У НБУ назвали 6 "непідконтрольних" причин інфляції-2017: що і як подорожчало (ЦИФРИ)

У Національному банку України стверджують, що не виконали цільові показники у 8% +/- 2% через фактори, на які він не впливає

У НБУ назвали 6 "непідконтрольних" причи…

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на прес-службу НБУ.

Інфляція за підсумками року відхилилася від цілі головним чином через дію чинників, на які НБУ не міг вплинути за допомогою інструментів грошово-кредитної політики. Йдеться насамперед про:

– скорочення пропозиції окремих видів товарів через несприятливі погодні умови в першій половині року,

– нестабільну ситуацію у тваринництві,

– зростання світових цін та...

– зовнішнього попиту на вітчизняні продукти харчування (зокрема, м'ясо-молочної групи).

Також на підвищенні цін позначилися:

– збільшення виробничих витрат, зокрема на оплату праці

– швидке відновлення споживчого попиту.

Базова інфляція за підсумками 2017 року прискорилась до 9,5% р/р порівняно з 5,8% р/р у 2016 році.

Так суттєво подорожчали послуги, що входять до базової інфляції, внаслідок підвищення виробничих витрат і пожвавлення споживчого попиту, зокрема через збільшення мінімальної заробітної плати та пенсійних виплат.

Зокрема, найбільш суттєво на рівень інфляції вплинуло подорожчання послуг:

– закладів швидкого харчування,

– вищої освіти,

– утримання прибудинкових територій.

Прискорилося зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки (насамперед молочні та м'ясні продукти) як наслідок подорожчання сировини, а також у відповідь на значні обсяги експорту окремих продуктів харчування (зокрема масла вершкового).

Водночас темпи зростання цін на непродовольчі товари були нижчими, ніж у минулому році (3,3% р/р порівняно з 4,8% р/р). Ці непродовольчі товари (одяг та взуття, побутові прилади тощо) переважно імпортуються, і уповільнення зростання цін на них відбулося завдяки сприятливій ситуації на валютному ринку протягом більшої частини року та стриманій інфляції в країнах - торговельних партнерах.

Зростання цін на сирі продовольчі товари у 2017 році відчутно прискорилося (до 23,5% р/р) порівняно з попереднім роком і забезпечило основний внесок у споживчу інфляцію.

Зокрема високими темпами зросли ціни на м'ясо та молоко, відновилося зростання цін на яйця. Така динаміка відображала суттєво вищі світові ціни на відповідні продукти та активізацію експорту, а також обмежену внутрішню пропозицію цих товарів на фоні зменшення поголів'я (крім птиці) та нестабільної епізоотичної ситуації.

Зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, очікувано уповільнилося (до 16,1% р/р). Це відбулося через відсутність значних підвищень тарифів на послуги ЖКГ на відміну від 2016 року. Водночас у 2017 році прискорилося зростання цін на тютюнові вироби, поштові та транспортні послуги внаслідок збільшення їх собівартості.

Темпи зростання цін на паливо у 2017 році були такими ж високими (20,0% р/р), як і в попередньому році, внаслідок підвищення цін на нафту та послаблення гривні до євро (в якому встановлені акцизи на паливо).

Нагадаємо, що за підсумками 2017 року в Україні споживчі ціни підвищилися на 13,7%. У грудні до листопада 2017 року інфляція становила 1%.

11 січня голова Ради НБУ Богдан Данилишин пояснив, що такі інфляційні теми тим, що регулятор не почав проводити більш жорстку монетарну політику, а лише утримався від її пом'якшення. За його словами, в Україні є в основному інфляція пропозиції (здорожчання виробничих витрат).

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme