ЗМІ розкрили обставини отримання активів екс-головою штабу Путіна

Ректор Санкт-Петербурзького гірничого університету Володимир Литвиненко, якого називають одним із друзів президента Росії, отримав свої перші акції "Фосагро" за підтримку компанії під час процесу у справі ЮКОСа

Про це повідомляє Depo.ua із посиланням на Ведомости.

За інформацією видання, зараз Володимир Литвиненко володіє 19,35% "Фосагро", які оцінюються приблизно в $1,01 млрд (59,9 млрд рублів). Ректор – другий акціонер компанії, найбільший пакет акцій (48,48%) належить родині екс-сенатора від Мурманської області Андрія Гур'єва.

Один із колишніх топ-менеджерів "Фосагро" розповів, що Гур'єв і Литвиненко познайомилися в кінці 2003 або початку 2004 року. За його словами, Гур'єв хотів познайомитися з Литвиненком, щоб "ефективно захистити" "Фосагро", в тому числі від податкових служб, оскільки мова йшла про справу ЮКОСу.

На думку дочки Литвиненко Ольги, Гур'єв і керівництво "Фосагро" хотіли заручитися підтримкою ректора, щоб "показати певну лояльність структури Путіну", оскільки під час роботи над дисертацією у її батька та президента Росії склалися "тісні і дружні стосунки".

На момент створення компанії, в 2001 році, основним активом "Фосагро" був комбінат "Апатит", який контролював Group Menatep Limited (GML) Михайла Ходорковського і його партнерів. Після арешту Ходорковського в 2003 році у справі ЮКОСа з'явилися епізоди про розкрадання акцій "Апатиту", про перепродаж продуктів комбінату за завищеними цінами, а також про ухилення від сплати податків.

GML, який почав позбуватися від непрофільних активів, продав 50% "Фосагро". Акції викупило керівництво "Фосагро", якому належало 50% підприємства. "Їм тепер треба було самим вирішувати всі проблеми", - відзначили "Ведомости".

У справі ЮКОСа податкові служби пред'явили комбінату претензії на $ 700 млн. Як підкреслив адвокат Павло Івлєв, який представляв інтереси GML і ЮКОСа, Литвиненко з'явився саме в той час, коли "у ЮКОСа і GML (відповідно, Ходорковського) почалися проблеми". Він додав, що незабаром після приходу ректора проблеми компанії "чудесним чином вирішилися".

Держава все ж вилучило у комбінату 20% акцій, але на торгах "Фосагро" викупило їх назад.

Окрім того, в 2012 році компанії виплатили компенсацію приблизно в $ 10 млн.

"В результаті ЮКОС збанкрутує, а "Апатит" таким чином після довгих судів відбився", - підкреслив Івлєв.

Колишній топ-менеджер запевнив, що оскільки "Фосагро" "вийшов сухою з води", Литвиненко міг отримати перші 5% комбінату за "ефективну підтримку".

Нагадаємо, дочка Литвиненка подала заявку на вступ до руху "Відкрита Росія", створеного опозиціонером Михайлом Ходорковським.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme