Подорож "Газпрому" до Китаю: Як вплине на Україну зміна ринків російського монополіста

Російська газова компанія, втрачаючи позиції в Західній Європі та Туреччині, пришвидшує будівництво газогону до Китаю. Але на нових ринках використовувати поставки газу як геополітичну зброю, скоріше за все, не вдасться

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Подорож "Газпрому" до Китаю: Як вплине н…

Про масштабне скорочення поставок російського газу до Європи – і непросте становище російського газового монополіста, викликане цим фактором Depo вже писав

І от стало відомо, що проблеми "Газпрому" Європою не вичерпуються. Оскільки від російського газу відмовляються не тільки в ЄС. Зокрема, за даними Федеральної митної служби Росії, за березень турецька державна компанія Botas і незалежні турецькі оператори придбали в "Газпрому" 210 млн кубометрів газу. Що в сім разів менше, ніж за той самий місяць минулого року і в 14 – ніж у 2018-му. В такий спосіб Туреччина, що іще в 2018 році була другим за обсягом закупівель клієнтом російської компанії (після Німеччини), тепер закуповує газу менше, ніж, наприклад, Литва (272 млн. кубів).

Звичайно, подібне падіння закупівель цього року викликане не в останню чергу і скороченням промислової активності, викликаним коронавірусом. Але почалося воно ще до пандемії.

І, скорочуючи споживання російського газу, Туреччина паралельно збільшує закупівлі газу скрапленого. Зокрема, в грудні минулого року державна Botas провела тендер на закупівлю 30 партій скрапленого газу з постачанням до березня 2020 року, а місяцем раніше - ще на 70 партій з відвантаженням в 2020-23 рр.

При сьогоднішньому споживанні Туреччиною російського газу не складно підрахувати, що завантаженість недешевого у будівництві "Турецького потоку" в найближчі роки навряд чи перевищуватиме 20-25%. З неясними перспективами в майбутньому.

В російській газовій монополії, схоже, розуміють всі ризики практичного витіснення монополії з європейського ринку. І активізують, не зважаючи на карантин, процес будівниутва "Сили Сибіру – 2" – потужного газогону, призначеного для прокачки 50 млрд кубів щороку. Плануючи в такий спосіб довести поставки до Китаю до 100 млрд кубів. А також отримати можливість своєрідного "інтерконнекту". Оскільки і газ на Європу, і на Китай буде видобуватися на Ямалі, на Росії, вочевидь, планують з'єднати ці магістральні газогони і спрямовувати потік газу в тому напрямку, де він на той момент буде дорожчим. Подібну схему в Газпромі планували реалізувати впродовж останнього десятка рокі, і тепер, схоже, дійде до справи.

Втім, за цей час ефективність цієї схеми встигла помітно зменшитися. Оскільки активізація торгівлі скрапленим газом і будівництво нових терміналів для його отримання по всьому світі сильно послабило можливість грати на різниці газових цін у Європі та в Азії. Хоча російські газогони, ймовірно, і пропонуватимуть нижчу вартість транспортування, ніж супертанкери.

Втім, якими б не були економічні супровідні моменти великої переорієнтації "Газпрому" із Заходу на Схід, в сухому залишку можна констатувати певну кількість очевидних переваг цього процесу для України – з геополітичної точки зору. Які полягають в тому, що вихід російського газу з багатьох європейських країн буде неуникно супроводжуватись і виходом російського капіталу. З газових хабів і компаній-дистриб'юторів, з елітної нерухомості і ринку ЗМІ, з громадських організацій і з політичних партій. Все це не одразу, але в осяжній перспективі знизить їхню залежність від кремлівської політики.

Втім, ситуація зі зміною ринків "Газпрому" має для нас і відчутний недолік. Який полягає в тому, що після закінчення чинного контракту з російським газовим монополістом, шанси на продовження транзиту до Європи через Україну стрімко наближаються до нуля. Оскільки при теперішньому рівні поставок північних потоків – першого та другого, навіть зважаючи на те, що останній потрапить під дію газової директиви ЄС і буде використовуватись Росією тільки наполовину, та південного маршруту, цілком вистачить для забезпечення скромного російського експорту. І до цього моменту Україні варто підготуватися до зведення бюджету без прибутків від газового транзиту в його теперішньому вигляді.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme