Три чверті ЗМІ в Україні належать олігархам і політикам, – дослідження

В Україні 75% медіа належить політикам та олігархам, і це ненормальна практика з огляду на європейські стандарти
Depo.Гроші
11 жовтня 2016 16:32
ФОТО: depo.ua

Про це на прес-конференції повідомила виконавчий директор Інституту масової інформації Оксани Романюк, передає Depo.ua  з посиланням на "Укрінформ".

Такі дані опубліковані на сайті, презентованому Інститутом масової інформації та "Репортерами без кордонів", на якому детально можна дізнатися про власників українських ЗМІ і на кого вони працювали

"Українські ЗМІ переважно керуються особистими інтересами їх власників. Брак фінансової прозорості і корупція погіршують здоров'я всього медіаландшафту. Такими виявилися основні результати дослідження українського медіаринку, яке було проведено з липня по жовтень ІМІ та Репортерами без кордонів", - сказав на презентації директор проекту цього веб-ресурсу Олаф Штейнфадт.

Приватні власники домінують на ринку України і майже всі вони займають місце серед найбагатших людей у цій країні. Хоча їх імена широко відомі в більшості випадків, корпоративні структури і пов'язані економічні інтереси залишаються прихованими, іноді навіть через офшорні холдинги.

Ті самі люди контролюють сектори економіки країни і ЗМІ, тому політичний вплив на них надзвичайно великий.

Для дослідження обиралися 43 найбільш популярних ЗМІ, серед них 12 телеканалів.

Так, телевізійний ринок є високо концентрованим, бо основні 4 власники охоплюють частку аудиторії 76,25%. Кожна з чотирьох найбільших медіа-груп, StarLight Media (21,68%), 1 + 1 медіа (20,49%), Inter Media (21,42%) і Медіа Група Україна (12,66%) мають аудиторію близько 20%. Ці медіагрупи належать найбагатшим людям в Україні: Пінчуку, Коломойському, Фірташу й Ахметову відповідно.

Топ-4 радіогрупи охоплюють 92,23% аудиторії України. Радіо група "Тавр Медіа" (Пінчук)  – 39,53%, вона об’єднує 6 радіостанцій.

Ukrainian Media Holding (Курченко) має 7 радіостанцій. Бізнес Радіо Група /Євтухов/ представлена 4 радіостанціями. ТРК "Люкс" має дві радіостанції. Три з чотирьох основних власників великих радіо груп є відомими багатими людьми України, крім ТРК Люкс, що належить дружині мера Львова - Кіт-Садовій.

Топ-4 друкованих ЗМІ займають 18,60% читацької аудиторії, що визначає низьку концентрацію. Ринок найрентинговіших друкованих ЗМІ зосереджений у руках  чотирьох власників - Ахметов ("Сегодня"), Курченко ("Кореспондент", "КП в Украине", "Аргументи і факти"; "Деньги", "Теленеделя";  Мозговий/Александрова "(Вести") та Швець ("Факти"). Експерти зазначають, що троє з власників (крім Швеця) мають проросійську позицію та друкують свої видання переважно російською мовою.

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші<