"На приватні енергокомпанії неможливо перекладати питання компенсації зростання тарифів населення", - енергоексперт Валентин Землянський

Абсурдно говорити про те, що приватні енергетичні компанії можуть брати участь в механізмі компенсації зростання тарифів на електроенергію для населення, покладання зобов'язань на приватників – нереалістична і згубна ідея

Таку думку висловив Директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський.

"Приватні компанії та спецзобов'язання – це абсурд. Ну давайте почнемо з газового ринку, де приватників вистачає, - приватні трейдери, приватні видобувні компанії. Це все правила гри, які має встановити держава. Є ринковий механізм, є програма соціального захисту, вони між собою повинні бути синхронізовані", - пояснив енергоексперт.

На його думку, покладання спецзобов'язань (по компенсації тарифів для населення) на приватників призведе до того, що вони почнуть згортатися, почнуть згортатися інвестиційні програми, а також програми з модернізації. "Це (компенсація тарифів, - ред.) - не питання бізнесу, це питання держави, бізнес повинен тільки взяти участь у виробленні загальних правил, де арбітром виступає держава. Міненерго, НКРЕКУ, Мінсоц, Мінрегіон - все повинні приймати це участь, а не говорити "це не наше, ми не знаємо, як з цим працювати", - зазначив Валентин Землянський.

Експерт також підкреслив, що якщо держкомпанія "Енергоатом" готова брати участь в механізмі PSO (пецзобов'язання покривати різницю між ринковими і реальним тарифом для населення), і якщо є розуміння, як все реалізувати (пецзобов'язання), то можна сміливо застосовувати таке рішення. "Держмонополіст зобов'язаний на першому етапі нести ризики щодо соціального захисту громадян, а далі вже робота уряду - зростання доходів, і ми перестанемо обговорювати тарифи в принципі", - зазначив Валентин Землянський.

На думку експерта, держава зобов'язана вирішувати питання соціального захисту громадян, і при цьому воно може використовувати державні компанії.

"Якщо зараз "Енергоатом" буде змушений нести якісь витрати за механізмом PSO, не отримає належного рівня прибутку, нічого страшного в цьому я не бачу. Тому що це держкомпанія, яка платить податки до держбюджету і управляється державою, і вона, як держкомпанія, і повинна займатися цими питаннями (субсидування)", - зазначив Валентин Землянський.

Нагадаємо, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України з метою забезпечення суспільних інтересів в умовах функціонування нового оптового ринку електроенергії пропонує покласти на НАЕК "Енергоатом" і ПрАТ "Укргідроенерго" спеціальні зобов'язання (PSO, Public Service Obligation) з постачання е / е для потреб населення на період до 31 грудня 2020 року.

Як раніше повідомлялося, президент Першої Енергетичної асоціації України Василь Котко підтримав пропозицію уряду покласти компенсацію тарифів на електроенергію на "Енергоатом".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme