У Раді вимагають зберегти мораторій на експорт лісу-кругляка

У парламентському комітеті з питань промислової політики вважають за необхідне зберегти діючий мораторій на експорт лісу-кругляка
Depo.Гроші
23 вересня 2016 14:32
ФОТО: depo.ua

Під час виступу голова комітету Віктор Галасюк нагадав, що введений з метою подолання екологічної катастрофи і дефіциту сировини на внутрішньому ринку тимчасовий мораторій повною мірою узгоджується з положеннями ГАТТ СОТ, зокрема, статтями XI: 2 (а) і XX (g), а також ст.17 закону про зовнішньоекономічну діяльність, пише "Мінпром".

Він нагадав, що заздалегідь звертався в Кабмін про необхідність проведення процедури повідомлення, тобто інформування міжнародних партнерів, і надав уряду розширену аргументовану позицію щодо відстоювання інтересів України в частині імплементації положень Закону.

"Сьогодні, коли проти України відбувається військова агресія, у нас є не тільки легітимні правові, дипломатичні та економічні, а й всі моральні підстави впроваджувати такі тимчасові заходи, які дозволяють нам врятувати наші ліси, зайнятість і залишки промисловості", - пояснив Галасюк .

На його переконання, ключовими завданнями сьогодні є збереження мораторію, лібералізація внутрішнього ринку деревини шляхом прийняття відповідного закону, припинення контрабанди на митниці, комплексне реформування лісового господарства та стимулювання розвитку вітчизняної деревообробки та меблевої промисловості.

У свою чергу, заступник голови комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко нагадав про становище України в статусі сировинного придатка в разі скасування мораторію. За його словами, Україна, експорт якої в основному представлений сировиною, знаходиться в повній залежності від кон'юнктури цін на світовому ринку. Прагнення ж до збільшення доданої вартості за рахунок переробки має, на його переконання, об'єднати всіх громадян країни, адже виробництво готової продукції забезпечило б і високий рівень зайнятості, і наповнення бюджету, і гідний рівень життя.

Голова підкомітету з питань промислової та інвестиційної політики Олександр Дубінін навів приклад з європейського досвіду: Польща, піклуючись про свою промисловості, створює всі умови для того, щоб внутрішнє виробництво високої доданої вартості було на вищому рівні. В українському ж уряді про це зовсім забули. Щоб забезпечити випуск конкурентоспроможної продукції вітчизняними виробниками, слід посприяти тому, щоб ввезення нового обладнання в Україні відбувалося за нульовою ставкою ПДВ і ввізного мита, як це передбачено законопроектами 2617 і 2618. Втім, такі заходи доцільно вживати і по відношенню до інших видів промисловості, запевнив парламентарій .

"Світ повертається назад до завдань, які реалізуються політикою економічного націоналізму і протекціонізму. Той маленький крок, який ми зробили, прийнявши мораторій - повністю вписується в нові тренди і тендеції. Це те, куди рухалися і рухатимуться США, незалежно від того, хто стане президентом. Те ж відбувається і в Європі - звідси вибух так званого "правого популізму" і т.д. Ніякої ліберальної глобалізації в найближчі десятиліття більше не буде. Їй настав кінець ", - зазначив заступник голови парламентського комітету у закордонних справах Віктор Вовк.

Також на підтримку мораторію виступили і вітчизняні виробники. Як пояснив голова Асоціації деревообробних і лісозаготівельних підприємств Західної України Ігор Соболевський, скасування заборони експорту необробленої деревини для них є абсолютно неприйнятним. Більш того, 15% підприємств, що займалися первинною деревообробкою, за півроку дії мораторію перейшли в глибинну переробку, інвестувавши в це власні кошти.

"Ми готові виготовляти шахи та іншу продукцію, і маємо для цього все. Але щоб це сталося - повинні бути створені відповідні умови і надані гарантії", - заявив він.

"Ми за те, щоб зберегти наші ліси, розвинути деревообробку і залишити нам і природу, і перспективу промислового розвитку нашим дітям і онукам", - зазначив голова Асоаціації, додавши: "Ті, хто виношують ідею скасування мораторію! Ніхто вам не дасть цього зробити ! Сьогодні рівень суспільної температури настільки високий, що як тільки хто почує вагони - стане і переробка, і експорт ".

 

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші.