Наскільки подорожчає "комуналка" "від Гройсмана"

Нова ціна на газ, підвищення соціальних стандартів і скасування оподаткування пенсій – підсумки засідання Кабміну
Depo.Гроші
28 квітня 2016 09:55
ФОТО: depo.ua
Наскільки подорожчає "комуналка" "від Гройсмана"
Наскільки подорожчає "комуналка" "від Гройсмана"

Йдучи у відставку, колишній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк примудрився "підсунути свиню" своєму наступнику Володимиру Гройсману, залишивши новому Кабміну необхідність приймати непопулярне рішення про підвищення ціни на газ. Ця тема досить болюча для населення, і, ясна річ, подібний крок уряду будуть щосили використовувати його політичні опоненти.

Новому Кабміну не залишалося нічого, окрім як проголосувати за єдину ціну на газ для населення і тепловиків. Щоправда, уряд Володимира Гройсмана навіть перевиконав завдання - у програмі співробітництва із МВФ передбачалося підвищення ціни на газ для населення і ТКЕ до 75% від вартості імпортованого блакитного палива з 1 квітня цього року, але нинішній Кабмін вирішив не розмінюватися на дрібниці, і підняти цінову планку до 100% паритету до ціни імпортованого газу.

З 1 травня цього року замість пільгової ціни на газ для населення (3600 грн. за тис. кубометрів при використанні 1200 кубометрів за весь опалювальний період) і "звичайної" (7188 грн./тис. кубометрів) встановлюється єдина - 6879 грн./тис . кубометрів. При цьому Володимир Гройсман не забув нагадати, що для 3 млн. споживачів газ подешевшає. Правда, скільком українцям, які купували газ за пільговою ціною, доведеться платити за нього вдвічі більше, голова уряду вважав за краще не уточнювати.

Подорожчає і газ, який купують підприємства теплокомуненерго для виробництва тепла для населення - з нинішніх 3004 грн. за тисячу кубів до 6810 грн./тис. кубометрів. Якщо ж врахувати, що в структурі собівартості теплової енергії ціна газу займає 55-60%, то, за підрахунками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, вартість тепла для населення підвищиться з 652 грн./Гкал до 1041 грн./Гкал.

За словами глави уряду, встановлення єдиної ціни на газ буде сприяти викоріненню корупції в газовій сфері.

Про схеми маніпуляцій з ціною говорять уже давно - підприємства теплокомуненерго купують завищені обсяги газу за пільговою ціною нібито для виробництва тепла для населення, а потім перепродують "надлишки" комерційним підприємствам. Як заявив Володимир Гройсман, на різниці цін тільки в минулому році держава втратила близько 50 млрд грн. При цьому на субсидії було витрачено 153 млрд грн., проте лише 35 млрд грн. були використані саме на надання допомоги населенню, а решта "шляхом дотування ціни на газ потрапили в корупційні зони".

Як обіцяють в уряді, більше ніяких прихованих субсидій, компенсацій або дотацій "Нафтогазу", тепловикам і облгазам не буде. По суті, "зрівнялівка" унеможливлює масу газових схем Ахметова, Фірташа та інших олігархів. "Розчерком пера Кабмін відправив у небуття найвідомішу і масштабну корупційну схему - розкрадання субсидованого газу для населення. У минуле відходить ціла епоха, в якій на дешевому газі сформувалася основна частина олігархічних станів, і виросло ціле покоління рентооріентірованних еліт", - заявив експерт реанімаційного пакета реформ Павло Кухта.

Ще один плюс сьогоднішнього "газового" рішення Кабміну - стимулювання власного видобутку газу. Ціна закупівлі українського газу збільшується в три рази, до ринкового рівня - з нинішніх 1590 грн./тис. кубометрів до 4989 грн./тис. кубометрів. "Нарешті на засіданні уряду чітко прозвучало завдання щодо газу - збільшення власного видобутку! Не боротьба за "дешевий імпорт", а саме боротьба за незалежність країни завдяки власним ресурсам. Залишається лише невирішеним питання нового фіскального режиму для газовидобутку", - заявила народний депутат Ольга Бєлкова 

Як запевняють в Мінекономрозвитку, Україна зможе наростити видобуток газу до 20 млрд. кубометрів на рік до 2020 року. "Протягом багатьох років для газу внутрішнього видобутку штучно встановлювалася занижена ціна. Чому? Тому що чим менше ми виробляємо власного газу, тим більше ми закуповуємо імпортного. А імпортний газ при цьому закуповувався за завищеною ціною. Легко здогадатися, кому це було вигідно", - каже Володимир Гройсман.

Загалом, з одного боку, сьогоднішнє газове рішення уряду Гройсмана допоможе вирішити накопичені в галузі проблеми. Але, з іншого боку, це призведе до чергового підвищення комунальних тарифів, чому більшість українців явно не зрадіє. Втім, про те, щоб "підсолодити пігулку" в уряді подбали. Як запевняє Володимир Гройсман, 50% ціни видобутого в Україні газу піде в вигляді ренти прямо до держбюджету, і ці кошти будуть спрямовані на соціальну підтримку українців, зокрема, виплату житлових субсидій. Простіше кажучи, після підвищення тарифів на комуналку, грошей на субсидії повинно вистачити.

По-друге, на засіданні Кабміну було схвалено законопроекти, згідно з якими з 1 травня відміняється оподаткування пенсій, а з 1 грудня - підвищуються соцстандарти. "Уряд пропонує з 1 грудня збільшити на 10% прожитковий мінімум, мінімальну пенсію і мінімальну зарплату, а не на 5,5% як пропонувалося раніше. З 1 грудня 1247 грн. буде мінімальна пенсія, 1600 грн. - мінімальна зарплата", - заявив віце-прем'єр з питань соціальної політики Павло Розенко.

Звичайно, з урахуванням інфляції і майбутнього подорожчання "комуналки", таке підвищення соцстандартів мало позначиться на забезпеченості українців, але, по-перше, в Кабміні кажуть, що це може бути не єдине підвищення, а по-друге, в нинішніх економічних умовах на більше навряд чи варто розраховувати.

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші