Промисловий захист: Як врятувати людей і економіку від коронавірусу

За оптимістичним сценарієм, падіння ВВП складе до 5%, а за песимістичним – до 15%. Сфера послуг і роздрібна торгівля зупинилися вже місяць тому, тільки робота промисловості може стати рятувальним кругом, який не дасть піти на дно економіці

Промисловий захист: Як врятувати людей і…

Перед оголошенням карантину навесні промислове виробництво в Україні почало покращувати показники. Так, згідно з даними Державної служби статистики, у лютому 2020 р. зниження склало всього 1,5% порівняно з лютим 2019 р., тоді як у січні - 5,1%, а в грудні-2019 - 7,7%, пише "Ділова столиця".

Втім, не потрібно тішити себе ілюзіями: весна буде провальною як для промисловості, так і для всієї економіки України. Як вже говорилося, "на карантин" були відправлені цілі галузі, наприклад, пасажирський транспорт, туризм, готельний та ресторанний бізнес, торгівля. Ну а ті сфери діяльності, які продовжують працювати, істотно обмежені в маневрі.

Більш того, експортоорієнтовані галузі економіки, зокрема металургія та АПК, відразу ж відчули на собі зниження попиту і цін на зовнішніх ринках (хоча аграрії в меншій мірі). Багато країн у світі оголосили локдаун і, по суті, зупинили власні економіки "на карантин". Песимізму додає обвал цін на нафту до 20-річних мінімумів.

Всі ці фактори негативно б'ють по українським промисловцям, які потихеньку зупиняють ті чи інші потужності, але в цілому продовжують працювати, забезпечуючи зайнятістю до 2,5 млн людей, причому з офіційним працевлаштуванням та охороною праці. А якщо враховувати суміжні галузі, ця цифра збільшується як мінімум в два рази.

В одному човні

За великим рахунком, зараз локомотивом нашої економіки, який витягає її з крутого піке, є великий бізнес. І в цьому немає нічого поганого, адже промисловість для України – це джерело податків і білий сегмент економіки, на відміну від сфери послуг, де значна частина працюючих знаходиться в тіні.
Тому уряду дуже важливо зберегти працюючий промисловий комплекс до завершення карантину і рестарту всієї економіки, про який вже починаються обережні дискусії. Втім, не менш важливо, що великі компанії мають фінансові та організаційні можливості для безпосередньої допомоги державі та місцевій владі у боротьбі з епідемією коронавіруса. Тому на плечі великого бізнесу зараз і лягла велика соціальна відповідальність.

Такий симбіоз виявився вигідний обом сторонам і доводить свою ефективність. Наприклад, загальна сума фінансової допомоги від вітчизняного бізнесу вже досягла 1 млрд грн. Великі корпорації взяли під свій патронаж боротьбу з епідемією в різних областях. Зараз ТОП-5 промисловців, допомагають державі у боротьбі з коронавірусом, виглядає це так:

• Група СКМ Ріната Ахметова - 300 млн грн.
• Компанія "Інтерпайп" Віктора Пінчука - 114 млн грн.
• Група DCH Олександра Ярославського - 75 млн грн.
• "Смарт-Холдинг" Вадима Новинського - 75 млн грн.
• Компанія Ferrexpo Костянтина Жеваго - 63 млн грн.

Безумовно, фінансово-промислові групи з інших галузей також надають допомогу. Це і стивідорный бізнес (група ТІС), і аграрні холдинги (Кернел, МХП, Укрлендфармінг), та роздрібні торгові мережі ("Сільпо", "Епіцентр").

При цьому унікальним явищем виділяється Дніпропетровська область, де була створена ціла екосистема з безлічі великих, середніх і дрібних промислових підприємств, зусилля яких об'єднані під егідою Благодійного фонду "Відродження регіону". На зараз вже понад 90 компаній долучилися до проекту і зуміли зібрати понад 6 млн грн.

Сполучені судини

Безумовно, зараз на порядку денному стоїть насамперед питання життя і здоров'я людей. Однак діяльність промисловців щодо запобігання розвитку пандемії надають ефект на економіку, який важко переоцінити. Адже чим менших масштабів досягне епідемія і чим швидше закінчиться карантин, тим більше бізнесів зможуть повернутися до роботи, відновивши ділові зв'язки, і тим швидше відновиться купівельна спроможність і внутрішній попит.

А адже саме розвиток внутрішнього ринку споживання має стати тією кровоносною системою, яка дозволить здійснити рестарт економіки. Особливо якщо врахувати ефект мультиплікатора, коли продаж кінцевої продукції промисловості на одну гривню забезпечує дохід у кілька гривень суміжних галузей, а кожна тонна виробленої продукції приносить бюджету України кілька тисяч гривень.
Таким чином, спільними зусиллями відповідального бізнесу та влади під час пандемії можна не лише врятувати велику кількість життів, але і ефективно заліковувати рани економіки, щоб якомога швидше повернути країну до нормального життя.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"