Російські держбанки знайшли спосіб працювати в Європі в обхід санкцій

Держбанки Росія, що потрапили під санкції, залучають валюту на Заході. Сбербанк і ВТБ отримали мільярди євро через онлайн-банки в Німеччині, здивувавши європейських клієнтів незвично високими ставками
Depo.Гроші
5 червня 2015 06:55
ФОТО: depo.ua

З липня минулого року Сбербанк через європейську "дочку" Sberbank Europe AG почав залучати депозити в Німеччині, передає depo.ua з посиланням на РБК.

Запущений проект Sberbank Direct надає послуги тільки в режимі онлайн, без відкриття традиційних офісів обслуговування, але саме це виявилося дуже затребуваним на ринку, розповів президент Сбербанку Герман Греф на зборах акціонерів.

За півроку з моменту запуску клієнтами банку стали 25 тис. осіб, обсяг вкладів склав €700 млн. На 2 червня 2015 кількість клієнтів майже подвоїлася, збільшившись до 46 тис. осіб, обсяг депозитів склав €1,6 млрд, повідомила прес служба банку. Це дозволило Sberbank Europe повернути кредит в €1 млрд материнській структурі, розповідав фінансовий директор Ощадбанку Олександр Морозов.

Працювати з фізичними особами в Європі за такою моделлю першим почав ВТБ.  До кінця 2014 року обсяг депозитів, залучених VTB Direct, склав 3,9 млрд євро. У прес-службі ВТБ24 повідомили, що до кінця 2013 року портфель становив € 2,5 млрд. Виходить, за санкційний 2014-й банк залучив €1,4 млрд.

Німецьких клієнтів російські держбанки залучають незвично високими ставками - розмістити кошти на рік в них можна під 1,4% річних. За трирічний внесок Sberbank Direct пропонує вкладникам 2,2% річних. Для порівняння: найвища ставка, яку пропонує найбільший німецький банк Deutsche Bank по восьмирічному депозитом складає 0,6%.

«Звичайно, півтора мільярда євро для Сбербанку - зовсім невелика сума. Але, по-перше, це фондування, яке банк залучає значно дешевше, ніж у Росії. По-друге, і за розміром, і за ставкою ці гроші можна порівняти з яким-небудь випуском єврооблігацій, які Сбербанк не міг розмістити через санкції Євросоюзу. Можна говорити, що це цікава альтернатива при закритих ринках капіталу", - говорить аналітик UBS Михайло Шоломов. Останній випуск єврооблігацій Сбербанк розмістив в червні 2014 року, незадовго до введення секторальних санкцій Євросоюзу. Тоді банк залучив €1 млрд на 5,5 року під 3,35% річних. Зараз цей випуск торгується з дохідністю 4,7% річних.