Вадим Денисенко: Щодня на різниці курсів крадуть мінімум $500 тис.

Народний депутат від Блоку Петра Порошенка Вадим Денисенко, вважає, що голова НБУ Валерія Гонтарева знає, хто зараз заробляє мільйони на курсі долара
Depo.Гроші
5 лютого 2015 15:04
ФОТО: depo.ua
Вадим Денисенко: Щодня на різниці курсів крадуть мінімум $500 тис.
Вадим Денисенко: Щодня на різниці курсів крадуть мінімум $500 тис.

Про це він розповів у інтерв'ю depo.ua.

Сьогодні НБУ відмовився від індикативного курсу. Тепер в Україні почали використовувати єдиний курс на рівні ринкового. Як ви оцінюєте цю ініціативу регулятора?

- Це абсолютно нормальне рішення. Єдина проблема в тому, що я не вірю, що ця ініціатива буде виконана. Я не вірю, що зміниться курс.

Чому так песимістично?

- Перш за все тому, що на цьому вибудувана величезна корупційна схема, яка успішно працювала протягом останніх декількох місяців.

Офіційний курс долара на міжбанку зараз становить 18 грн дол., а на чорному ринку їх продають за курсом 23-24 грн/дол. Тобто різниця - 6 гривень на одному доларі. От і рахуйте.

При цьому Нацбанк щодня продає на торгах близько 5 млн доларів. Виходить, що щодня на різниці курсів у країні крадеться в середньому 400-500 тис. дол. Щодня! Тобто за робочий тиждень хтось кладе собі в кишеню 2,5 млн дол. І всі добре розуміють, що на валютних операціях зараз де-факто заробляє низка банків. Чи знає про це голова НБУ Валерія Гонтарева? Так, знає.

Чи були раніше спроби відмовитися від індикативного курсу і використовувати єдиний курс валют?

- Я знаю, що ще два тижні тому піднімалося питання про те, щоб запровадити єдиний курс валют. Але ніхто на це не пішов. Чому? Для того, щоб запровадити єдиний курс валют, очевидно, необхідно опустити курс гривні до рівня чорного ринку або, хоча б, середньозважений між чорним і офіційним. Чи зможе Гонтарева опустити курс гривні ще хоча б на 2 грн відносно долара? Я думаю, що ні. А значить жодного реального механізму отримати єдиний курс на рівні ринкового зараз використано не буде.

Як ви думаєте, наскільки реальні перспективи того, що готівкова валюта з'явиться у касах банків найближчим часом?

- Ніяких перспектив немає. Жодного шансу.

На вашу думку, чи продовжиться девальвація гривні?

- На жаль, девальвація гривні буде продовжуватися й далі. І поки найменшого бажання це зупинити ні у кого немає. Потрібно, щоб Мінфін, Нацбанк, податкова інспекція, Держфінмоніторинг та ряд спецслужб, насамперед, СБУ та УБЕЗ почали реальну спільну роботу щодо оцінки ситуації на валютному ринку України. Зараз я не бачу навіть якихось намірів до того, щоб почати проводити таку спільну роботу.

Хто має стати ініціатором початку цієї роботи?

- Звичайно, НБУ. Скільки б Гонтарева не говорила про те, що Нацбанк не відповідає за курс гривні, це неправда. Можна відкрити закон про НБУ і зрозуміти, що вона має стати ініціатором розслідування ситуації на валютному ринку України. А вона розповідає, що не має ніякого відношення до курсу валют. Ну, про що можна говорити далі?

Як стверджує НБУ, він запровадив єдиний курс валют, щоб виконати умови співпраці з МВФ і отримати черговий кредит...

- Слухайте, я про кредит МВФ чую ще з моменту прийняття бюджету України на 2015 рік. Ніхто ніякого кредиту давати Україні зараз не буде. Давайте припинимо обманювати один одного. Ніяких кредитів МВФ, як мінімум, до березня, а може, й до початку квітня ніхто давати не буде. Насправді, все, на що ми зараз можемо розраховувати, - це мінімальні фінансові вливання, щоб дати можливість українській економіці не померти. МВФ чітко сказав, що не дасть грошей Україні, поки у нас в державі не почнуться реформи. При цьому в реформи вони повірять тільки тоді, коли ми почнемо садити реальних корупціонерів. Спочатку посадимо - потім нам повірять. Ніхто нікого з реальних корупціонерів саджати не збирається. І посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, і представники ЄБРР зробили заяви з чітким меседжем: ніяких реформ в Україні немає, вони їх не бачать. Тому на сьогоднішній момент ніяких передумов того, що МВФ буде нам давати гроші, я не бачу.