Як обрати постачальника газу 2021: Що потрібно знати і як діяти українцям

В Україні з 1 серпня 2020 року працює ринок газу для населення. У зв'язку з цим держава більше не є регулятором ціни на газ для потреб побутових споживачів, а останні можуть самі обирати постачальника, орієнтуючись на вартість палива та рівень сервісу

Дар'я Самборська
Заступник шеф-редактора відділу новин, журналіст відділу «Життя»
Як обрати постачальника газу 2021: Що по…
Фото: Рixabay

Загалом в Україні 12,5 мільйонів побутових споживачів газу. Однак досі не всі знають, що мають право змінити постачальника природного палива так само легко, як оформити субсидію. Depo.ua пропонує покрокову інструкцію, як обрати постачальника газу в Україні та що потрібно знати кожному, хто наважився на це.

Де знайти постачальника газу

Раніше українці не морочилися, як обрати постачальника газу, адже визначена Кабінетом міністрів ціна на газ була нижчою за ринкову. Після впровадження ринку газу обмеження щодо вартості природного палива були скасовані, а українцям стало простіше перейти від одного постачальника до іншого.

Умови для населення вкрай привабливі: співпрацювати з новим постачальником газу можна навіть тоді, коли у побутового споживача є борги. До того ж держава не обмежує населення у виборі газопостачальної компанії: наприклад, побутовий споживач, який проживає на Дніпропетровщині, може укласти договір з новим постачальником із Львівщини. Крім цього, не потрібно прокладати нові труби до будинка чи квартири, а також змінювати лічильник.

Природний газ

Нині в Україні понад три десятки постачальників природного палива. Щоб ознайомитися з інформацією про усі компанії, що мають ліцензію на постачання газу, потрібно зайти на сайт Національної комісії, що здійснює державне регулювання у галузі енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та перейти у розділ "Ліцензійний реєстр НКРЕКП", де є повний перелік ліцензіатів. Чинність дозволу обраної компанії на постачання газу можна перевірити у графі "Статус ліцензії", або ж зробити запит до НКРЕКП щодо постачальника.

Крім цього, українці можуть отримати необхідну інформацію про тарифи, які пропонують постачальники природного палива, на сайті "Газ Правда", створеному за підтримки "Нафтогазу". Також можна скористатися мобільним додатком EnergyOnline, де пропонується обрати вигідного постачальника залежно від регіону проживання. Дізнатися про список постачальників газу в Україні й отримати необхідну інформацію про компанії можна через соціальні мережі, або у ЗМІ, де ті нерідко рекламуються.

Які потрібні документи для укладання договору з постачальником газу

Документи для укладення договору з постачальником газу

Після обрання газопостачальної компанії, потрібно подати заяву про приєднання на сайті постачальника.  Або ж надіслати скановане чи сфотографоване звернення на електронну скриньку. Також можна особисто прийти до компанії й подати необхідні документи.

Крім заяви-приєднання, компанії-постачальнику газу необхідно також пред'явити:

  • документи, якими визначено право власності чи користування на об’єкт (приміщення);

  • документ, що посвідчує особу споживача (паспорт), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);

  • інші документи, які може вимагати постачальник (перелік має бути визначений на його сайті). Наприклад, це може бути останній рахунок за розподіл або постачання газу.

Заяву також може подати й довірена особа власника приміщення, проте вона мусить мати оформлену належним чином довіреність.

Скільки потрібно чекати на зміну постачальника газу

Зазвичай опрацювання заявки та розгляд усіх документів компаніями, які постачають природне паливо, займає до 20 днів. Та часто через високу конкуренцію компанії реагують швидше. Нова компанія-постачальник газу має також поінформувати клієнта про дату, з якої до нього почне надходити природне паливо.

Через 6 тижнів після укладання нового договору колишній постачальник має виставити користувачеві остаточний рахунок за спожитий газ, який потрібно сплатити протягом 10 днів. Якщо споживач не погоджується із рахунком – він може звернутися до суду.

Про зміну постачальника газу побутовому споживачеві не потрібно повідомляти компанії, яка раніше надавала послуги. Угода про надання послуг із попередньою компанією розривається автоматично з моменту укладання договору із новим постачальником газу.

