Перевірено практикою: лайфхаки з кредиткою для 20-річних

Управління особистими фінансами не така проста задача, як може здатися. Особливо на початку самостійного життя, коли список бажань і потреб великий, а можливостей їх реалізувати не завжди вистачає. Для цього банки пропонують зручні інструменти: ті самі кредитні картки здатні на набагато більше, ніж прийнято вважати

В теорії розмірковувати про особливості тих чи інших фінансових опцій можна довго. Ми вирішили протестувати їх на практиці — на реальному прикладі. У нашому експерименті погодився взяти участь Валентин — 26-річний дизайнер-фрилансер. Після закінчення університету він знімає однокімнатну квартиру недалеко від метро "Дружби народів".

"Щомісячний заробіток залежить від кількості замовлень, — говорить він. — Тому одного місяця на рахунку може залишитися непогана сума, іншого — доходу ледь вистачає, щоб заплатити за квартиру і нормально харчуватися". Валентин раніше не користувався кредитним лімітом або розстрочками: мовляв, не хотілося з цим зв'язуватися. Хоча, визнає він, вже давно хоче оновити свій макбук — в його професії це, за словами Валентина, "необхідний інструмент".

Ми запропонували протестувати йому карту "ВСЕМОЖУ" від ПУМБ і на її прикладі подивитися, як можна вирішувати ті чи інші питання, пов'язані з особистим бюджетом.

Комуналка

Серпень виявився для Валентина не найбільш хлібним місяцем — після оплати оренди за квартиру залишилося всього кілька тисяч. "Якраз на їжу і кілька сотень про всякий випадок", — сумно посміхається фрилансер. Віддавати більше тисячі гривень на комуналку загрожувало серйозним урізанням "харчового" бюджету.

"Коли людина відчуває, що грошей може не вистачити, — це серйозний стрес", — визнає дизайнер. Звичайно, говорить він, завжди можна відмовитися від "необов'язкових" розтрат на кшталт кави або перекусу поза домом або ж вважати за краще раніше виїхати з гостей на метро, ​​а не пізніше — на таксі. "Це все правильні речі, але ви ж розумієте: інколи складно від цього відмовитися", — знизує плечима Валентин.

В результаті він вирішив оплатити комуналку з кредитки "ВСЕМОЖУ", щоб мати більше свободи з бюджетом на місяць. "Я розумію, що ти все одно береш у борг у майбутнього, але інколи доводиться йти на витрати зараз, а заробити на них потім", — пояснює він.

Карта від ПУМБ пропонує так званий грейс-період — термін, протягом якого можна погасити борг на кредитці без комісії, до 62 днів. Зазвичай грейс-період діє тільки на оплати в магазинах і кафе і не поширюється на перекази, зняття готівки тощо. Але в ПУМБ пільговий період діє також на оплату комунальних послуг. Тобто, сплативши з "ВСЕМОЖУ" комуналку 5 серпня, цю суму Валентин повинен повернути до 30 вересня, щоб не переплачувати комісію. Цього місяця у Валентина замовлень було більше, до того ж прийшов давно очікуваний гонорар, тому за грейс-період він не вийшов. Але навіть якщо б і не встиг, переплата була б незначною: лише 3,99% на місяць.

До речі, ця опція настільки сподобалася Валентину, що він не тільки оплатив комуналку з кредитки, а й на початку жовтня взяв з її допомогою собі курточку на осінь. Носить її він уже зараз, а погасити заборгованість на карті може до кінця листопада.

Дорогі покупки

Що робити, якщо йдеться про більш дорогі придбання, наприклад смартфони або ноутбуки? Тут на допомогу можуть прийти такі опції, як розстрочка (оплата частинами) і кредит. Ми запропонували Валентину підрахувати, скільки йому коштуватиме, наприклад, купівля iPhone і макбука з використанням цих фінансових інструментів.

Озброївшись калькулятором, здійснили нехитрі підрахунки. Що у нас вийшло?

iPhone 11, на який фрилансер поклав око, можна придбати за 28 тис. грн. З картою "ВСЕМОЖУ" його можна взяти в Сплачуйте частинами на шість місяців. Зараз у банку діє акція, і такий варіант обійдеться без переплат. Досить буде щомісяця сплачувати 4667 грн.

Що стосується макбука за 64 тис., ця сума виявилася вищою за ліміт Валентина. Тому ми подивилися на варіант зі споживчим кредитом на рік. Разом з магазинами — партнерами банку пропонуються різні опції споживчого кредиту строком на 24 місяці — з грейс-періодом в 9 і 14 місяців. Це означає, що купівля розбивається на 24 платежі, на перші 9-14, в залежності від умов, комісія не нараховується. Погасити такий споживчий кредит можна достроково – в межах пільгового періоду. Тоді переплачувати комісію не потрібно. Це для покупця найвигідніший варіант. Якщо ж повернути позику за 9-14 місяців не виходить, потрібно розуміти, що на решту платежів після грейс-періоду банк нараховуватиме комісію, що збільшить загальну вартість покупки. Таким чином, якщо виплачувати позику рівними платежами 24 місяці ноутбук обійдеться в 83 855 грн (14 місяців грейс-періоду).  

АТ "ПУМБ". Банківська ліцензія НБУ №8 від 06.10.2011 р

"Звичайно, можна і накопичити", — міркує дизайнер. "Наприклад, я кожен місяць відкладаю по 8 тис. Уже звучить трохи фантастично. Але навіть якщо так — мине вісім місяців, перш ніж зберу цю суму. З нашими стрибками курсу не факт, що девайс стільки ж коштуватиме. До того ж, думаю, з новим ноутом у мене вийде і працювати продуктивніше — мотивація як-не-як", — сміється Валентин.

Фрилансер залишився думати з варіантом щодо купівлі гаджетів і вирішив залишити собі і карту "ВСЕМОЖУ". "На відміну від більшості банків, тут можна знімати кредитну готівку без комісії — це дуже зручно", — додав він.

До речі, ПУМБ запускає акцію: з кінця жовтня 2020-го і до березня 2021 р. готівку з кредитної картки "ВСЕМОЖУ" можна знімати без комісії і в грейс-період. Тобто, якщо виникне необхідність в готівці, суму можна зняти з кредитки і повернути до 30 числа наступного від дати зняття місяця, при цьому не переплачуючи.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Гроші