Тест на енергонезалежність: Чи можливо, що Росія та Білорусь з лютого не продаватимуть Україні електроенергію

В лютому Україна має пройти тестування електрогосподарства на автономність: на кілька днів ми від'єднаємося від мереж Росії та Білорусі, щоби перевірити, чи готова країна під'єднатися до європейської мережі. Якщо все пройде вдало, це означатиме, що ми зможемо синхронізуватись з мережами західних країн, поклавши кінець енергетичній залежності від Росії та в Білорусі. Проте зараз є суттєвий ризик, що після тестового від'єднання України Росія та її сателіт можуть просто не підключити нас назад

Економічний і політичний оглядач
Тест на енергонезалежність: Чи можливо,…
фото: depositphotos

Наскільки це вірогідно і що тоді робити, Depo.ua обговорює з експертами.

В другій половині лютого 2022 року енергосистема України має пройти тест на здатність працювати в автономному режимі - вона на кілька днів буде від'єднаною від мереж Росії та Білорусі. Ця перевірка має довести, що ми готові до під'єднання до європейської мережі ENTSO-E, що об'єднує енергосистеми країн континентальної Європи. В разі вдалого проходження цього випробування, є перспектива, що у 2023 році ми зможемо синхронізуватись з мережами західних країн і нарешті розірвати обтяжливі електроенергетичні стосунки з Росією та Білоруссю.

Проте запланований експеримент несе суттєві ризики. В тому числі і той, що на момент відключення наша мережа опиниться у дуже вразливому становищі і будь-яка критична ситуація здатна спровокувати важкі наслідки з локальними, а, може, і загальним блекаутом, коли без електропостачання можуть залишитись і промисловість, і населення.

Роз'єднання з Росією та Білоруссю

Україна вже тривалий час проходить процес адаптації власної енергосистеми для її синхронізації з європейською мережею. Для цього ми маємо виконати значний обсяг технічних та нормативних вимог. І однією з таких є здатність працювати в автономному режимі протягом найбільш критичних періодів споживання. Тестові випробування мають вдібутись в один з найбільш холодних, і один з найбільш теплих місяців року, коли споживання електроенергії перебуває на піку.

Найближчий момент тестування - друга половина лютого. Для демонстрації здатності працювати в ізоляції Україна має від'єднатись від радянської мережі, синхронізація з якою дає можливість утримувати стабільність системи і отримувати екстрену допомогу в пікові моменти, чим країна активно користується для забезпечення стабільності. Зокрема, ми отримуємо з Білорусі додаткові мегавати електроенергії в рамках двостороннього договору про надання аварійної допомоги. Тому експерти з тривогою очікують від'єднання, остерігаючись, що це нестиме загрозу падіння частоти у мережі і, відповідно, стане причиною нестабільної роботи.

Тим не менш, керівник українського Уряду Денис Шмигаль підтверджує, що тестування у лютому таки відбудеться. "Наразі виконано майже всі необхідні завдання, і Україна готова до синхронізації. Наступного місяця запланована тестова робота енергосистеми України в ізольованому режимі", — зазначив прем'єр наприкінці січня під час виступу у парламенті.

Запорукою успішного проходження ізоляції Шмигаль вважає достатність запасів енергоресурсів. Зокрема, є запаси вугілля та зафрахтовано нові обсяги з Америки, що дозволяє прем'єру з оптимізмом дивитись у майбутнє. "На сьогодні ми маємо близько 800 тисяч тонн вугілля, що вже вище, ніж було торік. Від початку року видобуток вугілля на українських шахтах зріс майже на 20% проти цього ж періоду минулого року", — зазначив Денис Шмигаль.

На повну запущена і атомна енергетика - нині в роботі всі 15 енергоблоків українських АЕС. Це, ймовірно, також один з аспектів підготовки до ізоляції.

Тим часом, і РФ, і РБ вже погодили тимчасове відключення енергосистеми України. 

Технічні ризики тестування

Експерти, опитані Depo.ua, говорять, що ситуація з відключенням і подальшим можливим неприєднанням назад до систем Росії і Білорусі, може мати певні критичні наслідки. Екснардеп та екссекретар Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Вікторія Войціцька висловлює сумнів, що енергосистема України готова до такого випробування. В лютому, за її словами, відбувається пікове навантаження на енергосистему, коли споживання може зростати на мегават і більше. А це умовні півторагігаватні енергоблоки АЕС або 4-5 енергоблоків теплових електростанцій. "Швидко знайти таку додаткову потужність немає де", - впевнена Войціцька.

"Загалом це загрожує не лише віяловими відключеннями, а й відключенням цілих міст і навіть регіонів, - говорить екснардеп. - Сьогоднішні керівники держави мають дуже ретельно проаналізувати, що відбуватиметься у найгіршому випадку "армагеддону". І чи готові вони поставити під загрозу сталість енергосистеми і, відповідно, існування частин країни без енергопостачання".

Більш спокійний у прогнозах експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп - він вважає, що ризики дійсно є, але про повний "армагеддон" не йдеться. "Ризик перебоїв поставки електроенергії для споживачів залишається. Але ризик не смертельний. Ну будуть відключення… Не перший раз, це можна пережити, - запевняє Прокіп. - Якщо не приєднають (росіяни Україну назад, - ред), нам доведеться балансувати виробництво і споживання за рахунок власних ресурсів, яких не вистачає. Станом на зараз в нас на складах є більше вугілля, ніж заявлена необхідність для проходження тесту. Хоча й менший, ніж гарантований запас. Заявлено, що є законтрактований обсяг вугілля з Америки та Колумбії, який доставлятимуть протягом лютого". 

Він пояснює, що енергосистема України складається з кількох окремих енергосистем, між якими є перетоки. І коли відбувається дефіцит потужності, коли обсяг виробництва не відповідає рівню споживання, тоді є загроза розбалансування частоти у системі. "І система сама відключає окремі підстанції - тобто у такий аварійний спосіб зменшує споживання, – свідчить експерт. - Але говорити, що, наприклад, біля АЕС електроенергія буде, а десь там за 70 кілометрів на хуторах її не буде - не можна. Є чітка ієрархічна система побудови енергосистеми. І відключатись можуть і міста. І великі міста в тому числі. Але такого, що залишаться окремі вогники - такого не може бути технічно".

Невдалий політичний момент

Тим часом у експертних колах обговорюється і політичний аспект питання: чи вдалим є обраний момент для тестування з огляду на наявність військового вторгнення та загалом підвищеної агресії з боку Росії.

Андріан Прокіп вважає, що певні загрози дійсно є. І для їх мінімізації Україна має докласти серйозних зусиль для убезпечення від диверсій. Зокрема, у вигляді кібератак на систему та, навіть, фізичного втручання у роботу об'єктів генерації та мереж.

Вікторія Войціцька, яка є прихильницею якнайшвидшого розірвання енергетичних стосунків з країною-агресором, тим не менш вважає нинішній момент вкрай невдалим через те, що ми самі своїми діями створюємо умови для вразливості з боку ворога. "Те, що ворог може скористатись такою ситуацією, напевне ні в кого не викликає сумнівів, - констатує екснардепка. - Зокрема в тому, що Росія просто не підключить нас до своєї енергосистеми. Я думаю, що це може бути комплекс дій або бездіяльності Росії. Тому що взяти і відмовити Україні у підключенні назад до російської системи - може бути лише одним з елементів. Адже ніхто не заборонить росіянам сказати: шановні українці, ви ж хотіли стати частиною європейської спільноти? От тепер функціонуйте самостійно. І така ймовірність є дуже високою".

"Звичайно, нам би дуже хотілося якнайшвидше від'єднатись від російської системи і приєднатись до європейської. Але є загрози не лише зовнішні, а й внутрішні. Аби це організувати, піде не один місяць, якщо не рік. І під великим питанням, чи вдасться це зробити наступного року. Правильно було би акумулювати достатню кількість енергоресурсів для роботи в автономному режимі. І якби в нас були достатні запаси вугілля, яке ми могли би спалювати для підтримки енергосистеми, була б інша справа. Але в нас його не вистачає навіть для того, аби спокійно пройти зиму - навіть без відключення від російської енергосистеми", - наголосила Войціцька в коментарі для Depo.ua.

Експертка також знаходить причини для відмови від експерименту саме зараз у внутрішніх проблемах. Які пов'язані не тільки з технічною готовністю до синхронізації з ENTSO-E.: "Окрім того, що ми маємо пройти ці тестування на автономність, Україна має здійснити велику нормативну роботу, ухвалити низку законів та підзаконних актів. Але я щось не бачу, щоби до Верховної Ради подавалися відповідні законопроети. І враховуючи, що подібні серйозні зміни займають від півроку до року, і враховуючи, що в нас розпадається монобільшість - постає питання, чи після демонстрації технічної спроможності працювати в автономному режимі, ми зможемо виконати всі вимоги для приєднання до європейської системи".

Читайте також: Україна планує від'єднатись від електромережі Росії та Білорусі: Які три великі питання доведеться вирішити

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme