ЗМІ: Проектувати київське метро буде компанія російського олігарха

Інтереси росіян активно лобіюють чиновники КМДА, СБУ готова відкрити допуск до секретної документації представникам компанії, власники якої близькі до Кремля
Depo.Гроші
29 вересня 2016 18:05
ФОТО: depo.ua

За інформацією джерел у мерії Києва, головним претендентом на перемогу в тендері на розробку проектної документації будівництва нових станцій київського метро (ділянки Сирецько-Печерської лінії від станції Сирець на житловий масив Виноградар) є компанія російського олігарха і чиновника Валерія Абрамсона, повідомляє ФАКТИ.ICTV. За інформацією видання, сьогодні повинні стати відомі підсумки відповідного тендеру, оголошеного КП "Київський метрополітен". Заявлена ціна робіт – 149,9 млн грн.

У конкурсі беруть участь три компанії: "Укрспецтунельпроект", "Київметропроект" і "Проектний інститут "Укрметротунельпроект". Як відзначає ФАКТИ.ICTV, фаворит тендеру – ТОВ "Київметропроект", незважаючи на свою назву, не має ніякого відношення до Україні. За кілька років існування цієї компанії, працівники "Київметропроекту" виконували замовлення виключно на території країни-агресора. На сайті компанії сказано, що останні три роки "Київметропроект" активно бере участь у проектуванні Московського метрополітену. При цьому "Київметропроект" не має спеціального допуску від СБУ, як два її конкурента за тендером. Вона не має такого досвіду, як її конкуренти, один з яких, "Укрспецтоннельпроект", проектував знаменитий Бескидський тунель, тунелі та метро в Туркменістані (на сьогоднішній день це найбільш потужна проектна організація галузі в Україні), а інший, "Укрметротуннельпроект" – власне спроектував все київське метро, а також станції метро в Празі, Варшаві, Софії, Ризі.

Тим не менш, при повній відсутності досвіду проведення робіт в Україні "Киевметропроекту" вже вдалося стати головним проектувальником будівництва нових станцій метро в Дніпропетровську і Харкові, і претендувати на аналогічну роль в Києві.

Власник "Київметропроекту" – російський чиновник і бізнесмен Валерій Абрамсон, член колегії Міністерства регіонального розвитку та голова Ради Міжрегіональної громадської організації "Союз Московських архітекторів" при президенті РФ. У Росії йому належить кілька великих компаній, які стабільно отримують мільярдні державні і муніципальні замовлення. Два головних активи Абрамсона – компанії "Інфраструктура" (до 2010 року Абрамсон володів нею на паях з Романом Абрамовичем) і "Метродіпротранс" (компаньйоном Абрамсона виступає ще один Московський олігарх Мінц). Остання компанія – головний проектувальник московського метрополітену. Як зазначає видання ФАКТИ.ICTV, російський бізнес, який обслуговує бюджетні потоки, знаходиться під повним контролем керівництва країни і спецслужб цієї держави.

За інформацією видання, в Україні Абрамсон почав свій бізнес, намагаючись скупити всі ключові інститути, що займаються проектуванням метрополітенів. Зокрема, росіянам вдалося купити "Харківметропроект". Також вони намагалися взяти контроль над генеральним проектувальником київського метрополітену – "Проектним інститутом "Укрметротунельпроект", однак не зуміли цього зробити, оскільки інститут перебував у списку підприємств, що не підлягають приватизації. Після цього росіянами була зареєстрована нова проектна організація – “Київметропроект", в яку вони почали агресивно переманювати фахівців зі столичних проектних організацій.

На думку опитаних виданням фахівців, інтерес росіян до проектування українських метрополітенів, може пояснюватися тим, що у разі повномасштабного військового вторгнення інформація про підземні комунікації головних українських міст, буде мати має величезне значення. Як зазначає видання, стратегічні об'єкти міської інфраструктури можуть потрапити в руки компанії, "керівництво якої можливо контролюється ФСБ". Видання не виключає можливості планування російською спецслужбою терактів в українських метрополітенах, аналогічних підриву житлових будинків у містах Росії в 1999 році, які нібито були проведені ФСБ для приведення до влади Володимира Путіна.

Хто може гарантувати, що подібна серія вибухів не може повторитися в харківському, шевченківському та київському метро? Адже ще три роки тому і сценарій анексії Криму і вторгнення на Донбас здавався фантастикою. І якщо описаний варіант розвитку події настільки вже неймовірний, то навіщо Москві контроль над системою українських метрополітенів, який вона так наполегливо намагається отримати? Київським метрополітеном щодня користуються мільйони громадян. Скільки жертв може бути у разі підготовленого теракту?" - ці питання видання адресує українським спецслужбам і чиновникам.

 

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші