Вадим Денисенко: Провал приватизації ОПЗ – це провал всього українського політикуму

Сьогодні о 18:00 сплив термін подачі заявок на участь у конкурсі з приватизації Одеського припортового заводу. Охочих придбати цінний актив так і не знайшлося
Depo.Гроші
19 липня 2016 12:20
ФОТО: depo.ua
Вадим Денисенко: Провал приватизації ОПЗ – це провал всього українського політикуму
Вадим Денисенко: Провал приватизації ОПЗ – це провал всього українського політикуму

Цю ситуацію в інтерв'ю depo.ua прокоментував народний депутат України, співголова міжфракційного об'єднання антипопулістів Вадим Денисенко.

Наразі можна констатувати, що приватизацію ОПЗ провалено. Чи потрібно тепер шукати винних у цьому і відповідно їх карати?

Найгірше, що зараз можна зробити – це покладати усю вину на Фонд державного майна. Насправді в провалі приватизації Одеського припортового винен весь український політикум, адже цей конкурс, що не відбувся, продемонстрував усю глибину недовіри інвестора до української держави як такої. З одного боку в Україні триває війна, що відповідно позначається на інвестиційній привабливості, але найголовніше – це те, що український політикум продовжує жити в системі, яка могла б бути робочою в 2007-2008 роках, коли було економічне зростання, але ця система аж ніяк не може працювати сьогодні, в часи війни і кризи.

Тим не менше, чи можна виокремити конкретні причини провалу приватизації ОПЗ?

Перша причина – це судові суперечки. Всі потенційні інвестори бояться купити завод, вкласти кошти і застрягти в українських судах з невідомим результатом.

Причина друга – політика Національного банку. Нацбанк не провадить валютну лібералізацію, тому інвестор розуміє, що може ввести в Україну свої гроші, але не матиме можливості їх з країни вивести. То ж 30% вини за провал приватизації лежить безпосередньо на керівникові Національного банку Валерії Гонтаревій. Ну, і ще 30% - це військові дії на території України.

Окрім цих глобальних причин існують і інші так би мовити локальні причини, про які ми всі і так чудово знаємо і, перш за все це корупція в Україні і все, що з цим пов'язано.

Чи вплинула на приватизацію ОПЗ ситуація з затриманням голови наглядової ради цього підприємства Сергія Переломи за звинуваченням у розтраті коштів?

Будь який нормальний інвестор не захоче вкладати гроші в підприємство, з яким пов'язаний такий скандал. Тому робота НАБУ проти Миколи Мартиненка (а ні для кого не секрет, що Перелома є людиною пов'язаною з Мартиненком) стала певним каталізатором негативного ставлення інвесторів до України.

Чи означає провал приватизації ОПЗ повний провал приватизації в Україні взагалі?

Я б так не сказав. Справа в тому, що Одеський припортовий – це актив, якій є привабливим тільки для світових гігантів, інші ж об'єкти приватизації, такі як Укрспирт чи, приміром, обленерго є привабливими і для іншої категорії інвесторів. То ж говорити про повний провал приватизації не варто, на інші об'єкти мають знайтися свої покупці.

Який головний висновок потрібно зробити з цієї історії?

Головний висновок, на мою думку, - це перш за все те, що ми мусимо розпочати велику роботу з покращення менеджменту державних підприємств. Це добре, що польський менеджер Войцех Балчун очолив Укрзалізницю, але може так статися, що навколо нього, через наглядові органи чи бюрократичну систему крутитимуться люди, які просто не дадуть йому працювати, і він буде змушений або взагалі нічого не робити, або йти у відставку. То ж ми мусимо зараз покращувати менеджмент та мінімізувати усі можливі бюрократичні перепони, і тоді до нас прийде новий інвестор.

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші