Українці переходять на фріланс

Українські компанії оптимізують свої зарплатні бюджети та дедалі частіше віддають роботу на фріланс

Українці переходять на фріланс…

Фріланс в Україні стає не лише одним із напрямків заробітку, а й способом оформлення відносин між роботодавцями та їхніми працівниками. Через складну економічну ситуацію в країні компанії переходять у режим жорсткої економії. Кількість клієнтів у бізнесу скорочується, і наймати постійних працівників їм стає невигідно. Оптимальне рішення - набір фахівців «на віддалену роботу», в тому числі й з інших регіонів і навіть країн. Якість послуг таких «регіоналів» нерідко не гірша за столичних спеців, а грошей за свою роботу вони часто просять менше.

«Великі компанії першими почали активно набирати співробітників на фрілансі, щоб оптимізувати свої бюджети після кризи 2008 року. У великих компаніях є квоти на прийом нових співробітників. Їм набагато складніше забезпечити новому співробітнику робоче місце, ніж узяти підрядника на виконання робіт», - розповідає ДеПо про новий тренд на ринку праці HR-директор кар'єрного порталу rabota.ua Наталія Бровченко.

За її словами, фріланс уже багато років популярний у світі, і український бізнес вже теж відчув переваги наймання «домашніх» співробітників. Це веде до того, що кількість вакансій для фрілансерів буде постійно зростати, і у багатьох українців найближчим часом з'явиться реальна можливість проміняти своє офісне крісло на роботу за домашнім комп'ютером.

Улюбленці роботодавців

Рекрутери констатують, що кількість професій, які сьогодні затребувані на умовах фрілансу, з кожним днем збільшується. Якщо раніше найчастіше «віддалену роботу» отримували програмісти, SMM-ники, копірайтери та перекладачі, то зараз роботодавці із задоволенням наймають «вільних» дизайнерів, маркетологів, PR-ників і рекламістів, консультантів і бізнес-тренерів усіх видів. За словами координатора проектів кадрового холдингу «АНКОР в Україні» Алли Арапової, зараз в Україні значно рідше, але все ж займаються фрілансом навіть юристи, фахівці з продажу, рекрутери, персональні асистенти та івент-організатори. «Таким чином роботодавці економлять на податках, зарплаті і облаштуванні робочого місця», - констатує керівник дослідницького центру hh.ua Уляна Маслова.

Найцінніші якості фрілансерів - пунктуальність і відповідальність. «Це найважливіші якості, бо ви не можете стати над людиною і простежити, працює вона чи ні. Роботодавець бачить тільки результат. Саме за якістю результату і своєчасністю його здачі й відбирають фрілансерів», - стверджує Маслова.

Пристойний заробіток

Зарплату фрілансери отримують залежно від зробленого, напрямку роботи та навантаження. Найчастіше вона менша, аніж у штатних співробітників. Але не завжди. Особливо коли мова йде про висококласних IT-фахівців. «Співробітникові, який приходить на проект і не перебуває в штаті компанії, можна запропонувати більш високу винагороду, щоб мотивувати його зробити якісний проект вчасно»​​, - констатує Алла Арапова.

За словами Валентина Зюзіна, представника спеціалізованого сервісу для фрілансерів FreelanceHunt.com, зарплата вільних працівників зараз коливається від декількох сотень до декількох тисяч доларів. «Що можна сказати однозначно - так це те, що українські фрілансери заробляють досить багато. За приблизними оцінками, впродовж останніх 5 років загальна сума складає приблизно 50 млн дол. У світовому рейтингу, за даними за 2013 рік, Україна знаходиться на третьому місці після США та Індії», - повідомляє Валентин Зюзін. Також експерт констатує, що в 2013 році розміри гонорарів для українських фрілансерів у світі зросли мінімум вдвічі порівняно з 2012-м.

Сума винагороди фахівців «на віддаленій роботі» залежить від багатьох факторів. По-перше, від зайнятості фахівця. Фрілансерам на постійній основі можуть платити трохи менше, ніж залученим фахівцям під конкретний проект. Логіка роботодавця проста - людині гарантується постійний дохід, а не разова сума «без продовження». Сума гонорару також багато в чому залежить від «прописки» роботодавця - іноземці платять більше, ніж співвітчизники. «Крім того, на рівень оплати впливає рейтинг фрілансера, який він має на біржі - замовники віддають перевагу тим виконавцям, які показали себе як надійні професіонали, про що свідчать відгуки про їхню роботу», - розповідає ДеПо Валентин Зюзін.

А ось про додатковий соціальний пакет з оплачуваним мобільним зв'язком, медстрахуванням, робочим автомобілем, преміями і річними бонусами українські фрілансери можуть і не мріяти. За словами рекрутерів, український роботодавець зараз не готовий на такі «жертви».

«Кинути» може кожен

Як і раніше головний ризик роботи на фрілансі - виконати роботу і залишитися без грошей. «Тут треба розуміти: якщо тебе хочуть «кинути» - то тебе «кинуть». Я б сказала, що на ринку, особливо у нинішній ситуації, напевно, відсотків 20 шахраїв», - констатує Наталія Бровченко. Рекрутери радять фахівцям «на віддаленій роботі» обов'язково підписувати договори з замовником робіт. Але не всі роботодавці на це готові. «У такому випадку треба мати хоч якесь письмове підтвердження ваших домовленостей, хоча б лист електронною поштою. Якщо виникли сумніви щодо роботодавця, бажано його «прогуглити». Якщо він непорядний, ви знайдете безліч негативних відгуків», - радить Уляна Маслова.

Ще одна хитрість - домовитися з роботодавцем отримувати оплату за надані послуги частинами в міру виконання дорученої ними роботи. Таким чином можна перевірити роботодавця на чесність.

Та найкраще стати приватним підприємцем і оформити співпрацю з наймачем офіційно. По-перше, це дозволить отримувати оплату за свою роботу «по-білому». По-друге, у разі виникнення проблем шахрая-роботодавця легше буде притягти до відповідальності через суд. Звичайно, у цьому випадку СПД-шник буде зобов'язаний регулярно перераховувати державі належні податки. Але це невелика плата за спокійний сон. «Якщо буде укладено договір і отримане письмово завдання на роботу, то шанси виграти справу в суді досить значні. Необхідно буде зберегти все електронне листування, а крім того, бажано все фіксувати шляхом підписання актів виконаних робіт», - радить адвокат, старший партнер АК «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець.

В іншому випадку у фрілансерів - приватників шанси відсудити у наймача «чесно зароблені» вкрай малі. При зустрічі з роботодавцями-шахраями вони на 99% виконають роботу і залишаться без гонорару. «Я не знаю жодного виграного суду між фрілансером і роботодавцем. Може, вони й були, але я про них не чула», - констатує Наталія Бровченко.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"