Система гарантування вкладів потребує перезавантаження, - експерт

Система гарантування вкладів фізичних осіб, яка існує в Україні, потребує принципового перезавантаження, оскільки вона формувалася під "точкові" банкрутства банків і з урахуванням іншої конфігурації банківської системи
Depo.Гроші
4 листопада 2016 09:40
ФОТО: depo.ua

Таку думку висловив радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ, пише "Gazeta.ua".

 Таким чином експерт відреагував на внесений до Верховної Ради 10 жовтня профільний законопроект № 5256, серед розробників якого народні депутати Олег Ляшко, Сергій Рибалка та Віктор Галасюк.

При цьому Кущ вважає, що реформування системи гарантування вкладів має проходити паралельно на кількох ключових напрямках.

"Пріоритетними пунктами, які повинен врахувати даний законопроект, вважаю підготовку до роботи в умовах банкрутства великих банків, прискорення процедури роботи з проблемними активами та відпрацювання моделі повернення на ринок малих і середніх банків після їх успішного оздоровлення", - зазначив Олексій Кущ.

Радник президента Асоціації українських банків підтримав і пропозиція розробників законопроекту профільного, яке стосується збільшення максимальної суми відшкодування коштів за втраченими вкладами, яка на сьогоднішній день становить 200 тис. грн., на думку Куща, в Україні цей показник є одним з найнижчих і повинен бути збільшений до 1 млн грн.

У експерта є пропозиція і щодо пошуку механізмів таких компенсацій. "По-перше, з механізму компенсацій необхідно прибирати валютні депозити: Україна повинна спиратися на національну грошову одиницю, однак відрахування з валютних депозитів у фонд гарантування вкладів необхідно залишити. А по-друге, НБУ повинен перераховувати частину свого прибутку (не менше 50%) у даний фонд", - вважає експерт.

Проаналізувавши пропозицію розробників законопроекту 5256, що стосується дозволу судам зупиняти процедуру тимчасової адміністрації або ліквідації банку як заходу забезпечення риску, Олексій Кущ висловив припущення, що питання введення тимчасових адміністрацій і процедури ліквідації банків необхідно передати у ведення спеціальних третейських судів, створених за погодженням банків та фонду гарантування вкладів.

Радник президента Асоціації українських банків вважає, що допускання діючих судів до даної процедури може призвести до фактичного знищення будь-якої системи реагування та стягнення.

Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (щодо удосконалення системи гарантування вкладів і процедури виведення банків з ринку) був розроблений в рамках реалізації Стратегії розвитку банківської системи 2016-2020 "Синергія розвитку банків та індустріалізації економіки". Стратегія затверджена Комітетом Верховної ради з питань фінансової політики та банківської діяльності і рекомендована до роботи Кабміну і Нацбанку.

Нагадаємо, Комітет Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності звернувся до президента України Петра Порошенка з пропозицією звільнити голову Національного банку Валерію Гонтареву.

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші.