Під кого фіскальна служба змінює Митний кодекс Ігоря Калєтніка

Слова "кордон" і "митниця" в свідомості українців стійко асоціюються з контрабандою. Обсяги нелегального переміщення товарів сягають кількох мільярдів доларів на рік, від чого бюджет недоотримує надходження, українці і європейці споживають продукцію неперевіреної якості, а українські підприємства опиняються в умовах недоброчесної конкуренції

Під кого фіскальна служба змінює Митний…

З 2012 року, коли був ухвалений Митний кодекс нардепа Ігоря Калєтника, обсяги нелегальної контрабанди суттєво зменшились. Але Державна фіскальна служба ініціює зміни до Митного кодексу Калєтника і вимагає посилити відповідальність за контрабанду.

Її обсяги контрабанди в обох напрямках лишаються вражаючими. Йдеться про мільярди, якщо не десятки мільярдів доларів. Передбачена чинним законодавством відповідальність за контрабанду (штраф в розмірі 100% контрабанди та конфіскація транспортного засобу) не зупиняє контрабандистів через високий рівень прибутковості. Кілька "ходок" фурами – і неприємні витрати у вигляді конфіскації відбиті. Особливо якщо йдеться про підакцизні товари, такі як тютюнові та алкогольні вироби.

Ще у 2012 році було прийнято Митний кодекс України, ухвалення якого було ініційоване народним депутатом України Ігорем Калєтником. Митний кодекс Калєтника став ефективним інструментом протидії контрабанді та дозволив приєднання до системи спільного транзиту. Кодекс Калєтника отримав високу оцінку бізнесу та дозволив наблизити норми українського законодавства до європейських. Та як показала практика, сподіватись на свідомість громадян, які щодня провозять в обох напрямках від кордону фури з контрабандою під загрозою сплати штрафів – не достатньо для глобального вирішення проблеми.

Згідно із діючим кримінальним кодексом України кримінальна відповідальність може наступити через незаконне переміщення предметів, що становлять підвищену небезпеку для здоров'я людей чи громадської безпеки, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів , а також контрабанду культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих, вибухових речовин радіоактивних матеріалів, зброї та боєприпасів і спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації. Уся інша контрабанда знаходиться в площині адміністративної відповідальності. Тобто, контрабандист відповідає за злочин лише штрафом і конфіскацією, а не свободою.

Асоціації виробників тютюнових виробів та алкогольних напоїв, виробники і чесні рітейлери давно вимагають введення кримінальної відповідальності за контрабанду підакцизних товарів – мінімум 2-3 роки тюремного ув'язнення. Йдеться в першу чергу про контрабанду етилового спирту, з якого на території України масово продукується фальсифікат, часто – якості, яка становить загрозу життю і здоров'ю. Але і асоціації "тютюнників" заявляють, що масштаби контрабанди мають всі ознаки добре організованої міжнародної злочинної діяльності. А введення кримінальної відповідальності за контрабанду тютюнових виробів у великих і особливо великих розмірах в поєднанні з іншими заходами протидії тіньовому обігу дозволить істотно знизити кількість правопорушень і скоротити обсяги нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні.

Спирт з Росії, Молдови і інших країн потрапляє в Україну партіями в десятки тисяч літрів. А іноді доставляється через кордон трубопроводами. Так тільки чернівецькі прикордонники протягом 2017 року виявили 2 трубопроводи для перекачування спирту, а це мінімум перекачаних через кордон 17 тонн спирту за час їх роботи. Але найбільшою проблемою на цій ділянці кордону залишається контрабанда цигарок з Румунії. Йдеться про мільйони вилучених пачок контрабандних цигарок на рік, при чому контрабандисти везуть товар не тільки фурами, а й і літальними апаратами, дельтапланами, квадракоптерами. Цигарки везуть в баках авто, бойлерах, запасних колесах, газових установках. І така контрабанда підакцизними товарами каралася за нормами адміністративної відповідальності, тобто – штрафами. Які нікого не зупиняють через високий рівень прибутковості оборудок.

ДФС підтримує асоціації і виробників, у тому числі державні підприємства, і пропонує зміни до законодавства на предмет криміналізації статті Митного кодексу Ігоря Калєтника за контрабанду та порушення митних правил. Це дозволить удосконалити так званий Кодекс Калєтника і збільшити надходження до бюджету. І якщо Верховна Рада підтримає запропоновані зміни до законодавства, можна очікувати на суттєве збільшення митних надходжень до бюджету країни і усунення небезпеки для здоров'я і життя українців через масове потрапляння фальсифікату на ринок країни.

Фото: УНІАН

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme