкурс з визначення компанії-постачальника газу "останньої надії". Але от таким постачальником вибрали "Нафтогаз", і тепер ніщо не заважало запровадити ринок газу для населення.

Що ж зміниться для домогосподарств з 1 серпня в постачаннях газу? На перший погляд, все залишиться, як було. Адже постачальники газу ще не вступили в жорстку конкуренцію за побутових споживачів, йдеться у матеріалі "Ділової столиці". 

Привʼязка до Європи залишиться

На введення ринку поки відреагував тільки НАК "Нафтогаз" – компанія оприлюднила нові умови продажу газу для компаній із збуту газу після скасування норми. Зокрема, "Нафтогаз" запропонував усім постачальникам  укласти з її комерційним дивізіоном – ТОВ "Нафтогаз Трейдінг" — річні договори на постачання газу. За документами, ціна має визначатися щомісячно і прораховуватися до початку місяця поставки.  Себто, населення також знатиме вартість газу заздалегідь. 

Ціна за річними контрактами залежатиме від котирувань міжнародних газових хабів, поточного ринкового спреду, а також умов поставок. "Запропонована формульна ціна є прогнозованою і такою, що повністю відповідає ринковим ціновими індикаторами і не створює перекосів на ринку", — обіцяє "Нафтогаз".

Зокрема, як випливає зі зразків пропонованих "Нафтогазом" договорів на продаж газу постачальникам, ціна блакитного палива буде визначатися за формулою:

Ціна = ((Ціна NCGFM + 1,95) x KGCV x КНБУ) + ПДВ,

Де:

Ціна – ціна купівлі-продажу газу, гривень за 1 тис. куб. м;

Ціна NCGFM – середньоарифметичне значення фактичних цін (Settlement Price) природного газу на наступний місяць поставки (Front Month) на німецькому газовому хабі (NCG) за період з 1 по 22 число місяця, попереднього до періоду поставки, згідно з інформацією біржі Powernext/EEX в євро/МВт·год;

1,95 – спред до хабу NCG (цей рівень спреду фіксується до кінця 2020 р. і в подальшому може бути переглянутий за згодою сторін);.

KGCV – коефіцієнт КGCV становить 10,6, він використовується для переведення газу з енергетичних одиниць (євро/МВт·год) у фізичні (тис. куб. м);

КНБУ – середньоарифметичний фактичний обмінний курс гривні до євро за період з 1 по 22 число місяця, попереднього до періоду поставки, визначеного у відповідності з щоденним курсом НБУ.

Тож, як видно з формули, привʼязка ціни пропонованого "Нафтогазом" ресурсу до європейських "маяків" залишиться.

Контракти на будь-який смак

В межах річного контракту "Нафтогаз" пропонує різні умови оплати: 100% передоплата; оплата частинами за кожні 10 днів продажу; оплата до 25 числа місяця, наступного після місяця поставки.

При цьому компанія обіцяє, що найближчим часом представить нову лінійку продуктів (тобто різних умов постачання) для всіх учасників  ринку, і кожен зможе обрати собі оптимальний варіант: річний контракт, квартальний або контракт на місяць. Квартальні контракти на постачання газу "Нафтогаз" буде реалізовувати через майданчик Української енергетичної біржі вже наступного тижня. Зараз "Нафтогаз" пропонує на біржі контракти на місяць.

Однак це не означає, що весь газ, який населення після 1 серпня буде купувати у своїх місцевих газових компаній, буде саме від "Нафтогазу" — постачальники можуть купувати ресурс де завгодно, навіть – імпортувати. Раніше глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв вже казав, що газозбутові компанії стали активно купувати газ "на стороні", і частка таких покупок почала сягати 60%.

Крім того, тепер побутовим споживачам простіше змінити постачальника у разі появи вигіднішого варіанту. 

Чекайте на підвищення ціни

Максим Рабинович, директор ТОВ "Газопостачальна компанія (ЦПК) "Нафтогаз України", зазначив, що введення ринку газу для населення створить запит і на інші елементи інфраструктури ринку. Зокрема, він упевнений, що в майбутньому зʼявиться єдине сховище клієнтських баз даних та майданчики, де можна буде порівняти пропозиції різних постачальників.

На найближче майбутнє можна прогнозувати лише те, що до кінця поточного року ціна на газ зросте. Як повідомляв "Нафтогаз", у липні оптова ціна для населення, виробників тепла та інших категорій споживачів, які отримували газ в рамках ПСО, підвищилася порівняно з червнем на 7% до 2,3 грн за 1 куб м (без урахування ПДВ, націнки газзбутів і витрат на транспортування газу магістральними і розподільними мережами).

"Нафтогаз" пояснив це тим, що в кінці червня-початку липня ціни на газ на європейських хабах почали рости, і тенденція продовжиться до наближення опалювального сезону. Однак, згідно з прогнозом "Нафтогазу", ціна на газ в розпал нинішнього опалювального сезону буде на 20-30% нижчою, ніж у минулому році. Нагадаємо, що в жовтні 2019-го роздрібна ціна газу для населення в залежності від регіону становила 5,69-6,32 грн за 1 куб м, в листопаді – 6,53-7,09 грн, у грудні – 5,77-6,3 грн за 1 куб м. Тобто цього року, якщо вірити прогнозу, ціна за "куб" буде приблизно на 2 грн нижчою — близько 4,4 грн.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"