Війна або в'язниця: «відкосити» від мобілізації стає все складніше

За ухилення від мобілізації все частіше садять у в'язницю, а не виписують штрафи. А юристи за звільнення від служби в лавах Збройних Сил підняли ціни в два рази

Війна або в'язниця: «відкосити» від мобі…

«Досвідчений адвокат допоможе уникнути мобілізації під ЗСУ» - подібними оголошеннями рясніє Інтернет. Тільки з 10 січня цього року на сайті безкоштовних оголошень olx.ua більше 10 компаній розмістили такі оголошення. Кожна з них гарантує на законних підставах звільнити від призову.

depo.ua продзвонив кількох «помічників». Як з'ясувалося, кожен з них просто завалений роботою. «Я практично щодня ходжу на судові засідання, тому, перш ніж приїхати, попередньо дзвоніть і уточнюйте час прийому. У мене зараз дуже багато роботи», - повідомив журналісту один зі столичних адвокатів.

Кожен з правознавців вибрав свою стратегію допомоги. Найчастіше обіцяють організувати призовнику довідку про займану посаду у релігійної організації. «Збираємо всі документи, пишемо грамотного листа воєнкома на тему «Чому я не можу проходити військову службу». Також пишуться листи від всіх членів сім'ї. Отримуємо відповідь від воєнкома. Якщо він каже: «Нефіга! (збережена стилістика спікера - ред.) Ви повинні приймати участь в мобілізації», тоді беремо це рішення і оскаржимо в адміністративному суді. Суд визнає рішення воєнкома незаконним. Таким чином я працюю», - ділиться професійними секретами один їх київських юристів.

Інші його колеги готові йти іншим шляхом і обіцяють потенційним клієнтам професійно поставити під сумнів психологічне здоров'я майбутнього бійця. «Не у всіх випадках вдасться «відмазати». Якщо людину вже забрали «на навчання», витягнути його звідти практично неможливо. А от якщо йому просто вкинули повістку в поштову скриньку - простіше простого», - розповідає адвокат з іншого юридичного бюро.

Про вартість своїх послуг юристи вважають за краще не розповідати по телефону - конкретні суми готові назвати тільки при особистій зустрічі в офісі, коли побачать документи призовника. Свою підозрілість пояснюють «пронозливими журналістами, які телефонують як клієнти та розвідають умови співпраці».

Однак depo.ua все-таки вдалося дізнатися, скільки зараз беруть столичні адвокати за «звільнення від служби в лавах Збройних Сил». Що цікаво, за послугу вони воліють брати долари, а не національну валюту. «Сума гонорару залежить від складності справи і становить від 300 до 500 доларів. Якщо вам у поштову скриньку вкинули повістку з проханням прийти на бесіду - це одне. А якщо до вас в квартиру приходять співробітник військкомату з дільничним міліціонером з іменною повісткою - це зовсім інша справа», - говорить столичний юрист. При цьому він говорить, що ухилення від служби строковиків до війни коштувало не дорожче 100-200 доларів.

Тюремні перспективи

За словами опитаних depo.ua адвокатів, охочі «відкосити» повинні добре розуміти, що якщо їх викриють у цьому, шансів звільнитися штрафами зараз стає все менше. «Люди, які виправдовують своє боягузтво недосконалістю законів або всього суспільства, не гідні поваги і поблажливості. Вже існують десятки судових рішень по «ухильниках» і дезертирах. Це цілком закономірна робота слідства і судів по боротьбі з громадянами, які говорять тільки про свої громадянські права, але забувають про свої громадянські обов'язки. Ст. 336 Кримінального кодексу України за ухилення від призову під час мобілізації передбачає від 2 до 5 років позбавлення волі», - говорить depo.ua адвокат, керуючий партнер Адвокатського об'єднання «Аліас» Олександр Горовий.

Перший вирок за ухилення від мобілізації в АТО без відстрочки покарання винесли в Україні у вересні. За даними Єдиного реєстру судових рішень, Томаківський райсуд Дніпропетровської області засудив «громадянина України, працюючого трактористом в АФ «Перше травня» за ухилення від призову за мобілізацією до двох років позбавлення волі». У вироку йдеться, що засуджений мав досвід танкіста - проходив строкову військову службу на посаді механіка-водія середніх танків з грудня 1993 по червень 1995 року, а в серпні цього року «відмовився отримувати повістку про виклик на призовну дільницю Томаківського РВК».

«Якщо особа була належним чином поінформована про те, що вона підлягає призову по мобілізації, але надалі вчинила дії, спрямовані на ухилення від такого заклику, вже можна говорити про присутність у її діях складу злочину. При цьому не грає ніякої ролі, який вид мобілізації оголошений в державі - повна або часткова», - констатує юрист юридичної компанії FCLEX Олександр Корнейко.

У рідкісних випадках «ухильник» зможе відбутися невеликим штрафом в розмірі від 17 до 1700 грн. Однак розраховувати зараз на таку удачу юристи не радять. Штрафи до таких осіб у судовій практиці зараз застосовуються все рідше. «Наприклад, за втрату військово-облікових документів громадянина, що підлягає мобілізації, можуть оштрафувати на суму від 17 до 119 грн. Якщо ж після попередження військового комісаріату громадянин продовжує ухилятися від військового обліку - це вже кримінальна відповідальність у вигляді штрафу до 1190 грн., виправні роботи до двох років, або арешт до шести місяців», - розповідає Олександр Горовий.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook