На Донбас потягнулися скупники дешевого житла

Вартість квартир у Донецьку за останні два місяці впала вдвічі. Люди готові продавати по 15-18 тис. доларів ті двокімнатні апартаменти, які ще на початку літа виставлялися по 28-30 тисяч

На Донбас потягнулися скупники дешевого…

Наприклад, двокімнатну в Будьонівському районі Донецька по вул. Римського-Корсакова на другому поверсі дев'ятиповерхової «панельки» зараз готові віддати всього за 18 тис. доларів, тоді як ще тиждень тому за неї просили 22 тис., а на початку літа таке житло продавалося за 30-35 тис. доларів. За двокімнатну квартиру в Пролетарському районі на вул. Літке в мирний час просили 28 тис. доларів, а зараз продають за 15. І це не межа. Є й дешевше. Наприклад, на вул. Артемівській у Донецьку за 52-метрову двокімнатну просять лише 12 тис. доларів. Щоправда, це вже житло досить специфічне - квартира барачного типу, яка опалюється піччю.

За словами місцевих ріелторів, незважаючи на низькі ціни, продавці житла готові ще поступитися. Однак на велику знижку розраховувати не варто - максимум 500 доларів.

Плату за квартири власники хочуть отримати виключно в доларах. Тож, якщо покупець приїде з гривнями, його відправлять купувати «зелені». Ріелтори одразу попереджають, що курс долара в Донецьку зараз вищий, ніж у сусідніх «мирних» містах. Наприклад, міняйли на ринках у Донецьку продають долари по 14,7 грн, тоді як у Харкові - по 13,8.

Специфічно розраховується в Донецьку і вартість послуг ріелторів. Якщо столичні посередники ринку нерухомості звикли брати з покупця комісійні в розмірі 5% від вартості квартири, то донецькі брокери називають фіксовану плату. «Вартість моїх послуг - 800 доларів. До війни ми брали за роботу тисячу, але з початком бойових дій одразу зробили знижку в розмірі 200 доларів», - розповідає ДеПо місцевий ріелтор Олександр Матвієнко.

Оголошень «як бруду»

За словами фахівців ринку нерухомості, оголошень про продаж квартир у Донецьку зараз утричі більше, ніж у мирний час. За приблизними оцінками, продати своє житло в Донецьку сьогодні готові більше 15 тис. осіб. Але не все так просто. Як розповідають ріелтори, які продовжують працювати в окупованому місті, половина з наявних оголошень - неактуальні.

«Багато оголошень втратили свою актуальність: люди або вже продали свою квартиру, або передумали це робити. Ще половину «пустушок» написали люди, які виїхали з міста і фактично не можуть продати своє житло», - розповідає ДеПо донецький ріелтор Наталія Сенцова.

Втім, люди починають поступово повертатися в місто: йдуть холоди, гроші закінчилися або в місцях їхнього тимчасового перебування теж почали бомбити. Краще - вдома. І синхронно з тими, хто повернувся, оживають «мертві» оголошення.

«Найчастіше зараз продають квартири ті, хто свого часу купував їх як інвестицію - здавати в оренду студентам, наприклад. Або ті, хто назавжди виїжджає з міста», - розповідає донецький брокер Анастасія Чернявська.

А ось з продажем покинутих квартир опитані ДеПо ріелтори не стикалися. Кажуть, що люди зараз грамотні і ретельно перевіряють документи на житло, тому варіант простого обміну ключів на гроші не проходить. Тим більше, що в місті, як і раніше, працюють приватні та державні нотаріуси, які перш ніж зареєструвати угоду купівлі-продажу, ретельно перевіряють право власності на ці квартири. Але ріелтори радять покупцям житла в Донецьку передусім самим проявляти пильність.

«Я б не радила купувати квартиру у продавця за дорученням. Береженого Бог береже. Невідомо, як людина отримала цю довіреність від власника житла. Вимагайте, щоб до нотаріуса на угоду приходив господар квартири. Спокійніше спатимете», - радить Сенцова.

Спекулятивний бум

Ріелтори з подивом констатують, що в місті почався справжній спекулятивний бум. Люди з інших регіонів України з великим інтересом розглядають можливість прикупити собі квартиру в Донецьку за півціни.

«За останні кілька днів мені зателефонували потенційні покупці з Дніпропетровська, Харкова та Артемівська. Всі дуже зацікавлені в придбанні хорошої квартири в Донецьку за півціни, а то й дешевше. Річ у тім, що 30-тисячні квартири сьогодні продають по 15-18 тис. доларів, а ті, що раніше коштували 100-120 тис., можна придбати за 35-40 тисяч. При цьому квартира буде з прекрасним ремонтом, у центральній частині міста і повністю мебльована», - розповідає Олександр Матвієнко.

На його думку, це може бути непогана інвестиція в довгостроковій перспективі. Адже, як тільки бої припиняться, люди знову повернутися в місто, і ціна на житло поповзе вгору. Хоча це справа й ризикова. Головне - невідомо, розбомблять цей будинок найближчим часом чи ні. Тоді гроші покупця просто пропадуть. І ще. Заробити на оренді придбаної квартири зараз не вийде.

«Якщо ви купуєте квартиру як інвестицію, пам'ятайте, що здати її в оренду зараз не вдасться. Вона буде просто стояти зачиненою. Зараз всі приїжджі покинули місто, та й студентів у Донецьку немає. А вони раніше були активними квартиронаймачами», - попереджає Матвієнко.

Цікаво, що місцеві жителі цинічно намагаються нажитися на біді своїх співгромадян. Якщо іногородні спекулянти готові платити продавцям актуальну ціну за нерухомість, то сусіди по району можуть пропонувати відверті копійки.

«Бували випадки, коли за квартиру вартістю 20 тис. доларів місцеві давали 10 тисяч і щиро дивувалися, чому їм не продають нерухомість за ці гроші. Люди, та за ці гроші ви і барак не купите! Це вже ціна нижче плінтуса. Люди не готові віддавати так дешево своє житло», - обурюється Анастасія Чернявська.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme