Як заощадити на виборі лампочки в квартирі

Незважаючи на зростання тарифів, вартість електроенергії в Україні, як і раніше, залишається однією з найбільш невисоких в Європі, а українці й надалі віддають перевагу традиційним джерелам освітлення своїх квартир - лампам розжарення
Depo.Гроші
23 жовтня 2014 02:11
ФОТО: depo.ua
Як заощадити на виборі лампочки в квартирі
Як заощадити на виборі лампочки в квартирі

Порядку 95% українців знають про енергозберігаючі лампи, а 66% українців купляли такі лампи, але тільки з огляду на останнє зростання цін у червні споживачі почали справді замислюватися про те, як же заощадити на освітленні своїх квартир, повідомляє ДеПо з посиланням на дані компанії Philips.

Водночас в Європі з 2009 року діє поетапна заборона на виробництво та імпорт ламп розжарення: спочатку були заборонені лампи потужністю 100 Вт, а згодом і лампи меншої потужності. В Україні поки немає законодавчого регулювання цього питання, тому споживач має можливість самостійно робити вибір на користь тих чи інших джерел освітлення.

Економія в цифрах

За оцінками Philips, на освітлення квартири йде п'ята частина електроенергії, що витрачається вдома, тому заміна лампочок розжарення на енергозберігаючі може дати відчутну економію сімейного бюджету. І це незважаючи на те, що енергозберігаючі лампи коштують в 5-7 разів дорожче, ніж звичні лампи розжарення. Щоб оцінити економію від заміни лампочок, давайте зробимо підрахунок.

Припустимо, що лампочка розжарення потужністю 100 Вт працює по 3 години на день, або 90 годин на місяць. В цьому випадку лампочка розжарення споживатиме 9 кВт (0,1 кВт*90 = 9 кВт) електроенергії щомісяця. Якщо ж замість лампочки розжарення використовувати 20-ватну енергозберігаючу, споживання електроенергії складатиме 1,8 кВт (0,2 кВт*90 = 1,8 кВт) на місяць. Таким чином, економія електроенергії від заміни однієї лампочки розжарення на енергозберігаючу становить 7,2 кВт на місяць. Якщо в масштабах одного місяця економія від заміни однієї лампочки здається незначною, то при заміні 10 лампочок економія на рік становить 864 кВт (або 266,00 грн при розрахунку 30,84 коп. за 1 кВт/год.).

Крім економного споживання електроенергії, енергозберігаючі лампочки мають низку інших переваг, серед яких тривалий термін служби і висока світловіддача. Так, енергозберігаюча лампочка може прослужити Вам 5-10 років, а лампочка розжарення тільки один рік. Висока світловіддача енергозберігаючої лампи означає, що максимум електроенергії, яку вона споживає, перетворюється на світло. У той же час в лампах розжарення до 90% електроенергії йде на розігрів вольфрамового дроту, тобто на тепло.

І хоча енергозберігаючі лампи не позбавлені недоліків, вони дають якісне світло і дозволяють економити сімейний бюджет.

Світлодіодні лампи

Серед енергозберігаючих ламп найбільш безпечними і екологічними є світлодіодні лампи, які мають масу переваг як у порівнянні зі звичними лампочками Ілліча, так і з іншими видами енергозберігаючих ламп. Вони дозволяють економити до 80% електроенергії в порівнянні з традиційними джерелами освітлення, є більш екологічними - не містять ртуті, тому не вимагають спеціальних умов утилізації. Світлодіодні лампи вважаються практично «вічними» завдяки довгому терміну служби.

Крім того, у вас є можливість вибрати лампу з бажаним світловим ефектом. Це може бути м'яке, тепле світло, що сприяє відпочинку, або ж холодне і яскраве, що дозволяє краще сконцентруватися. Саме ці видатні характеристики світлодіодних ламп і зумовили ​​їхню зростаючу популярність.

На що звертати увагу при купівлі світлодіодних ламп

В лампах розжарення існує пряма залежність між світловим потоком і споживаною енергією, а в світлодіодах такої залежності немає. Купуючи світлодіодну лампу, необхідно звертати увагу не на кількість Ват, як в лампах розжарення, а на світловий потік, який вимірюється в люменах (лм).

При виборі світлодіодної лампи також важливо враховувати її колірну температуру, яка вимірюється в градусах Кельвіна. Чим меншою є цифра, тим тепліше буде світло (більш жовте), що випромінюється лампою. Наприклад, звичайна лампа розжарення має колірну температуру 2700 - 3500 К. Денне світло має температуру 4000 - 4200 К, холодне біле світло - 5500 - 6500 К. При цьому холодне світло сприяє концентрації, а тепле біле дозволяє розслабитися, це важливо враховувати при покупці лампи.

Ще один не менш важливий показник, який слід враховувати при виборі лампи, - термін її експлуатації. Найчастіше термін експлуатації світлодіодної лампи може становити до 15 тис. годин (або приблизно 15 років), а деякі виробники вказують навіть більш тривалий період. При цьому важливо враховувати, що європейські виробники ламп вказують період служби лампи, при якому світловий потік може зменшитися не більше ніж на 30%, а невеликі (переважно локальні) фірми вказують період експлуатації світлодіода, враховуючи навіть той час, коли падіння світлового потоку більше за 30%. Тому прийнявши рішення купити світлодіодну лампу, шукайте зразки відомих фірм: вони дорожчі, але й слугуватимуть вам довше.