Як врятувати українську економіку: 7 рецептів від бізнесмена Олега Бахматюка

Олег Бахматюк - власник одного з найбільших українських агрохолдингів. В інтерв’ю Дмитра Гордона з ним бізнесмен розповів, що має зробити Україна, щоб пережити глобальну світову економічну кризу і як скористатись тими можливостями, що відкриваються для нашої країни у зв’язку з глобальними процесами на світових ринках

Як врятувати українську економіку: 7 рец…

 

Олег Бахматюк побудував одну з найбільших аграрний імперій не тільки в Україні, а й у світі. Не в останню чергу завдяки глибокому розумінню глобальних процесів і тенденцій в світовій економіці. Він вважає, що пандемія  світова економічна криза - не тільки великий виклик, а й великі можливості для економіки України. Про ці виклики і можливості бізнесмен розповів в інтерв’ю, яке він дав Дмитру Гордону.

 

1. Інновації в сільському господарстві і генерація доданої вартості замість продажу сировини

 

Перетворення на суто сировинну державу - хибний шлях, вважає бізнесмен. У України є потенціал для впровадження інновацій і експорту не тільки сировини, а й виробництва товарів з доданою вартістю.

 

"Насправді Україна проходить зараз не самий кращий шлях: перетворення на сировинну державу. В тому числі і через пандемію. Якщо взяти залізну руду і соняшникову олію, кукурудзу, пшеницю – весь спектр аграрного експорту, – то він скоро буде займати більше 80-ти процентів ВВП. А це катастрофа. Тому що усі інші напрямки скорочуються, у нас немає речей, які генерують добавлену вартість: ми не залучали інноваційні процеси протягом 20-ти років. Є так звана друга технологічна революція, а зараз уже третя технологічна революція. Фактично вона вже передбачає інновацію, яка йде з використанням усіх цих нових технологій: нанотехнологій, АйТі-технологій, ресурсних технологій, управління людськими масивами... Маса речей, в яких Україна просто не присутня.

 

2. Приватизація державних підприємств

 

Приватизація державних підприємств зніме корупційний тягар з України і її економіки, вважає Олег Бахматюк.

 

"Повна приватизація державних підприємств, крім базових: їх не більше 5-ти процентів. Тоді від цієї кормушки відлізе 95 процентів. Доки будуть державні підприємства, доти буде корупція. Це кормушки. Це кормушки для всіх гілок влади".

 

 

3. Дерегуляція  і представлення державою бізнесу на світових ринках

 

Бізнесмен вважає, що держава має виконувати регулятивні функції, а також і представницькі -  для просування українських підприємств на світових ринках.

 

"Абсолютна відсутність монополій і однакові правила гри. Регуляція, переведення потоків, представлення на зовнішніх ринках, лобізм власних експортних потенціалів, представлення можливостей інфраструктурних, геополітичних, логістичних проєктів. Це ідеальна влада. Це Сінгапур, до речі".

 

4. Закон про локалізацію і економічний протекціонізм

 

Великі держави не бояться економічного протекціонізму для власних виробників, і для України це також є надзвичайно актуальним, вважає Олег Бахматюк.

 

"Нам не дають можливості прийняти закон про локалізацію, що є абсурдним. Більшої протекціоністської програми, чим роблять зараз Сполучені Штати Америки, Європейський Союз – кожен зокрема... Причому навіть вони один до одного, будучи членами, приймають дискримінаційні норми, підтримуючи свого виробника. Тому що мы решаем вопросы территорий. Україні навіть не дають такої можливості, що є парадоксальним. Мені здається, що тут трошки попахує попахивает недоброякісною конкуренцією".

 

5. Залучення багатомільярдних інвестицій:  Україна в тренді на світових ринках.

 

Стабільність поставок харчових продуктів для регіону Близького Сходу і Азії є пріоритетом. Україна може залучити під довготермінові контракти великі інвестиції, вважає Бахматюк, у якого є глибоки досвід роботи з цими ринками

 

"Ми в тренді. Ми сексі. Ми повинні "працювати ринком". Хто найбільші споживачі, наші ринки? Перш за все це Близький Схід. Це повністю Азія:  Китай, Індонезія, Японія, Корея. Тобто під це можна спокійно 20-30 мільярдів за 8-10 місяців взяти в Україну.  Взяти, щоб вони купили бонди держави під стабільні поставки туди сировини.  Ці країни при правильній подачі вони будуть бігти за таким. Тому що для них дуже важлива не ціна товару, а вчасність і наявність. Тому що інакше це для них чрєвато наслідками. Україна зараз в тренді. А вона себе не продає. Близький Схід, Азія, порядка 10-12 країн, де я можу і готовий брати участь у процесі".

 

6. Не боятись емісії: світ очікує велика інфляція

 

Світову економіку "заливають" грошима. Якщо стояти осторонь цих процесів, ВВП великих країн буде рости за рахунок інших. Ми не маємо боятись емісії, адже можемо завести еквівалент у вигляді довготермінових інвестицій, вважає бізнесмен.

 

"Питання грошей – це умовна річ. Тим більше, що ми з вами кажемо, що на нас наступні п’ять років чекає світова інфляція. То, что вчора коштувало доллар, будет коштувати три. Перш за все це буде стосуватися сировинних речей. Більше 40 трильйонів доларів було емісовано в економіку світову з початку пандемії. Прямими і непрямими інструментами. Прямі інструменти – це такі, як 3 трильйони перші в Штатах, потім ще 2 трильйони. У Європейському Союзі - 1 трильйон на викуп облігацій, 1 трильйон на підтримку.  800 млрд – на довготермінове кредитування. Тобто, заливають грошима. Пішов, залив у системи як вирішення тимчасової проблеми. Але що парадоксально? Ці 40 трильйонів залили у країни, які займають 45 процентів світової економіки. Тобто вони фактично подвоїли своє ВВП. За рахунок усіх інших. Що зробила Україна? Нуль. Нуль! Тобто Америці можна друкувати гроші, Японії можна друкувати гроші, Німеччині можна друкувати гроші, Європейському Союзу, а Україні не можна. А можна сказати, чому? Чому Україні не можна?  Так, це може призвести до викривлення балансу. Для цього ми маємо з вами завести еквівалент. Бо що таке курс валюти? Це баланс між внутрішнім і зовнішнім попитом з елементами кон’юнктури"

 

7. Відповідальність чиновників за знищення бізнесу

 

Чиновники в Україні не зацікавлені в дотриманні державних інтересів і не несуть жодної відповідальності за знищення бізнесу. Сам Бахматюк це пережив на прикладі своєї компанії, які втратила 30% потужностей через неправомірні дії НАБУ, а держава тільки за рік втратила 1,5 млрд грн через недоотримані податки.

 

"Вінець работи Ситника – це Бахматюк. Це, напевно, вартувало 10-ти мільярдів гривень чи 15-ти на НАБУ, на САП. Крім того, що вони знищили підприємство, вигнали людей, недоотримала держава бюджетні кошти. Має бути повна відповідальність за наслідки. Я маю на увазі, адміністративне покарання за те, що він (чиновник - ред.) знищив компанію, вигнав людей. Чиновник безнаказаний, компанія втратила гроші, держава недоотримала мінімум 1.5 мільярда гривень. Робить це організація, яка отримує у держави 1.5 мільярда гривень. Знаєте, у нас же НАБУ дуже сильно впливає на суддівський корпус. За рахунок декларацій. У нас же усі судді "святі".

 

 

Довідка: Група компаній "Укрлендфармінг" бізнесмена Олега Бахматюка є одним з найбільших українських агропромислових холдингів, який займається вирощуванням зернових, олійних культур, насіння, виробництвом яєць та яєчних продуктів (Avangardco IPL), виробництвом м’яса і молока. Також агрохолдинг володіє сучасною елеваторною мережею. Підприємства "Укрлендфармінгу" присутні в більш ніж 600 населених пунктах 22 областей України і є одними з найбільших платників податків в Україні - за 3 роки сума сплачених податків склала близько 7,7 млрд грн. Після того, як рік тому НАБУ почало переслідування бізнесмена по справі  проти ексзаступника голови НБУ Олександра Писарука щодо нібито нецільового використання 1,2 млрд грн коштів рефінансування, наданого НБУ VAB банку Бахматюка, попри висновки експертиз, що це заперечують, бюджет України недоотримав 1,5 млрд грн податків, а 9 000 працівників компанії втратили свої робочі місця.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme