Стокгольмська перемога Нафтогазу: За що арбітраж покарав "Газпром"

Російська компанія стала жертвою геополітичних амбіцій Володимира Путіна

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Стокгольмська перемога Нафтогазу: За що…

Отже, у "Нафтогазу" таки перемога. Стокгольмський арбітраж задовольнив вимогу компанії щодо компенсації за недопоставлені російським "Газпромом" обсяги газу для транзиту. Загальна сума компенсації - $4,63 мільярди. Навіть після взаємозаліку боргів за контрактом, "Газпром" повинен перерахувати Нафтогазу $2,56 мільярди.

Звичайно, це не запитувані компанією у позові $16 мільярдів за недозавантаження української газотранспортної системи, але теж — немало.

Трибунал, за даними української компанії, не підтримав вимогу "Нафтогазу" щодо перегляду тарифу на транзит. Причиною в "Нафтогазі" називають те, що заявка на перегляд тарифу не відповідала процесуальним вимогам. Чи буде подана ця заявка вдруге після приведення у відповідність з вимогами трибуналу, в компанії не уточнили. Хоча, зважаючи на той факт, що попередню подавали в 2009 році, шанси на "другий захід", здається, невисокі.

"Газпром", звичайно ж, висловлює незгоду з таким рішенням арбітражу. Росіяни аргументують свою позицію тим, що раніше ці ж арбітри погодилися з аргументами "Нафтогазу" про різке погіршення стану української економіки, що спричинило зниження попиту на газ і невиконання зобов'язань стосовно відбору газу. А от коли "Газпром" заявив про зниження закупівель європейськими клієнтами компанії, через що, буцімто, трапилось зменшення транзиту через Україну, цей аргумент арбітри проігнорували, наголошують росіяни і вельми цим фактом обурюються.

Втім, зрозуміти логіку стокгольмського арбітражу в цій ситуації можна. Бо ні для кого не було секретом, що вже після укладення контракту з Україною "Газпром" завершив будівництво "Північного потоку" - і просто перекинув частину газу, який мав йти через Україну, в новий газогін. І загальна кількість російського газу, проданого Європі, за ці роки не надто істотно зменшилась, а в деякі роки — як от у минулий 2017-й — навіть збільшилась. На відміну від російського транзиту через українську ГТС.

Звичайно, справи розвивались таким чином не через злу волю менеджменту "Газпрому", якому обидва "Північні потоки", м'яко кажучи, не сильно потрібні, а через бажання Кремля "прижучити хохлів". Але це бажання юристи "Газпрому" до справи додати, зі зрозумілих причин, не зможуть. Тому за геополітичні авантюри Володимира Путіна доведеться заплатити компанії, яка є "фінансовим хребтом" путінської Росії.

Що трапиться далі? Судячи з ображено-войовничих коментарів "Газпрому", компанія спробує оскаржити рішення арбітражу в держаному суді Швеції. Втім, статистика інших арбітражних суперечок демонструє, що подібний захід рідко допомагає скаржникам.

Хоча б тому, що державні суди у Швеції не розглядають заплутані економічні справи по суті, це прерогатива арбітражу, а просто перевіряють дотримання процесуальних вимог в ході процесу. Якщо процесуальні вимоги дотримано, а компетенції арбітрів не перевищено — рішення залишається без змін.

Тому найбільш ймовірний подальший хід розвитку подій — це оплата зобов'язань перед "Нафтогазом", та перегляд транзитного контракту у відповідності до рішення арбітражу. Себто — не швидкі і не прості переговори між "Нафтогазом" і "Газпромом" на тему того, "як жити далі".

Де на боці "Нафтогазу" гратиме вчорашнє рішення Стогольмського арбітражу, а на боці "Газпрому" - можливість призупинити транзит газу до Європи через Україну, посилаючись на "небажання української сторони підписати контракт на транзит" - у тій формі, яка буде вигідна росіянам. Що, звичайно, може скінчитись черговою "газовою війною" (врешті, не першою і не останньою) — але якусь компенсацію за простій ГТС Україна все-таки отримає. Тому — все-таки - перемога.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme