Блокувальникам Семенченка: Що таке "Роттердам+" і чому вугілля з ОРДЛО краще

За рік більшість українців почули про так званий тариф "Роттердам+", який відображає європейську ціну на вугілля. Але як він впливає на вартість електроенергії і кому вигідний в Україні? Чи переплачуємо за світло ми? 

Олексій Шевнін
Заступник головного редактора, редактор відділу "Економіка" "Ділової столиці"
Блокувальникам Семенченка: Що таке "Ротт…

Нарешті, як так сталося, що "Роттердам+" є лише на папері, а поставив на вуха весь політикум і бізнес. Так, організатори так званої блокади Донбасу, які з кінця січня не пропускають вугілля з окупованих територій, стверджують, що українська влада має із цього зиск. Зокрема, нардеп від "Самопомочі" Семен Семенченко в одному з інтерв'ю оголосив, що "олігархи і Порошенко повитягають з кишень надприбутки з так званих роттердамських тарифів". У партії вимагають взагалі знайти "альтернативні джерела постачання вугілля". Але чи не вдарить це по українській економіці?

Щоб відповісти на ці питання, Depo.ua вирішив розібратися, що ж таке "Роттердам+".

Що відбулося

Усе почалося з того, що в березні 2016 року НКРЕ – комісія, що регулює тарифи на енергетичному ринку – затвердила новий розрахунок оптової ціни на електроенергію. Це формула, в яку закладене різке подорожчання вугілля, що використовується для виробництва електрики на частині українських теплоелектростанцій (ТЕС). Такі зміни мають штовхати вгору ціни на електроенергію для кінцевих споживачів – тобто для нас з вами та підприємств.

Чому вугілля має дорожчати?

Через встановлення європейських цін. Згадана комісія постановила закладати в тариф на електрику таку прогнозовану вартість вугілля, нібито ми його купуємо не в Україні, а на біржі в голландському місті-порту Роттердам, а потім веземо додому. Витрати на транспортування також враховуються в ціну. Звідси і назва "Роттердам+" ("Роттердам плюс доставка"). Це скорочено, бо насправді у цьому тарифі також враховується ціна енергетичного вугілля в портах Амстердама і Антверпена.

В Україні вирішили для розрахунку вартості електрики брати не поточний індекс цін на "роттердамське" вугілля, а його середню вартість за останній рік, бо ціни на європейських біржах за такий період можуть відрізнятися в рази. Цей факт нас ще врятує від плутанини в цифрах.

Навіщо такі зміни?

Щоб збільшити доходи ТЕС, які отримають більше грошей за свою електрику. Вважається, що таким чином їх можна позбавити залежності від дешевшого вугілля з окупованого Донбасу. Саме там купується вугілля антрацитової групи (антрацит), що може використовуватися як паливо для половини українських ТЕС. Якщо раптом поставки припиняться, енергогенеруючі компанії зможуть придбати антрацит за світовими цінами за кордоном.

Підвищення прогнозованої ціни на вугілля мало б збільшити і доходи шахт, особливо тих, на яких добувають відносно дешевше за собівартістю вугілля газової групи: у держшахт з'явився би надлишок грошей, які уряд міг би використати на купівлю дорожчого антрациту.

Ще одна причина: автоматичний розрахунок ціни на вугілля у тарифі на електрику усуває можливості для зловживань, до яких можуть вдатися чиновники, якщо вони самі, "в ручному режимі" встановлюють ціни.

А чому критикують "Роттердам+"?

Також через збільшення доходів ТЕС. Якщо застосувати формулу "Роттердам+", то додаткові кошти від споживачів вони отримають не в умовах чесної конкуренції, а завдяки штучно завищеній ціні на свою продукцію. Ймовірна ситуація, коли в тариф на електрику закладена висока, "роттердамська" ціна на вугілля, а наші енергогенеруючі компанії так і купуватимуть антрацит на Донбасі задешево. За неофіційними оцінками, це лише 900 грн/т, що в рази менше, ніж в Роттердамі. Різниця в ціні попливе в кишені власників ТЕС.

Є й інші застереження. Європейські ціни на вугілля встановлюються у валюті, і якщо прив'язуватися до них, то з падінням гривні електрика буде автоматично дорожчати.

А ще таке ціноутворення не сприймається навіть на побутовому рівні: це все одно, що в сусідньому супермаркеті встановили б такі ціни на пирятинський сир, ніби привезли його з Нідерландів.

Чи правда, що "Роттердам+" підняв ціну на вугілля майже втричі - до 3000 грн/т?

Ні, зараз вона 1730 грн/т. А ці 3000 з'явилися в розмовах про новий тариф через плутанину. Справді, вугілля на біржі в Роттердамі наразі торгується по 2294 грн/т, а разом з доставкою морем та розвантаженням в Одесі його ціна сягнула би 2700 грн/т. Але згадаємо, що в розрахунок береться середня ціна вугілля в Роттердамі за увесь останній рік, бо саме вона закладається у формулу тарифу на електрику. Тоді вугілля за Роттердамом якраз і коштуватиме 1730 грн. Така велика різниця вийшла тому, що вугілля на біржі за рік подорожчало майже вдвічі. НКРЕ в лютому саме цю цифру і заклало в тариф для ТЕС.

Чи справді "Роттердам+" є у формулі тарифів?

Лише частково, бо 1730 грн/т коштує вугілля в Роттердамі без "плюса", тобто доставки за 400 грн/т. "Роттердам+" був би 2130 грн/т.

Як збільшилася ціна вугілля в тарифах для ТЕС?

На 48%. З 1178 грн грн/т у березні до 1730 грн/т у лютому. А "Роттердам+" потягнув би на всі 82%. Але нагадаємо, що це лише у формулі на папері. На практиці, вугілля можна купити дешевше на тому ж Донбасі.

Як "роттердамські" ціни підняли доходи ТЕС?

На десятки відсотків. Так, у другій декаді лютого 2017 року тариф, за яким ТЕС продають електроенергію, був на 25% вищий, ніж у "дороттердамському" березні 2016-го. У цифрах це 1433 грн проти 1146 грн за МВт-год. Але цей тариф дуже сильно змінювався. Уже за кілька днів – наприкінці лютого - він підскочив до рекордних 1829 грн/МВт-год, а це на 60% більше, ніж у березні 2016-го. Майже таке співвідношення було і в листопаді, коли ТЕС продавали свою електрику за 1826 грн/МВт-год.

Про що це свідчить?

Завдяки "Роттердам+" ТЕС справді отримують додаткові прибутки, бо купують вугілля не по "роттердамських" цінах. Інакше б в середині лютого 2017 року вони б працювали собі у збиток, враховуючи що 80% у тарифі на електрику ТЕС припадає саме на вугілля, а вже наприкінці місяця отримали надприбутки, бо продавали енергію за таким тарифом, начебто в нього насправді закладений "Роттердам+". Це і є та сама штучно завищена ціна на продукцію ТЕС.

Кому вигідний "Роттердам+" у розрахунку тарифів?

Рінату Ахметову. Його холдинг ДТЕК, який об'єднує 10 ТЕС, виробляє понад 70% всієї теплової енергії і видобуває близько 80% антрацитового вугілля в Україні. Зокрема, він контролює на окупованій території Донбасу вугледобувні підприємства. Серед них і "Ровенькиантрацит" та "Свердловантрацит", де в лютому бойовики "ЛНР" начебто запровадили тимчасову адміністрацію.

Чому ж купується електрика у Ахметова?

Тому що так дешевше. Його донбаське вугілля дешевше, ніж "роттердамське". І вироблена на цьому вугіллі електрика в середньому теж дешевша. До того ж, якщо вугілля і справді купувати за кордоном, то треба платити за нього валютою, що знизить курс гривні.

Чи підтримує "Роттердам+" уряд?

Ні. Міненерго купувало в держшахт вугілля у 2016 році за 1200 і 1380 грн/тонн, а в 2017-у – за 1730 грн/т. Це менше, ніж справжній тариф "Роттердам+". Таким чином Кабмін зробив все від себе залежне, але "роттердамська" ціна на вугілля залишилося у формулі для розрахунку тарифу на електрику, тому що НКРЕ, яка її прописала, є незалежним регулятором.

Світло вже подорожчало. Через ігри з "Роттердам+"?

Не для всіх. Електроенергія для населення дорожчає за планом, затвердженим ще 2015 року, коли про "Роттердам+" не було й розмов. З 1 березня це п'ятий і поки що останній етап подорожчання. А от підприємствам та бюджетним організаціям тарифи регулярно оновлюють з урахуванням підвищених цін на продукцію ТЕС, які виробляють понад третину всієї електроенергії в Україні.

Що це означає для нас?

НКРЕ може спробувати ще раз підвищити тарифи для населення, бо підприємства все одно платять більше, а це – небажаний розрив в оплаті: одні споживачі не повинні платити більше за інших.

А ще подорожчання електрики для підприємств також б'є по кишенях українців збільшенням цін на товари та послуги.

НКРЕ опублікувала динаміку цін на вугілля в Роттердамі, а також його доставки та розвантаження: слайд 12

Що в підсумку

В Україні вугілля за тарифом "Роттердам+" є лише на папері – у формулі для розрахунку ціни електроенергії, яку виробляють ТЕС. Насправді більшість вугілля купується на внутрішньому ринку за українськими цінами. На окупованому Донбасі вугілля дешевше.

Різниця між фактичною ціною, за якою ТЕС купують вугілля і його вартістю, закладеною у ціну електрики, є додатковим прибутком для ТЕС. Найбільший гравець на цьому ринку – холдинг ДТЕК Ріната Ахметова.

Тариф "Роттердам+" встановлює НКРЕ. Цій комісії він потрібен для того, щоб замість Міненерго закладати ціну вугілля в розрахунок вартості електрики.

"Роттердам+" мав би автоматично змінювати тариф, за яким ТЕС продають електрику: що вища ціна на європейських вугільних біржах – то дорожча електрика і навпаки. Але, як показують розрахунки, НКРЕ все одно "вручну" встановлює ціни на електроенергію, бо вони часто не співвідносяться з вартістю вугілля в Роттердамі.

Купувати електроенергію у ТЕС за поточними цінами все одно дешевше, ніж справді везти енергетичне вугілля з-за кордону і закладати його вартість у тариф на електрику. Наразі вугілля в тарифі дешевше за роттердамське з доставкою, але дорожче, ніж донбаське. Мінус у тому, що це не дозволяє Україні безболісно відмовитися від поставок з окупованих територій і купувати "чорне золото" на міжнародних ринках.

Все це призводить до подорожчання електрики для українських підприємств, а в перспективі загрожує "покращеними" тарифами і для населення.

Уряд проти тарифу на електрику з урахуванням дорогого вугілля за Роттердамом. Але так вирішила НКРЕ, яка є незалежним органом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme