Сухий закон: Як влада пересаджує вейперів на звичайні цигарки

Українські законотворці минулого року запровадили новий режим оподаткування рідини для так званих електронних цигарок (вейпів) - від 1 січня 2021 року ці наповнювачі мають бути обкладені акцизом, а для їх продажу потрібно отримувати ліцензію. Все ніби і правильно, але організовано було так, що рідина взагалі зникла з полиць, а продаж пішов у підпілля

Економічний і політичний оглядач
Сухий закон: Як влада пересаджує вейпері…
Фото: depositphotos.com

Затяті курці пам'ятають, як в 2017 році їм довелося згадати буремні 90-ті. Чотири роки тому, через війну Антимонопольного комітету і Генпрокуратури з найбільшим постачальником сигарет в Україні, велика кількість марок сигарет зникла з полиць. Близько місяця, доки ситуація не виправилася, любителям куріння доводилося купувати в кіосках те що є. А подекуди не було майже нічого.

В схожій ситуації зараз опинилися любителі електроних сигарет, тобто вейпери. З 1 січня легально придбати рідкий наповнювач для вейпу виявилося неможливим через запровадження державою акцизу на цей вид продукції.

Верховна Рада внесла рідину для електронних цигарок у список підакцизних товарів зі стягненням у дохід бюджету 3000 гривень з кожного літру рідини і зобов'язала реалізаторів отримувати ліцензію, яка коштуватиме 780 гривень для кожної окремої точки продажу. Щоправда з обмовкою, що торгівці, які вже отримали ліцензію на продаж тютюнових виробів, додатково платити не повинні. Втім, кожна пляшечка від нового року має бути промаркована акцизною маркою - за аналогією з цигарками та алкоголем. Рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вироблені до 1 січня 2021 року, вважаються немаркованими марками акцизного податку. І іншого механізм реалізації продукції, яка вже знаходиться в обігу не передбачено.

Тобто запроваджуючи новий акциз українский парламент забув запровадити перехідний період, протягом якого торгівці могли б реалізувати залишки продукції, отримати за потреби нові ліцензії та промаркувати нові надходження продукції акцизними марками.

Це створило ситуацію, за якої з 1 січня продавати товар, який був вироблений до 2021 року, стало незаконним. А нові надходження, промарковані акцизними марками, ще є недоступними або лише починають поступати на ринок.

Тому торгівці змушені тепер або прибрати товар з продажу, як це зробив один з найпопулярніших маркетплейсів, або торгувати підпільно, ризикучи нарватись на санкції з боку Податкової.

Більше того, бізнесу потрібно якось позбутись залишків щоб не бути притягнутим до відповідальності за зберігання та/або продаж немаркованої продукції.

За даними Європейської бізнес-асоціації (ЄБА), колапс на цьому ринку може протривати кілька місяців, оскільки виробникам та імпортерам необхідно декілька місяців на налаштування необхідних процесів для забезпечення маркування продукції. За підрахунками бізнесу, така ситуація загрожує державі недоотриманням близько 2 мільярдів гривень, а десяткам тисяч точок роздрібної торгівлі – суттєвими втратами.

Представники цієї громадської організації наголошують, що для забезпечення безперебійного обігу рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та можливості здійснювати оптову торгівлю ними, постачальникам потрібно проходити певну процедуру. Проте підприємці зазначають, що ще у грудні у офіційних джерелах, в тому числі, на сайті ДПС, відсутні реквізити для внесення плати за ліцензії на право торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, що фактично унеможливлює отримання ліцензії до 1 січня 2021 року.

Водночас в уряді провину за несвоєчасну підготовку до нововведень покладають на представників бізнесу. У Міністерстві фінансів зазначають, зокрема, що торгівцям було надано можливість вчасно отримати акцизні марки нового зразка для сигарет і рідин для електронних сигарет, щоб підготуватися до реалізації тютюнової продукції за новими правилами. "За даними Мінфіну, наданими Державною податковою службою, виготовлено, проведено державну прийомку і відвантаження до територіальних органів Державної податкової понад 216 млн шт. марок акцизного податку нового зразка, що були замовлені виробниками тютюнових виробів. Таким чином, бізнесу надана можливість вчасно отримати акцизні марки нового зразка", - повідомляв Мінфін.

Тим часом підприємці, особливо ті, які торгують онлайн, не поставилися до ініціативи влади з належним пієтетом і вчасно не здійснили необхідних дій. При цьому у січні багато інтернет-магазинів пропонують придбавати рідину для електронних цигарок онлайн - вочевидь - зі старих запасів і без марок.

Тож говорити про те, що любителів пустити клуби густої пари залишили зовсім без їхньої забавки не доводиться. Проте очевидно, що ринок рідин для електроних сигарет опинився в підпіллі до моменту надходження на ринок вже промаркованих акцизними марками пляшечок. Які, відповідно, стануть дорожчими з розрахунку 3000 гривень за літр, а також з урахуванням потреби придбання ліцензії за 780 гривень.

За словами директора "Союзу вейперів" Олександр Гордійка,  рідини для електронних сигарет виростуть в ціні більш ніж утричі.

"Флакон рідини на 60 мл коштує 120 грн. З 2021 року людина повинна буде заплатити тільки 180 грн акцизу, не рахуючи саму рідину, - розповідав він в коментарі УНІАН. - Вийде флакон за 300 грн – подорожчання утричі. Уявіть, якщо сигарети за один день подорожчають в три рази... Ми за те, щоб акциз на рідини для вейпінгу прирівнювався до сигаретного акцизу і становив 1456 грн за літр нікотиновмісної рідини. Необхідно прибрати акциз з рідин, що не містять нікотин, оскільки це суперечить здоровому глузду. Рідина без нікотину не відрізняється за складом від крему для рук або рідкого мила, так чому ми повинні платити акциз за гліцерин, який не є наркотичною або психотропною речовиною?"

За його словами, індустрія готова працювати легально і в білу, але новий закон її вб'є - 90% виробників або закриються, або підуть в тінь. А держава недоотримає податки.

Рідина для електронних цигарок доповнила перелік підакцизних товарів, який складається тепер з наступних позицій: 

  • етиловий спирт та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу "живого" бродіння);
  • тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;
  • рідини, що використовуються в електронних сигаретах;
  • пальне, у тому числі товари, що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів. Серед виключень – природний газ за кодом 2711 21 00 00, згідно з УКТ ЗЕД;
  • легкові автомобілі, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів;
  • електрична енергія.

Нагадаємо, що з нового року традиційно на 20% подорожчають і звичайні сигарети. Також подорожчання чекає так звані хітси, що використовуються в пристроях для нагрівання табаку. Крім того, у майбутньому можуть повністю скасувати сигарети з ароматизаторами й заборонити продавати тютюнові вироби тим, хто не досяг 21 року.

Фото: depositphotos.com

Читайте також: Стало відомо, наскільки здорожчають цигарки у 2021 році. І пам'ятайте, що куріння є дуже шкідливим для вашого здоров'я.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme