Третина українців готова відмовитися від своїх авто через зростання цін на бензин

За півтора місяці ціни на популярний А-95 на столичних автозаправках виросли в середньому на 1,2-1,4 грн. І це ще не межа

Третина українців готова відмовитися від…

Ціни на бензин на столичних АЗС продовжують рости. Як з'ясував ДеПо, найдешевший бензин зараз як і раніше продається на автозаправках ANP - їх «Енерджі» коштує 16,55 грн за літр. Найдорожче паливо - на заправках ОККО: свій «Пульс» оператор продає по 18,09 грн/л. Таку ж ціну за фірмовий 95-й бензин Mustang ставлять на автозаправках WOG. Трохи дешевше просять на «ЛУКОЙЛ» - 18,05 за літр преміального «Екто». Середньоринкові ціни на А-95 тримають «ТНК» (Pulsar - 17,69 грн/л) і «Кло» («Супер» - 17,59 грн/л).

За даними ДеПо, за останній місяць ціни на найпопулярнішу марку бензину піднялися в середньому на 1,2 грн.

Експерти ринку налаштовані песимістично - вартість палива підвищуватиметься і далі. У будь-якому разі, дешевшати не буде точне, поки котирування євро і долара будуть рости. «На цьому ринку увага повністю зосереджена на одному чиннику - на валютному курсі. Ось що буде з ним, то буде і з цінами. За нашими розрахунками, ціна бензину в Україні повинна складати близько 0,95 євро за літр», - заявляє директор «Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.

При цьому експерт попереджає, що орієнтуватися треба на курс євро не в роздрібних «обмінниках», а на міжбанку. Сьогодні це принциповий момент. «Треба дивитися на ринковий курс валюти на міжбанку, де трейдери закуповують валюту. Ми усі розуміємо, що є вже і чорний ринок валюти. У тому числі і для бізнесу. Умовно, вони купують у банках долари за встановленим офіційним курсом 12,9 грн, а потім ще платять їм комісію у розмірі 2 грн за долар. Сумарно виходить, що вони купують долари по 14,9 грн, так само як він коштує на міжбанку. Так воно і працює зараз», - пояснює існуючу практику Куюн.

Знижувати вартість бензинів за власний рахунок автозаправні станції не можуть. За словами Куюна, традиційно середня маржа роздрібних продавців палива не перевищує 1,2 грн на літрі. Тільки якщо раніше цей заробіток в доларовому еквіваленті складав 15 центів, зараз він вже знизився майже удвічі - до 8 центів. А у більшості великих мереж АЗС є доларові кредити, які треба погашати. Ситуацію посилює той факт, що у зв'язку з подорожчанням бензину багато людей залишають свої машини на парковках і починають їздити громадським транспортом. За даними Держстату, в серпні споживання бензину впало на 25% в порівнянні з минулим роком. На думку експертів ринку, до кінця року цей показник виросте до 30%. А може, і більше.

Багато АЗС опинилися в дуже складній фінансовій ситуації і ледве-ледве зводять кінці з кінцями. Деякі з них і хотіли б продати свій бізнес, та попиту на нього немає. «Іноземні інвестори їх не куплять. Куди йти? У країну, де війна? Де споживання руйнується? Це, м'яко кажучи, нерозважливо», - однозначний Сергій Куюн.

У прогнозах експерт дуже песимістичний. На його думку, бензин дорожчатиме до тих пір, поки девальвує гривня. «Питання тільки у валюті. Як тільки вдасться погасити цю пожежу - ціни відразу відіграють вниз, тому що за такими цінами торгувати нікому не вигідно. Це і так вже крах з таким падінням споживання. Тому при щонайменшій нагоді ціна падатиме. Тільки ця можливість повинна спершу з'явитися», - резюмує директор «Консалтингової групи «А-95».

Фото: Антон Гусев/ДеПо

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme