Вкладники проблемних банків можуть залишитися без своїх «кровних»

Рада заблокувала виділення Фонду гарантування вкладів 10 млрд грн для покриття дефіциту
Depo.Гроші
7 жовтня 2014 13:58
ФОТО: depo.ua
Вкладники проблемних банків можуть залишитися без своїх «кровних»
Вкладники проблемних банків можуть залишитися без своїх «кровних»

Про це повідомляє ДеПо з посиланням на «Інтерфакс-Україна».

За словами міністра фінансів Олександра Шлапака, ці гроші потрібні для виконання зобов'язань перед вкладниками щодо виплати гарантованої суми відшкодування в 200 тис. грн поточного року.

При цьому з двох поданих законопроектів з поправками до держбюджету-2014 і з поправками до закону про систему гарантування вкладів і вексельний обіг із запасом всього в один голос (227 при необхідному мінімумі 226) був прийнятий лише перший, тоді як для ухвалення другого в ході кількох голосувань не вистачало трьох-п'яти голосів.

«У Фонді гарантування коштів наразі немає. Якщо не приймемо (законопроекти, - ред.), то позбавимо вкладників права на одержання гарантованої суми відшкодування», - сказав міністр фінансів, представляючи два законопроекти у Верховній Раді.

Шлапак уточнив, що процедуру ліквідації вже проходять 13 банків, для виплат вкладникам яких необхідно 10 млрд грн, однак у цілому до кінця року потреба ФГВФО в коштах оцінюється в 16 млрд грн, з яких Національний банк у рамках дозволених йому нормативів покриває лише 5 млрд грн.

Голова Мінфіну уточнив, що необхідні постанови уряду вже готові, і в разі прийняття законів ФГВФО отримає від уряду облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) в обмін на векселі, а потім Фонд монетизує ці облігації в Національному банку, а вкладники отримують від Фонду виключно гроші.

Міністр нагадав, що раніше депутати поправками до держбюджету-2014 уже спрогнозували випуск ОВДП на 10,1 млрд грн, які повинні бути обмінені на векселі ФГВФО, однак без прийняття двох додаткових законопроектів здійснити цю операцію неможливо.

Опоненти законопроектів зазначили, що ці документи фактично перекладають фінансування Фонду гарантування на платників податків, тоді як відповідальність повинні нести власники банків.

Народний депутат Сергій Терьохін запропонував закріпити в прийнятих законопроектах, що вони діють тільки 2014 року, а уряд протягом тижня вносить до парламенту законопроект про збільшення відрахувань у ФГВФО з боку банків, з чим погодився голова Мінфіну.

Спікер Олександр Турчинов повідомив, що винесе другий законопроект на голосування на наступному засіданні Ради 14 жовтня.

Фонд гарантування останній раз повідомляв про розмір коштів, які має, на початку серпня. На той момент він акумулював 7, 14 мрлд грн, а зобов'язання щодо виплат вкладникам банків, у які була введена тимчасова адміністрація, становили 0,45 мрлд грн. Однак у наступні місяці кількість банків, у які була введена тимчасова адміністрація або які було вирішено ліквідувати, зросла.

Нацбанк, який надав ФГВФО влітку кредит на 4,8 млрд грн, наприкінці вересня повідомив про рішення виділити Фонду під майбутні надходження кредит ще на 6 млрд грн.

Крім того, уряд у вересні доручив Мінфіну випустити ОВДП на 10, 12 мрлд грн з терміном обігу до 15 років та відсотковою ставкою доходу на рівні 5% річних для кредитування Фонду гарантування, проте реалізація цієї схеми утруднена при нинішніх нормах законодавства, коли уряд може отримати в замін не звичайні, а лише фінансові векселі, механізм випуску яких у країні відсутній і вимагає додаткових фінансових витрат.