Чому українці змінюють постачальника газу

Найчастіше українці вирішують змінити постачальника газу через вартість постачання та якість сервісу. З відкриттям ринку газу побутові споживачі можуть укласти договір із будь-яким постачальником, що має ліцензію. Нині дозвіл на торгівлю газом у нашій державі мають понад 500 компаній, та не всі подбали про створення необхідної інфраструктури, щоб належним чином співпрацювати з побутовими клієнтами (контакт-центри, системи формування платіжок тощо).

Про актуальні ціни на природне паливо всі газопостачальні компанії мають оголошувати за п’ять днів до початку місяця постачання на своїх інтернет-ресурсах

Що потрібно знати кожному, хто хоче змінити постачальника газу

Що потрібно знати людям, які хочуть змінити постачальника газу

✔️ Споживачі, які мають пільги на житлово-комунальні послуги, повинні одразу після зміни постачальника газу повідомити про це в органи соціального захисту. Якщо цього не зробити вчасно, то нарахована пільга чи субсидія можуть загубитися.

✔️ Змінювати постачальника газу можна доволі часто. Однак варто пам'ятати, що розрахунковий період за комунальні послуги у нашій державі – місяць, тому необхідно це враховувати.

✔️ Також варто знати, що українці можуть змінити постачальника газу, але не оператора газорозподільної мережі (облгаз), адже до споживача газ можна доставити лише однією трубою. У кожному регіоні є свої облгази, які регулюють постачання, як до приватних, так і багатоквартирних будинків – тому за ці послуги теж важливо сплачувати вчасно (до 20 числа поточного місяця).

✔️ Новий постачальник газу може відмовити споживачеві в укладанні договору через борги перед старою компанією. Водночас це не є перешкодою для зміни постачальника, адже споживач може сплатити усі борги у відповідний термін або домовитися із колишнім постачальником природного палива про їх реструктуризацію. 

✔️ Якщо споживачеві раніше було відключено газ, то він також може укласти угоду про надання послуг із новим постачальником. Для цього потрібно сплатити борг колишньому постачальнику та надати необхідні документи для укладання договору новій компанії.

✔️ Щоб дізнатися вартість газу на наступний місяць, споживач повинен знайти у квитанції назву постачальника, яких наразі понад 50, і перейти на його сайт. Саме там постачальник вказує актуальну ціну.

З 1 січня 2021 зросла ціна на газ: що відомо

У січні зросли ціни на газ в Україні

Українців не оминуло підвищення ціни на газ у 2021 році. Наприкінці грудня "Нафтогаз" повідомив, що ціна на газ для побутових клієнтів у січні 2021 року зросте на 14%. Отже ціни на природний газ для побутових клієнтів в січні 2021 року встановлено на рівні 7,22 гривні за куб.м з ПДВ і без урахування вартості розподілу (доставки).

У компанії пояснили, що зміни цін на газ у січні зумовлені, в першу чергу, сезонним фактором та збільшенням гуртової ціни на блакитне паливо.

Відомо, що у грудні 2020 року ціна на блакитне паливо складала 6,33 грн. Так, враховуючи ще й ціни на послуги розподілу, один кубометр газу загалом обходитиметься споживачам з січня 2021 року 10-12 грн.

Також з 1 січня 2021 року стали обов'язковими лічильники на газ для всіх споживачів – їх повинні встановити за свій кошт газопостачальні компанії. Водночас уже активізувалися шахраї, які ходять оселями й "штрафують" власників осель без газових лічильників.

Якими є ціни на газ серед українських постачальників у січні 2021

Блакитне паливо

Наприкінці грудня 2020 року 55 компаній з постачання газу оприлюднили свої тарифи на січень 2021 року. Ціни на газ підвищилися, й у більшості компаній перевищили позначку 9 грн /м³ (з урахуванням ПДВ), або впритул наблизилися до неї.

Найменшу вартість газу встановила компанія "Газ АП": 6,99 гривні за кубометр, що на 66 копійок більше, ніж було у грудні 2020.

Придбати паливо у "Нафтогаз України" у січні можна за 7,22 гривні за кубометр. Зазначимо, що це на 89 копійок більше, ніж у грудні 2020.

Найвищу ціну на січень запропонувала компанія "Львівенергозбут": 10,8 грн за кубометр.

Ціни на газ у січні 2021

Фото: "Газ Правда"

Що таке "постачальник останньої надії" та чому він важливий

У нашій державі законодавчо передбачений так званий "постачальник останньої надії" (ПОН), яким для населення є "Нафтогаз України". Якщо споживач залишився без свого постачальника газу, то він має право скористатися послугами ПОН, однак за умови, що в термін до 60 днів він обере нового постачальника й укладе з ним договір. Наголосимо, що вартість газу від "постачальника останньої надії" у січні 2021 становить 7,65 грн/м³ (з урахуванням ПДВ).

Як змінити постачальника газу через "Приват24"

Нині за допомогою сервісу "Приват24" можна обрати лише одного постачальника природного палива – "Нафтогаз України". Для цього потрібно:

  • подати заявку на зміну постачальника газу сайті privat24.ua.

  • отримати повідомлення про те, що ви – клієнт компанії "Нафтогаз України".

Покрокова інструкція:

1. У меню "Послуги" оберіть "Мої постачальники".

Як змінити постачальника газу через "Приват24"

2. Оберіть адресу для зміни постачальника – Газопостачання.

Як змінити постачальника газу через "Приват24"

3. Оберіть "Нафтогаз України".

Як змінити постачальника газу через "Приват24"

4. Заповніть заявку на приєднання, де потрібно внести персональні дані та ЕІС-код (індивідуальний газовий код помешкання). Якщо ви отримуєте пільги, це також треба вказати в системі.

Як змінити постачальника газу через "Приват24"

5. Підпишіть заявку SmartID.

Як змінити постачальника газу через "Приват24"

6. Після виконання усіх цих кроків компанія "Нафтогаз України" повинна зв'язатися з клієнтом для завершення процедури. 

Як змінити постачальника газу через "Приват24"

Кабмін таки вирішив знизити тарифи на газ на період карантину: скільки українці платитимуть вже з 1 лютого 2021 року

Після того, як українців "потішили" новиною про зростання вартості постачання та транспортування природного палива з 1 січня 2021 року, країну охопила хвиля простестів. У різних населених пунктах люди перекривали дороги з вимогою до влади почути їх та встановити притомні ціни на комунальні послуги. Але уряд почув громадян лише ближче до середини січня.

Так, під час засідання Кабінету міністрів 13 січня прем'єр Денис Шмигаль заявив, що в Україні у зв'язку з карантином через пандемію коронавірусу таки буде знижено ціну на газ. 

За його словами, на період карантину, а також до завершення опалювального сезону 2021 року буде встановлено ціну на постачання газу на рівні 6,99 гривень за метр кубічний для всіх побутових споживачів.

"На сьогодні це найнижча ціна на українській біржі. Водночас деякі облгази сьогодні продають газ для побутових споживачів по 10 грн і навіть вище", – сказав він.

Прем'єр зауважив, що зменшення ціни на газ пропонується майже на 30%. Також Шмигаль додав, що вже дав доручення низці міністрів увести це рішення у дію. 

Не забарився із заявами й в.о. обов'язки міністра енергетики Юрій Вітренко. Під час "тарифної" наради у президента Володимира Зеленського, яка відбулася того ж дня що й засідання уряду (13 січня), він повідомив, що рішення щодо зниження ціни на газ для населення до 6,99 гривень має бути введено в дію і повністю запрацювати вже з лютого.

"Тобто з 1 лютого всі споживачі України будуть платити значно менше за природний газ. Можу сказати, що, за нашими даними, середня ціна на газ в Україні в січні була вище, ніж 9 600 гривень (за тисячу кубометрів, – ред.). Відповідно, ціна буде знижена в середньому для населення України до 6 999 гривень", – уточнив він.

Своєю чергою президент Володимир Зеленський під час чергової "тарифної" наради порадив українцям не сподіватися, що знижені тарифи діятимуть й після карантину. За його словами, таке рішення влади – "це ідеологія лише карантинних заходів".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme