Скільки має коштувати бензин в Україні

depo.ua провів своє розслідування і з'ясував, скільки зараз повинен коштувати в роздробі літр бензину марки А-95 з урахуванням зниження світових цін на нафту

Скільки має коштувати бензин в Україні…

За останні п'ять місяців, з серпня 2014-го по січень 2015 року, оптові ціни на нафту марки Brent на торгах Лондонської та Нью-Йоркської бірж впали більш ніж в два рази - з $ 105,7 за барель до $ 49,43. Тим не менше, ціни на бензини в роздробі на українських автозаправках як і раніше високі.

Незалежні експерти та оператори роздрібного ринку нафтопродуктів продовжують звинувачувати у подорожчанні палива курс долара, який не припиняє рости. «На тлі сприятливого зовнішнього фактора є негативний внутрішній, який набагато могутніший зовнішнього - девальвація. За нашими розрахунками, близько 55% в ціні палива на українських АЗС припадає на закупівельну вартість імпортних нафтопродуктів. Тому, з одного боку, у валютному еквіваленті ціни в Україні впали услід за світовими на 40% за рік, але, з іншого, виросли в гривні на 50% через девальвацію», - пояснює depo.ua директор «Консалтингової групи «А -95»» Сергій Куюн.

Скільки має коштувати літр бензину?

depo.ua відсторонився від скарг на галопуючу девальвацію національної валюти і вирішив скласти звичайну математичну задачу з одним невідомим - вартість літра бензину. Допомогти вирішити її редакція звернулася до київської вчительаки математики з 30-річним педагогічним стажем Наталії Всеволодівні Шахлієвич.

Отриманий результат, м'яко кажучи, здивував.

Умови завдання такі:

13 серпня 2014 року вартість літра бензину А-95 у роздробі на АЗС становила 17 грн л. При цьому курс долара в обмінниках був на рівні 13,5 грн/$ (продаж), а ціна нафти Brent на Лондонській і Нью-Йоркській біржах становила $ 105,7 за барель.

23 січня 2015 року курс валют виріс до 19,5 грн/$ (продаж), а ціна нафти Brent впала до $ 49,43 за барель.

Питання: скільки зараз повинен коштувати літр бензину А-95 у роздробі?

«Виходячи з умов завдання, літр бензину марки А-95 у роздробі зараз повинен коштувати 11,48 грн/л», - дала відповідь depo.ua Наталія Всеволодівна.

Згодна з колегою і вчитель початкових класів з 15-річним педагогічним стажем спеціалізованої київської школи «Тріумф» Галина Олександрівна Нікішина: «Це чиста математика. Мої розрахунки показують, що літр бензину на АЗС повинен коштувати в межах 11,5 грн».

Сьогодні ж найнижча ціна на А-95 в столиці була на автозаправках мережі ANP - 16,55 грн/л. Трохи дорожче продавали популярну марку бензину на ТНК - 17,19 грн/л і КЛО - 17,29 грн/л. Найдорожчий літр 95-го - на автозаправках мережі WOG і ОККО - 17,99 грн/л.

Не все так просто

Оператори ринку констатують, залежність між роздрібною ціною на бензини і світовими цінами на нафту існує, але на практиці виявляється вона не прямолінійно. Головна причина в тому, що, крім котирувань на нафту і нафтопродукти, в гру вступає ряд інших факторів, які впливають на процес ціноутворення. І це не тільки девальвація гривні, а й податкове навантаження на продавців бензинів. «У структурі собівартості палива є також акцизний збір, який зафіксований у євро. У 2015 році він зріс для бензину на 4 євро і становить 202 євро/тонна. Крім цього, в 2015 році введено додатковий збір у розмірі 5% на роздрібну торгівлю нафтопродуктами, що додасть до собівартості палива ще близько 80 копійок», - розповідає depo.ua генеральний директор компанії «Паралель» Олена Хілієнко.

А як буде змінюватися ціна на бензин, якщо нафта Brent стане дешевше $ 35 за барель. Адже вже зараз існують прогнози, що вартість цієї нафти може впасти нижче $ 25 за барель. Принаймні, Іран, один з лідерів з нафтовидобутку в світі, вже прораховує, чи зможе нормально функціонувати його економіка, якщо вартість нафти знизиться до цієї цінової межі. «Потрібно враховувати, що темпи зміни цін на нафту і котирувань на паливо не збігаються. Але якщо припустити, що темпи зміни будуть аналогічні, зниження цін на паливо в роздробі може скласти 2-2,6 грн, але тільки за умови, що всі інші фактори, які впливають на розрахунок ціни, залишатимуться стабільними», - прогнозує Олена Хілієнко.

Правда, оператори АЗС попереджають, що зниження цін на паливо не може відбутися за один день, оскільки у мереж існує запас палива, закупленого за вищими цінами.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme