Новий "Індекс Біг Мака": російська та українська валюти знецінилися найбільше

У доларах стандартний сендвіч з McDonald's в РФ і Україні тепер стоїть більш ніж втричі дешевше, ніж у США
Depo.Гроші
8 січня 2016 19:33
ФОТО: depo.ua

Про це повідомляє depo.ua з посиланням на Economist.

Російська валюта за підсумками 2015 року стала однією з найдешевших валют у світі, займаючи друге місце з кінця так званого "Індексу Біг Мака", що випускається журналом Economist. Українська гривня зайняла за підсумками року третє місце з кінця. Гірше неї і рубля відчуває себе венесуельський болівар, точний рівень падіння якого за підсумками року автори індексу розрахувати так і не змогли.

"Індекс Біг Мака" авторитетний журнал Economist підраховує з 1986 року. Основа індексу - один стандартний сендвіч у мережі швидкого харчування McDonald's і ціни на нього в різних країнах світу в порівнянні з цінами в США. Вважається, що якщо ціни на "Біг Мак" в якійсь країні нижче, ніж в США, то валюта цієї країни перебуває в кризі, недооцінена і має потенціал для зростання. А якщо вище - то переоцінена і має потенціал до зниження, оскільки світова економіка з кожним роком все більше глобалізується.

Спочатку індекс був напівжартівливій, але з часом стало очевидно, що його руху дозволяють відслідковувати коливання курсів валют і показників інфляції набагато краще офіційних статистичних показників. А також є гарним орієнтиром для іноземних туристів.

Росію стали враховувати при його підрахунку в 1990 році, коли в Москві відкрився перший McDonald's. Тоді в Росії сендвіч коштував 6,18 долара, а в США - 2,1 долара.

Зараз у США Біг Мак коштує вже 4.93 долара. Що стосується Росії, то з 2000-го по кінець 2005 року ціна Біг Мака в Росії зафіксувалася на рівні близько півтора доларів США. Потім рубль зміцнився через зростання цін на нафту і ціни зросли спочатку до 2 доларів, а потім до середини 2014-року трималися на рівні близько 2,5 доларів США.

Проте з середини 2014 року, коли ціни на нафту почали стрімке падіння, звалився і російський "індекс Біг Мака". Останні півтора року сендвіч у Росії коштує лише близько 1,4 долара США (114 рублів). Таким чином, на початок 2016 року, за підрахунками експертів, рубль був недооцінений порівняно з доларом приблизно на 70%. Це найнижчий рівень за останні 15 років. У 2000-ні роки, за розрахунками Economist, рубль був недооцінений стосовно долара на 30-50% у різні роки.

В Україні Біг Мак на початок 2016 коштував трохи дорожче, ніж в Росії - 1,54 долара (36 гривень). Низькі ціни в доларах також пов'язані з ослабленням гривні, яке триває останні півтора року.

Доларові ціни на продукцію Макдональдс в Росії та Україні виявилися за підсумками року нижче, ніж навіть в Індії, Тайвані, Єгипті, Південній Африці, Малайзії, В'єтнамі та Китаї, не кажучи вже про такі країни як Польща і Мексика. Що стосується більш "дорогих" країн, то в Чехії та Угорщини Біг Мак коштує близько 3 доларів США, в Бразилії та Туреччини - близько 3,4 доларів, в зоні євро - близько 4 доларів, у Великобританії - близько 4,2 доларів.

Дорожче, ніж в США Біг Мак на початок 2016 коштував тільки в Норвегії та Швеції (ці валюти вважаються переоціненими в порівнянні з валютою США на 6%) і Швейцарії (франк переоцінений приблизно на 30%). Євро, згідно з цим індексом на початок 2016 був недооцінений відносно долара приблизно на 19%.